Csodát tesz a szervezeteddel, ha tavaszig szeded ezeket az étrendkiegészítőket: növelik az energiaszintet a téli időszakban
A hideg időszak beköszöntével elsődleges fontosságúvá válik, hogy megőrizzük egészségünket, felkészítsük szervezetünket a különféle bacilusok, vírusok támadására. Szakértők szerint ennek a leghatékonyabb módja, ha beiktatjuk étrendünkbe az alapvető vitaminokat, tápanyagokat, így fokozhatjuk jóllétünket.
Ezeket láttad már?
Nem szeretnéd egész télen az orrodat fújni? Nehezen viseled, ha fáj a torkod és lázad van? Vedd fel a küzdelmet a téli betegségekkel szemben, erősítsd szervezeted védekezőképességét! Ennek a legjobb és leghatásosabb módja, ha gondoskodsz a megfelelő vitaminbevitelről. Nézzük, milyen étrendkiegészítőkre van ilyenkor a legnagyobb szükségünk!
Ilyenkor könnyen megtalál az állandó fáradtság, levertség
„Megőrizni egészségünket és jóllétünket télen igen nagy kihívást jelenthet. Ilyenkor gyengül a napfény intenzitása, csökken a napos órák száma, és ezzel együtt az energiaszintünk is, bőrünk és hajunk fénytelenné válhat, az ízületeink fájni kezdenek, főleg akkor, ha kevés időt töltünk fizikai aktivitással” - idézi Dr. Pamela Mason tanácsadó szavait az Express.
Hozzátette, ilyenkor könnyen kialakulhat állandó fáradtság, esetleg depresszió. A megfelelő étrenddel és táplálkozással azonban sokat tehetünk azért, hogy felkészüljünk a hidegebb, sötétebb hónapokra és az általuk okozott kellemetlen egészségi problémákra.
B-vitaminok
Dr. Mason elsőként a B-vitaminokat emelte ki. „A B1, B2, B6, B12, a folsav és a niacin mind-mind kulcsszerepet játszik az energiatermelésben. Ezeknek a vitaminoknak a hiánya fáradtságot, kimerültséget okozhat, különösen télen. Az alacsony B12-szintet összefüggésbe hozzák az úgynevezett szezonális affektív zavarral, és a hozzá kapcsolódó depressziós tünetekkel, a hangulatingadozással, az agyi köddel.”
Magnézium
A téli időszakban különösen oda kell figyelnünk a magnéziumbevitelre is. A szakember elmondta, ez az az ásványi anyag, amely hatással van az agyműködésre, a hangulatszabályozásra, valamint segíti az energia felszabadítását a különféle táplálékokból. Télen jellemzően mindenkinél csökken a magnéziumszint, amihez hozzájárulhat a stressz is. Pedig a magnéziumpótlás csökkentheti a depressziós tüneteket is, ezt már kutatások is bizonyították. Az optimális magnéziumbevitel hozzájárul a jó alváshoz, ami segít megőrizni mentális egészségünket.
Ginzeng
A szakember ezután a ginzenget említette, amely gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással bír, fokozza az energiát, a szellemi éberséget, amelyek télen különösen fontosak. Csökkenti továbbá a fáradtságot, serkenti az agyműködést, jótékonyan hat az izmokra, elfojtja a gyulladásokat és segít a cirkadián ritmus szabályozásában is. Napi 200 mg dózisban érdemes belőle szedni.
Omega-3
Nagyon fontos, hogy gondoskodjunk az Omega-3 zsírsavak megfelelő beviteléről is, ha szeretnénk megőrizni egészségünket télen. Segítenek a gyulladásokat csillapítani, amely minden betegség velejárója, a torokfájástól kezdve egészen a fájdalmas ízületekig. Edzés után is hatékony, csökkenti az ekkor fellépő gyulladásokat és az esetleges izomkárosodást. Jót tesz továbbá a bélrendszernek és a bélmikrobiomnak.
Plusz egy tipp
A szakértő még egy tippet ajánl: szerinte nagyon hatékony étrendkiegészítő lehet télen a cordyceps gomba, amit hernyógombaként is emlegetnek. A rendszeres testmozgást végzőknek különösen ajánlott fogyasztaniuk, ugyanis jelentősen fokozza a sportteljesítményt és csökkenti a fáradtságot.