6 ártalmatlan apróság, amitől nem tudsz lefogyni
Egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás és kiegyensúlyozott életmód - a fittség szentháromsága. Ha úgy érzed, minden tőled telhetőt megteszel, hogy megszabadulj a súlyfeleslegtől, és mégis szüntelenül csak a „miért nem fogyok?” kérdés cikázik a fejedben, eláruljuk: a siker érdekében mindössze néhány plusz apróságra kell csak odafigyelned.
Ezeket láttad már?
Biztos te is számtalanszor feltetted már magadnak a kérdést: „mindent jól csinálok, de akkor miért nem fogyok?” Ezzel nem vagy egyedül, ugyanis - hiába az elkötelezettség, a gyorséttermi ételek mellőzése és a napi szintű edzés - vannak olyan gyakori hibák, amelyek megakadályozhatják, hogy elérd a kívánt álomsúlyt. Aggodalomra viszont semmi ok, mert az alábbi tanácsokat megfogadva hamarosan jobban érezheted majd magad a bőrödben, mint valaha! Nézzük is, milyen okok állhatnak a háttérben, ha nem sikerül megszabadulni azoktól a plusz kilóktól.
Nem eszel eleget
Talán ez most meglepő lesz számodra, de az is meggátolhat a fogyásban, ha nem eszel eleget. „A nagyon alacsony kalóriatartalmú diéták gyors kezdeti fogyást eredményezhetnek, de amikor az éhség, az unalom vagy az élet körülményei akadályozzák, hogy megfelelj ezeknek az elvárásoknak, egyszerűen nem fogod tudni elérni a kitűzött célt" - kezdi Bonnie Taub-Dix dietetikus, táplálkozási szakértő. „Ez ahhoz a jól ismert étkezési ciklushoz vezethet, amikor a koplalás és a falás követik egymást, ami csak még nagyobb bűntudatba taszítja az embert, ahelyett, hogy saját maga legnagyobb húzóereje lenne.” Ismerős? Az önmagad felé támasztott irreális elvárások miatt túl szigorú diétát próbálhatsz betartani, a sanyargatástól pedig csak még inkább éhezni fogsz a finom falatokra, nem beszélve arról, hogy ilyenkor a tested is ordít a tápanyagokért, amiket eddig megvontál magadtól. Mint mindig, ebben az esetben is a mértékletesség a kulcs, különben pont az ellenkezőjét fogod elérni annak, amit szeretnél.
Túl monoton étrendet követsz
Amennyiben a diétád során már tapasztaltál látványos eredményeket, az arra sarkallhat, hogy továbbra is ugyanazt az étrendet kövesd. Van egy rossz hírünk: hiába teszed mindezt annak reményében, hogy hatására még több kiló fog leolvadni rólad, a szervezeted egyszerűen megcsömörlik a monotinástól. Az az étel, amit korábban finomnak találtál és a jóllakottság érzésével töltött el, mára már íztelenné és unalmassá vált. Nem véletlenül mondják, hogy “jóból is megárt a sok”, meg persze a változatos étrendet fontosságát sem véletlenül hangsúlyozzák annyira a szakemberek. „Az ilyen típusú megakadások akkor fordulnak elő, ha minden nap ugyanazt az ételt ugyanolyan mennyiségben eszed” – mondja Taub-Dix. Elmagyarázza, hogy ennek az az oka, hogy amikor először kezdesz el egy olyan diétát, ami messze eltér a megszokottól, az szinte sokkolja a szervezetet, azonban ahogy alkalmazkodunk hozzá, a diéta már nem fog ugyanolyan intenzitású fogyást eredményezni. Hangsúlyozza azonban, hogy ez a fajta stagnálás (főleg, ha már fogytál) nem feltétlenül rossz dolog; a lényeg, hogy a stabilitást sikerüljön megőrizni.
Nem kardiózol
A kardiovaszkuláris gyakorlat (más néven kardio vagy aerobic) az a típusú mozgásforma, amely növeli a pulzusszámot. Olyan tevékenységeket foglal magában, mint például a kocogás, a kerékpározás és az úszás. Ez az egyik leghatékonyabb módja a jó állóképesség elérésének és fenntartásának, illetve nagyon hatékony a hasi zsír elégetésében is. Próbálj meg rendszeresen kardiózni akár a természetben, akár egy konditeremben, ugyanis a testmozgás (azon belül is a kardio) hiánya lehet a súlyvesztés akadályozottságának egyik fő oka.
