Most akkor hízhatsz vagy fogyhatsz, ha gyorsan eszel? Itt a válasz!
A mai világban sok szempontból előnyt jelenthet a gyorsaság, de nem akkor, ha az evésről van szó. Az egészséges étkezési szokásoknak ugyanis fontos eleme az is, hogy lehetőleg nyugodt környezetben, minden falatot alaposan megrágva fogyaszd el a reggelidet, az ebédedet és a vacsorádat is. Ellenben, ha túl gyorsan eszel, az több szempontból is kedvezőtlenül hathat a testedre.
Ezeket láttad már?
Veled is előfordult már, hogy reggel csak útközben, futtában tudtál megenni egy szendvicset, vagy olyan kevés időd volt munka közben szünetet tartani, hogy a laptop előtt néhány pillanat alatt tüntetted el az ebédedet? Ilyesmi mindenkivel előfordulhat, de akárhányszor túl gyorsan eszel, az nem térül meg, még akkor sem, ha cserébe több időt nyersz. Ugyanis a testedet több szempontból is megviselheti.
A túl gyors evés nem ad igazi örömet
Egy szép étteremben ínycsiklandó, különleges fogásokat kóstolni, a barátainkkal hamburgerezni vagy a szerelmünkkel főzni egy finom vacsorát és azt együtt megenni nagyszerű élmény lehet, és sok örömet okozhat. Teljesen rendben van az is, ha általában véve szeretsz enni, és szívesen próbálsz ki újabbnál újabb ételeket. Ha viszont kapkodsz, és sietve eszel, akkor az evés aligha fog szép pillanatokat okozni. De még ha esetleg egy rövid ideig boldogabbnak is érzed magad a gyorsan eltüntetett falatoktól, valójában rövid és hosszú távon is rosszat teszel magadnak a túl gyors evéssel.
A testednek idő kell
Ha túl gyorsan eszel, a szervezetednek nincs esélye arra, hogy időben jelezze az agyadnak azt a pontot, amikor már jóllaktál. Ehhez nagyjából 15-20 percre van szüksége, ami egy nyugodt körülmények között elfogyasztott étkezés esetén valószínűleg nem okoz gondot, ha viszont azon vagy, hogy minél előbb végezz az evéssel, és csak pár percet szánsz egy étkezésre, akkor több negatív következménnyel is szembesülhetsz.
Túleheted magad
A túl gyors evés egyik legnagyobb kockázata, hogy túleheted magad, ami aztán számos kellemetlenséget hozhat magával. Ha például mersz magadnak egy tál tésztát, amit lassan eszel meg, és minden falatot sokszor megrágsz, könnyen lehet, hogy már az előtted lévő adag felénél úgy érzed, hogy tele vagy, és inkább elcsomagolod. Abban az esetben viszont, ha mondjuk csak öt perced van ebédelni, nagy valószínűséggel befalod, utána pedig talán még valamilyen nassolnivalót is keresel, mert a szervezeted nem tudta olyan hamar érzékelni, hogy nem lenne szükséged több bevitt kalóriára, de az is lehet, hogy hamar újra éhesnek fogod éhezni magad.
Gyarapodhat a testsúlyod
A kutatások szerint azok, akik minden ételt alaposan megrágnak, több mint 10%-kal kevesebb kalóriát fogyasztanak el az étkezéseik végére, mint azok, akik ezt a fontos lépést kihagyják. Egy ideig ennek talán nem lesz látszata, de ha rendszeresen túl gyorsan eszel, az előbb vagy utóbb szinte biztos, hogy a testsúlyodon is meg fog látszani. Ezzel pedig egy nagy probléma biztosan van: méghozzá az, hogy az egyre gyarapodó plusz kilóknak olyan negatív következményei lehetnek, mint például az inzulinrezisztencia, vagy még rosszabb esetben a 2-es típusú cukorbetegség.
Félrenyelhetsz
Gyerekkorunkban a legtöbben rengetegszer hallottuk, hogy „egyél lassan és óvatosan rágj meg minden falatot”. Ez tényleg egy igazi bölcsesség, amit felnőttként is mindig érdemes észben tartanunk. Hiszen ha sietsz, és nem rágod meg alaposan a falatokat, félrenyelhetsz, ami rosszabb esetben még fulladásos panaszokat is okozhat. Egy ilyen élmény minden helyzetben kellemetlen, pár plusz percért pedig semmiképpen nem éri meg kockáztatnod, hogy átéld.
Ami segíthet
Mindent összevetve tehát bármilyen helyzetben is vagy éppen, megéri lassan enned, hiszen csak így kedvezhetsz igazán az egészségednek. Ha tudod, hogy általában időt akarsz nyerni az evéssel, akkor jelölj ki fixen legalább 20 percet minden étkezésre, és ragaszkodj hozzá, hogy olyankor tényleg semmi mással ne foglalkozz. De rengeteget segíthet az is, ha ténylegesen megpróbálod minden érzékszervedet bevonni, és olyan ételeket fogyasztasz, amelyeknek a kinézete, az állaga, az illata és az íze is szimpatikus számodra.
Ezután bármit is eszel, válaszd szét apróbb falatokra, és nem lehet elégszer mondani, hogy valóban mindegyiket alaposan rágd meg. Így egyrészt biztos, hogy némileg lassabban fogsz enni, másrészt pedig a szervezetednek is könnyebb lesz megemésztenie az elfogyasztott ételeket, ami a tápanyagok felszívódását is megkönnyíti. Végül, de nem utolsó sorban pedig, ha teheted, egyél együtt másokkal, és váltsatok pár szót, ami hosszabbá és tartalmasabbá is varázsolhatja az étkezéseidet.
Forrás: theguardian.com, longstreetclinic.com, cleaneatingmag.com