Félelmetes következménye lehet a szakértő szerint, ha rendszeresen nem alszol jól

2024. december 13.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Sajnos nagyon kevesen alszanak igazán jól, a nem megfelelő alvási rutin pedig szemmel látható nyomokat hagy a bőrön. Szakértő mesélt a GLAMOUR-nak, miért fontos, hogy kialudjuk magunkat, és nem csak a szépségünk szempontjából.

Így hat a rossz minőségű alvás a szépségedre
Így hat a rossz minőségű alvás a szépségedre
Fotó: Shutterstock/GLAMOUR

„Napunk körülbelül egyharmadát alvással töltjük, ami az életünkből átlagosan 27 évet jelent" – meséli Szijjártó Noémi, wellbeing mentor és alvásszakértő, a Jótalszom alapítója. Nos, a számok magukért beszélnek: egyáltalán nem mindegy, milyen minőségben töltjük az éjszakákat.

A rossz alvás a mindennapokra, de még a szépségre és az egészségre is rányomja a bélyegét, ezért fontos, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk, hogy az a lehető legpihentetőbb legyen. A szakértő elárulja, mit tehetsz, ha téged is kínoznak álmatlan éjszakák!

Sokaktól lehet hallani, hogy alvásproblémákkal küzdenek. Mit jelent ez pontosan a magyar lakosságra nézve?

A Szinapszis Kft. átfogó, reprezentatív éves kutatása alapján kiderült, hogy a magyarok alvási szokásai egyre inkább romló tendenciát mutatnak. Például a magyar lakosság hatvanhárom százaléka éjjel felébred, és nagyon nehezen alszik vissza. Hatvan százalékunk fáradtabban ébred, mint ahogy lefeküdt, ötvenkilenc százalék napközbeni álmossággal küzd, negyvenhat százalék nehezen alszik el. Negyvennégy százaléknak a napi stressz terheltsége átlag feletti, valamint a rémálmok és a horkolás is nagy probléma.

Elég ijesztőek ezek az adatok. Milyen folyamatok mennek végbe alvás közben?

Az alvás öt fázisból áll, és ebből a legfontosabb a negyedik fázis, amikor lelassulnak az agyhullámok, ilyenkor az agy aktivitása minimálisra csökken. Az öt fázis az éjszaka során többször ismétlődik, tehát többször vagyunk mélyalvási fázisban, és nagyon fontos, hogy ezt a mélyalvási fázist megéljük és kitoljuk, ameddig lehet.

Késely Ajna: „Nem biztos, hogy az olimpiai aranyérem a legfontosabb dolog a világon”

Késely Ajna: „Nem biztos, hogy az olimpiai aranyérem a legfontosabb dolog a világon”

Az éjszaka a nappalban van elásva: amilyen a nappalunk, olyan lesz az éjszakánk is, és ez fordítva is igaz. Például megfigyelték, hogy azok a gyerekek, akik nem alszanak jól, nem alszanak eleget, vagy akár megvonják tőlük az alvást valami miatt, akár 10 centivel is elmaradnak a kortársaiktól.

Véleményed szerint mi az, ami a legnagyobb befolyással van az alvási rutinra?

A stressz nagyon hangsúlyos, és itt nem csak a saját életünket érintő problémák merülhetnek fel, sokszor a rajtunk kívülálló körülmények váltanak ki folyamatos stresszhatást. Aztán például az esti étkezések, a lefekvés előtti nehéz, zsíros ételek fogyasztása nem megfelelő alvást eredményez. Ide lehet sorolni még az energiaitalok, a kávé, a dohányzás és az alkohol kártékony hatásait, és az esti megterhelő mozgás sem ajánlott.

Az alvás minőségét jóval több tényező befolyásolja, mint gondolnád
Fotó: Shutterstock

Az alváshigiéniára rátérve fontos, hogy megfelelő hőmérsékleten (18-21 fok), jól átszellőztetett szobában, kellően sötétben, csendben történjen az alvás. A matrac, a takaró és a párna milyensége sem mindegy, egyénenként változhatnak a preferenciák. A nehezen alvóknál szoktam javasolni a súlytakarót, ami Magyaroszágon még kevésbé ismert alvásterápiás eszköz, segít a könnyebb elalvásban, körülöleli az egész testet, ezáltal pedig biztonságérzetet nyújt.

