Gyakran leszel beteg? Ez állhat a háttérben
Folyamatosan lebetegszel, és nem érted az okát? Hiszed vagy sem, akár a hétvégi lustálkodás is állhat a hátterében: a szociális jetlag károsabb az egészségünkre nézve, mint azt gondolnánk. De miről is van szó pontosan?
Ezeket láttad már?
Hihetetlen, de a kaotikus hétvégi alvási szokásaink is állhatnak a gyakori lebetegedésünk hátterében. Sokan használjuk a hétvégéket arra, hogy a hosszú és fárasztó hétköznapokat követően kipihenjük magunkat, és bepótoljuk az elmaradt alvást. Egy mozgalmas hét után ráfeküdni a szundi gombra azonban nem túl egészséges, sőt a szociális jetlag nagyobb kárt okoz, mint azt el tudnánk képzelni.
A szociális jetlag kifejezés annak a jelenségnek a leírására született, amikor a biológiai óránk és a szociális óránk között jelentős eltérés alakul ki, így hétvégén az alvási szokásaink megváltoznak a hétköznapokhoz képest. A szakértők úgy vélik, hogy mindez egészségtelen változásokhoz vezethet a bélrendszerünkben, ami szegényebb táplálkozást eredményez, és ezzel együtt növeli a betegségek kockázatát.
Mi az a szociális jetlag, és milyen hatással van az egészségedre?
Szociális jetlagről akkor beszélhetünk, amikor az elalvásunk és az ébredésünk időpontjai nagyon eltérőek a hétköznapokon és a hétvégéken. A londoni Kings College 1000 felnőtt bevonásával végzett tanulmányában a tudósok azt állapították meg, hogy akár 90 perces eltérés az éjszakai alvás felezőpontjában is befolyásolhatja az emberi bélrendszerben található baktériumok típusát egy normál hét során.
„A szociális jetlag ösztönözheti azokat a mikrobióta fajokat, amelyek kedvezőtlen kapcsolatban állnak az egészségünkkel” – magyarázza Kate Bermingham, a tanulmány szerzője és a Zoe egészségtudományi vállalat vezető táplálkozástudósa a brit GLAMOUR-nak. A szakértők szerint a szociális jetlagben szenvedők nagyobb valószínűséggel esznek olyan étrendet, amely tele van szénhidráttal, és kevesebb rostban gazdag ételt fogyasztanak, mint azok, akiknek kiegyensúlyozottabb az alvása. „A rossz minőségű alvás befolyásolja a választásainkat – és ekkor az emberek magasabb szénhidráttartalmú vagy cukros ételekre vágynak.” – mondja Dr. Bermingham.
A következetes alvásmintázat ráadásul nem csak az egészségünk szempontjából fontos: hatással lehet a hangulatunkra, a memóriánkra, a tanulásunkra és a kreativitásunkra is. Amennyiben úgy érzed, hogy te is azok közé tartozol, akik szociális jetlagben szenvednek, érdemes tudatosan változtatnod az alvási szokásaidon: törekedj az azonos időpontban kezdődő, legalább hét óra megszakítás nélküli alvásra éjszakánként, és csökkentsd a képernyőidődet az alvást megelőző órákban.