Kevesen ismerik, de akár ez is lehet az oka, hogy rosszul alszol: szakember világított rá a problémára
Az alvászavarok gyakran okoznak kellemetlenségeket, de mi van akkor, ha már az összes tippet és trükköt kipróbáltad, és még mindig nem tudsz jól aludni? Dr. Becky egy kevéssé ismert állapotra hívja fel a figyelmet, amely megnehezítheti a pihenést. A jó hír viszont az, hogy van megoldás!
Ezeket láttad már?
Sokan küzdenek alvásproblémákkal anélkül, hogy tudnák, mi áll a háttérben. Bizonyos kevésbé ismert tényezők akadályozhatják a nyugodt éjszakai pihenést, még akkor is, ha látszólag mindent megteszünk a nyugodt alvásért. Egy szakértő szerint bizonyos tünetekre érdemes odafigyelni, mert olyan rejtett problémát jelezhetnek, amely jelentősen befolyásolja az alvásodat, ezáltal pedig az életminőségedet is. Mondjuk, mi lehet az oka annak, ha rosszul alszol!
Hiába a fáradtság, nem jön álom a szemedre
Dr. Becky a TikTok oldalán figyelmeztetett egy olyan állapotra, amely kevésbé ismert, pedig jelentősen befolyásolhatja az éjszakai pihenést. Ez az állapot nem más, mint az alacsony kortizolszint, amely ébren tarthat éjszaka, annak ellenére, hogy napközben elfáradtál. Dr. Becky tíz olyan jelre hívta fel a figyelmet, amely arra utal, hogy ez a probléma érinthet téged is.
Mi is az a kortizol?
A kortizol egy létfontosságú hormon, amely a mellékvesék által termelt glükokortikoid, és jelentős hatással van a szervezet működésére. Szerepet játszik a stresszre adott válaszok szabályozásában, az anyagcsere irányításában, a gyulladások csökkentésében, valamint a vérnyomás és vércukorszint fenntartásában.
Kiemelkedő szerepe van továbbá az alvás-ébrenlét ciklusának szabályozásában is. Amikor a kortizolszint rendellenesen alacsony, az alvási zavarok mellett egyéb problémák is jelentkezhetnek, mint például a fáradtság. Ezért fordulhat elő az, hogy nem tudsz elaludni, hiába érzed magad fáradtnak.
Tünetek, amelyekre érdemes figyelni
Dr. Becky TikTok oldalán részletesen bemutatja azokat a jeleket, amelyek azt jelzik, hogy a kortizolszinted befolyásolja az alvásodat.
- Éjszaka 3-4 óra között gyakran felébredsz.
- Intenzív, stresszes álmok gyötörnek.
- Ébredéskor fájdalmat érzel a válladban, nyakadban vagy csuklódban.
- Egész nap fáradt vagy, de este, lefekvéskor nem tudsz elaludni.
- Zaklatott gondolataid vannak lefekvés előtt.
- Dobálod magad az ágyban.
- Izzadtan ébredsz fel.
- Éjszaka csikorgatod a fogaidat.
- Meleged van.
- Kimerülten kelsz reggel.
Hogyan befolyásolja a kortizolszint az alvás minőségét?
Az alacsony kortizolszint és az alvászavarok közötti kapcsolat összetett, de az biztos, hogy a szervezet hormonháztartásának egyensúlya befolyásolja az éjszakai pihenést. Az alvás minőségének romlása pedig hosszú távon komoly hatással lehet a napi életvitelre is.
Az NHS (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) szerint az álmatlanságot sokféle tényező kiválthatja, amely magában foglalja a stresszt, a szorongást és a rossz alvási szokásokat is. A rossz alváshigiénia, például a lefekvés előtti ellazulás hiánya, szintén alvásproblémákhoz vezethet. „Sok dolog befolyásolhatja azt, hogy mennyire alszunk jól, például a jelenlegi fizikai vagy mentális egészségünk, a neveltetésünk, a velünk történõ dolgok, sőt, még a temperamentumunk is” – írja az NHS.
Mit tehetsz, ha rosszul alszol?
A kortizolszint egyensúlyának visszaállítása, valamint a megfelelő alváshigiénia kulcsfontosságú lehet az alvásminőség javítása érdekében. Az NHS az alábbi tanácsokat ajánlja azoknak, akik alvászavarokkal küzdenek:
- Kerüld az alvás előtti stimuláló tevékenységeket, mint amilyen a képernyőhasználat vagy az intenzív edzés.
- Alakíts ki egy állandó alvási rutint, amely segíti a szervezetedet a nyugodt elalvásban.
- Ha szükséges, fordulj orvoshoz, hogy ellenőrizzék a kortizolszintedet és más lehetséges hormonális problémákat.
Az alvásminőség javításával és az esetleges hormonális egyensúlytalanságok kezelésével újra elérhetővé válhat a pihentető éjszakai alvás, és megszabadulhatsz a nappali fáradtságtól!
Forrás: express.co.uk