A rossz alvást azonnal észre lehet venni a külsőn. Hogyan befolyásolja az alvásunk minősége a szépségünket, valóban tudjuk magunkat szépre aludni?

Ha rosszul alszunk, vagy nem alszunk eleget, az a bőrünket is negatívan befolyásolja: nem tud úgy méregteleníteni, regenerálódni, illetve ellenállni a környezet károsító hatásának. Ha a rossz alvásminőség miatt az éjszaka folyamán ugyanúgy dolgoznak a szervezetben a stresszhormonok, amik szélsőséges esetben akár zsíros, aknéra és mitesszerekre hajlamos bőrfelszínt eredményezhetnek, valamint az öregedés idő előtti jeleit.

Az is megfigyelhető, hogy a szemünk karikás lesz, vizesedésre és puffadásra hajlamos, a bőrünk szürkébb árnyalatot kap, amikor felborul a bioritmusunk és kialvatlanok vagyunk. Ide sorolnám még az egyik legjellemzőbb tünetet, az elhízást, ugyanis a rossz minőségű alvás egyik gyakori következménye, hogy hajlamosak vagyunk rossz minőségű ételeket, sok édességet fogyasztani – nem véletlen, hogyha megfigyeled a több műszakban dolgozókat, jelentős részük túlsúllyal küzd.

Íme a legszebb karácsonyi ajándékok nőknek, amiket valaha láttunk: szépségcsomagok és adventi kalendáriumok minden mennyiségben!

Milyen első lépéseket javasolnál azoknak, akik az alvásminőségükön szeretnének javítani?

Ahogy a kisgyerekeknél, a felnőtteknél is nagyon fontos lenne az esti, alváshoz készülődő rituálét megtartani. Ilyenkor egy kellemes, lazító fürdő, meditáció, nyugtató zene hallgatása, vagy akár a légzőgyakorlatok elképesztő hatással tudnak lenni és segítenek a könnyebb elalvásban. A melatonin, alvási ciklust irányító hormon már 5-6 óra körül elkezd termelődni a szervezetben, a kék fény például azonnal bontja, ezért a laptopot, telefont az esti órákban érdemes könyvre cserélni.

Bár nem könnyű betartani, de az alvásunk szempontjából nagyon fontos, hogy az este folyamán az ellazulásé legyen a főszerep
Fotó: Shutterstock

Milyen azonnali praktikákat, SOS megoldásokat javasolnál annak, akiknek mégsem úgy sikerül az alvás, ahogyan azt eltervezték és szeretnék a kialvatlanság jeleit eltüntetni?

Az alapvető cél az lenne, hogy az alváshigiéniai szabályok betartásával hosszútávon egy minőségi alvási rutint tudjunk kialakítani, de természetesen még ebben a rutinban is előfordul egy-egy rosszabb nap. Ilyenkor érdemes egy fél órával, órával előbb felkelni, hogy legyen ideje a szervezetnek is még nyugodt körülmények között felébredni. Az arc bőrén egy frissítő masszázs csodákat tesz, amihez be lehet vetni jégkockákat, valamint a hideg zuhany is jó megoldás lehet. Mindenképp figyeljünk a kellő mennyiségű folyadék bevitelére, különösen ha sok kávét fogyasztunk!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Az offline tervezés és naplózás tizenkét legnagyobb előnye - Változtasd meg az életedet a BuJóval!

glamour plusz ikon Az offline tervezés és naplózás tizenkét legnagyobb előnye - Változtasd meg az életedet a BuJóval!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Stresszelsz és fáj a fejed az ünnepi hajrában? 3 tipp, amit érdemes megfogadnod (x)

Stresszelsz és fáj a fejed az ünnepi hajrában? 3 tipp, amit érdemes megfogadnod (x)

Must have téli kiegészítők, amiket imádni fogsz, mert szuperül kombinálhatók (x)

Must have téli kiegészítők, amiket imádni fogsz, mert szuperül kombinálhatók (x)

Ez az app megmutatja, melyik a tökéletes alapozó árnyalatod (x)

Ez az app megmutatja, melyik a tökéletes alapozó árnyalatod (x)

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)