Ez a tökéletes időpont a vacsorához a tudomány szerint
Igyekszel, hogy egyetlen napon se egyél este 6 óra után, általában 7-8 óra környékén vacsoráztok, vagy el sem tudnád képzelni, hogy kilenc óra környékén már ne egyél? Bármelyik igaz is rád, alapvetően egyikkel sincs probléma. Ugyanis általában véve nincs olyan időpont, amikor a legideálisabb vacsoráznod. Egyrészt sokkal fontosabb, hogy mit eszel, másrészt pedig egyénenként eltérhet, hogy mikor a legjobb megennünk a vacsoránkat.
Ezeket láttad már?
Az, hogy a testünk miként hasznosít vagy tárol egy adott élelmiszert, nem az elfogyasztás pontos idejétől függ. Nincs olyan kutatás, amely mindenkire nézve érvényesen kimondaná, hogy egészségesebb egy korai, mintsem egy későbbi vacsorát elfogyasztani. Akár hízni, akár fogyni szeretnél, vagy megtartanád a testsúlyodat, nagyon sokat számít, hogy milyen ételt fogyasztasz, és csak ezután következik az, hogy mikor érdemes beiktatnod a vacsora időpontját.
Vedd figyelembe, mikor ettél utoljára
Kayla Kopp dietetikus szerint jó ökölszabály lehet, hogy 3-4 óránál tovább ne maradjunk evés nélkül. Így ha például dél körül eszel ebédet, jó ötlet, ha délután 3 óra környékére időzíted az uzsonnát - még ha az csak néhány falat is - majd utána este 7 óra környékén vacsorázol. Ennek az elvnek a betartása különösen fontos lehet, ha például több műszakban dolgozol, és nem mindig engedheted meg magadnak, hogy éjszaka aludj.
Nem mindegy, mikor tervezel elaludni
Általánosságban elmondható, hogy a szakértők azt tanácsolják, étkezés után nagyjából 3-4 órát várjunk, mielőtt elalszunk. Kayla Kopp arra is felhívja a figyelmet, hogy a cirkadián ritmusunk nagy szerepet játszik az éhségérzetünkben. Emiatt pedig a legjobb, ha megpróbálunk minden egyes nap tudatosan, rendszeresen reggelizni, ebédelni és vacsorázni is, vagyis figyelünk arra, hogy egyetlen fő étkezést se hagyjunk ki.
Dr. Abhinav Singh, az Indiana Sleep Center orvosi igazgatója pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy a minőségi alvás jelenti azt az alapot, amelyre az optimális egészségünk épül. Így még akkor is, ha jól táplálkozunk és a rendszeres testmozgás is az életünk részét képezi, a kellő mennyiségű és minőségű alvás nélkül az egyéb módon szerzett egészségügyi előnyök jelentősen csökkennek.
Az alvás fontos az egészséges anyagcseréhez, az immunrendszerünk megfelelő működéséhez, az izmaink regenerálódásához, az optimális agyműködéshez és a mentális egészségünk megőrzéséhez is. Vagyis tényleg borzasztóan fontos, hogy a lehető legtöbbet megtegyük azért, hogy jól és eleget aludjunk, ebbe pedig a vacsora időzítése, vagyis az ajánlott 3-4 óra betartása is beleszámít.
Amikor jobb a korai vacsora
Vannak bizonyos egészségügyi problémák, amelyeknél viszont előnyösebb lehet egy korai vacsora elfogyasztása. Az Endocrine Journal egy tanulmánya szerint például azok számára, akiknek 2-es típusú cukorbetegségük van, előnyösebb lehet egy korai vacsora. Ugyanez igaz akkor is, ha hajlamos vagy a savas refluxra vagy a gyomorégésre evés után. Illetve természetesen elsősorban mindig azt vedd figyelembe, amit a kezelőorvosod javasol. Ha viszont teljesen egészséges vagy, alapvetően nem számít, hogy éppen este 6-kor, 7-kor vagy 8-kor eszed meg a vacsorádat.
Mi kerüljön a tányérodra?
Ahogyan arról már korábban szó volt, nagyon fontos, hogy pontosan mit eszel, sőt annál is többet számít, mint hogy mikorra időzíted a napod utolsó étkezését. A kiegyensúlyozott étkezés érdekében Kayla Kopp az okostányér alkalmazását javasolja. Ezt nagyjából úgy képzeljük el, hogy a tányérunk felére nem keményítőtartalmú zöldség/gyümölcs, egynegyedére gabonatermékek/keményítőtartalmú zöldségek, egynegyedére pedig sovány fehérje kell, hogy kerüljön.
Az ideális vacsora ennek függvényében kinézhet például úgy, hogy a tányérunk felén friss vegyes saláta található egy evőkanál balzsamecettel, mellette pedig egy csészényi barna rizs és 1-2 szelet grillezett csirkemell kap helyet. Desszertnek pedig nyugodtan ehetünk némi gyümölcsöt, például egy csészényi erdei gyümölcsöt vagy egy kis narancsot. De a pontos ételek megválasztásánál is nagyon fontos, hogy mindig vegyük figyelembe a mi egészségi állapotunkat és szükségleteinket.
Forrás: fortune.com, realsimple.com