Nem tápanyagdús ételeket fogyasztasz
Az élelmiszer minősége ugyanolyan fontos, mint a mennyiség. A teljes értékű ételek fogyasztása javítja a közérzeted és szabályozza az étvágyad. Ezek az ételek többségében egyébként sokkal laktatóbbak is, mint feldolgozott társaik. Ne feledd, hogy sok “egészséges élelmiszer” címkével ellátott feldolgozott élelmiszer valójában egyáltalán nem egészséges. Feltétlenül olvasd el a csomagoláson található összetevőket, és szentelj kiemelt figyelmet az extra szénhidrátot tartalmazó élelmiszerekre is. Összegezve tehát: ügyelj arra, hogy étrendedet teljes értékű ételekre alapozd, ugyanis a túl sok feldolgozott élelmiszer fogyasztása meggátolhatja a fogyás sikerét.
Ha nem látsz gyors eredményt, elveszted a motivációdat
Míg a szakértők általában heti egy-két kiló leadását javasolják, a legtöbben valószínűleg nem tudjuk elérni ezt az eredményt. Ne feledd, hogy egy kiló leadásához 500 kalóriás deficitet kell létrehoznod minden nap egy teljes héten keresztül. Az élelmiszerekből származó kalóriákat meglehetősen könnyű csökkenteni (mivel nyomon követheted azokat a címkéken szereplő adatok segítségével), a probléma azonban akkor jelentkezik, amikor megpróbálod meghatározni, hogy mennyi kalóriát égetsz el az edzéssel.
A kalóriaszámlálás testmozgás esetén gyakran olyan dolgokra vezethető vissza, amelyeket nem tudunk mérni, mint például a kemény munkavégzés és az edzettségi szint. Vegyük tehát figyelembe, hogy számos olyan tényező befolyásolja a fogyást, amelyeket nem mindig lehet mérni vagy figyelembe venni a fejlődés nyomon követéséhez szükséges eszközökkel. Ebben az értelemben véve pedig előfordulhat, hogy a tested olyan változásokon megy keresztül, amelyeknek még nincsenek számszerű eredményei. Adj időt a szervezetednek, hogy reagálhasson arra, ami történik vele. Hetek vagy hónapok telhetnek el, mire jelentős változásokat észlelsz magadon, ezért ne ijedj meg, ha még néhány hét elteltével sem tűnsz vékonyabbnak. Légy türelmes, és ne engedd, hogy csökkentjen a motivációd!
Nincs szükséged több kiló leadására
Annak ellenére, hogy mit hallasz a hírekben vagy olvasol az interneten, nem kell mindannyiunknak lefogynia. Valójában sokunknak irreális elképzelései vannak arról, hogy mi számít egészséges testsúlynak és testalkatnak. Mindenkinek más az alakja, és bár valamennyire változtathatunk a testünkön, nem alakíthatjuk át valaki más testévé.
Van egy kihívásunk számodra: felejts el most minden olyan okot a fogyásra, aminek bármi köze van ahhoz, hogyan nézel ki. Most nézd meg, mi maradt – van bármi más indokod arra, hogy lefogyj? Ki vagy téve olyan egészségügyi állapotoknak, mint például a cukorbetegség vagy a szívbetegség? Egészségtelen tartományban van a testtömeg indexed? Az ideális súlytartományon belül vagy? Ha vannak testi panaszaid, úgy a fogyás valóban fontos lehet az egészséged megőrzése szempontjából, de ha már nagyon közel jársz a célodhoz, csak attól az utolsó néhány kilótól nem tudsz megszabadulni, tedd fel magadnak a kérdést, hogy valóban le kell-e adni őket. Tudnál-e boldog lenni a jelenlegi súlyoddal? Mi őszintén bízunk benne, hogy a válaszod egy hatalmas igen!
Forrás: denverhealthmedicalplan.org, healthline.com, nbcnews.com