A rózsaszín zaj lenne a tökéletes alvás titka?
Emlékszel az utolsó alkalomra, amikor úgy tényleg, igazán jól aludtál? Ha nem tudod megválaszolni ezt a kérdést, mert már időtlen idők óta nem volt rá példa, akkor mindenképp ki kell próbálnod a rózsaszín zajt!
Ezeket láttad már?
A #pinknoise hashtag 1,4 millió megtekintésnél jár a TikTok-on – a rózsaszín zaj népszerűsége abban rejlik, hogy nyugtató hatással bír, és csillapítja a szorongást, ezáltal pedig sokkal gyorsabb lesz az elalvás.
Mi az a rózsaszín zaj?
Egy @wordsbyfrankie nevű TikTok-felhasználó megosztott egy videót, amelyben azt írja, hogy a rózsaszín zaj mindenhol jelen van a természetben: legyen szó az óceánhullámokról, az egyenletesen hulló esőről, vagy az erdei levelek zizegéséről. Szerinte az emberek pszichológiailag úgy vannak bedrótozva, hogy a természetese hangokat kedvelik – különösen azok az emberek, akik hajlamosak a szorongásra. A rózsaszín zaj ritmusa aktiválja az agyban a pihenő üzemmódot, miközben csökkenti a stressz és a szorongás szintjét. Ezek a hangok minden más zajt háttérbe szorítanak, és kizárnak.
A rózsaszín zaj tehát magába foglalja az összes olyan hangfrekvenciát, amelyet az ember képes hallani. Adullah Boulad, a The Balance wellnessközpont alapítója és vezérigazgatója úgy írja le a rózsaszín zajt, mint egy kiegyensúlyozott, nyugtató hangot, amely egy egyenletes frekvenciaspektrum eredményeként jön létre, és amely az eső hangjára vagy a leveleken keresztül zizegő szélre hasonlít. Elmagyarázza, hogy azért nevezik rózsaszín zajnak, mert a hangfrekvencia spektrumát tekintve valahol a fehér zaj és a vörös (más néven barna) zaj között helyezkedik el félúton.
A hang minden frekvenciáját azonos intenzitással játszó fehér zajjal szemben, a rózsaszín zajban a magasabb frekvenciák kevésbé intenzívek, ami segít ráhangolódni a nyugtatóbb, alacsonyabb frekvenciákra. A rózsaszín zajt gyakran hasonlítják a víz hangjaihoz, és mivel a rózsaszín zaj sok, a mindennapi életben előforduló hanghoz hasonlít, így a terapeuták gyakran használják eszközként a hallászavarok és a tinnitus, azaz a fülcsengés kezelésére is.
Miért olyan hatásos a rózsaszín zaj?
Vannak kutatások, melyek a rózsaszín zaj az alvás minőségére és hosszára gyakorolt hatását vizsgálják. Egy 2012-ben publikált tanulmány kutatási eredményei szerint a rózsaszín zaj jelentős hatással van az agyhullámok komplexitásának csökkentésére, ami stabilabb alvásidőt idéz elő, és javítja az alvásminőségét is.
Egy másik, 2017-es tanulmány pedig összefüggést talált a rózsaszín zaj hallgatása és a mély alvás, valamint az alvásfüggő memóriakonszolidáció között. „A rózsaszín zaj segíthet elaludni, mert elősegíti az ellazulást, és elfed más, az alvást esetleg zavaró hangokat” - mondja Martin Seeley, alvásszakértő. „Emellett a rózsaszín zaj segíthet elfedni más, az alvást zavaró hangokat, például a forgalmat, a horkolást, vagy a zajos szomszédokat is. A rózsaszín zaj, azáltal, hogy következetes hangzást hoz létre, segíthet elnyomni ezeket a nem kívánatos hangokat, ami nyugodtabb alvási környezetet teremthet.”