Aludj ennyit, és tovább élhetsz
Te is szeretnél sokáig élni, viszont közben rendszeresen azt érzed, hogy nincs elég időd aludni, csak rohansz? Vagy azoknak a táborát erősíted, akik azt vallják, majd alszanak többet akkor, ha idősek lesznek? Nos, a tudomány jelenlegi állása szerint egyik sem túl jó, ha szeretnénk sokáig élni. Ha viszont eleget alszunk, akkor tovább élhetünk! De vajon mi számít elég alvásnak?
Ezeket láttad már?
Az alvást nem célszerű órákban mérni, de tény, hogy egy bizonyos mennyiségű pihenésre feltétlenül szükség van a napi teendők elvégzéséhez. Továbbá van olyan óraszám is, amely segítségével sokáig élni nem lehetetlen. Az alvásszükséglet mindig függ az életkortól is, de annyi biztos, hogy nem érdemes nemtörődöm módon legyinteni, ha eljön az alvás ideje.
A testünk akkor is aktívan dolgozik, ha alszunk
Bár nem sokat érzékelünk belőle, akárhányszor álomra hajtjuk a fejünket, a testünk komoly munkába kezd. Ugyanis olyan folyamatok sora zajlik bennünk az alvással töltött órák alatt is, amelyek a szívünk egészségétől kezdve, egészen a megfelelő agyműködésig, mindent a lehető legjobban próbálnak segíteni a szervezetünkben. Alapvetően ez az oka annak, ha eleget alszunk, akkor azzal javíthatjuk az általános egészségi állapotunkat, és tovább élhetünk. A nem megfelelő mennyiségű alvás pedig éppen ellenkező hatást vált ki, a túl kevés és a túl sok alvást is beleértve.
Ennyit mindenképpen érdemes aludni
Hogy mikor és mennyit érdemes aludnunk, abban elsősorban az életkornak van döntő szerepe. Míg egy újszülöttnek 14-17 óra alvásra is szüksége lehet, addig egy 6-12 éves gyermeknek 9-12 óra alvás ideális. Egy 18-60 év közötti számára a napi 7 vagy több óra az ajánlott, 65 éves kor felett pedig 7-8 óra. Általánosságban véve pedig a legtöbb kutatás azt sugallja, hogy ha rendszeresen kevesebb mint 7 órát alszunk (egyesek megengedőbbek és még a 6 órát is elfogadhatónak tartják), akkor sok negatív következménnyel szembesülhetünk.
Veszélyes lehet a túl kevés alvás
A tudomány jelenlegi állása szerint a túl kevés alvás rengeteg kockázattal járhat. Negatív hatással lehet ugyanis a szív- és érrendszerünk működésére, az endokrin rendszerünkre, az idegrendszerünkre és az immunrendszerünkre is. Az alváshiány következtében könnyen tapasztalható például elhízás, valamint a kevés alvás a magas vérnyomásra, a 2-es típusú cukorbetegségre, a különféle szívbetegségekre, a szorongásra, a depresszióra, és bizonyos ráktípusokra is hajlamosíthat.
Felnőttként a napi 9-10 órás alvás sem jó, így tényleg az a legbiztosabb, ha annyit alszik az ember, ami az életkor szerint ideális. Persze vannak bizonyos élethelyzetek, például egy megbetegedés, amikor segíthet a több alvás, de egy egészséges felnőttnek a napi 7-9 óra körüli alvásidőre kell törekednie.
A rosszul alvás kiküszöbölhető
Ha mostanában az órák számát és az alvás minőségét tekintve sem alszunk jól, akkor mindenképpen érdemes tennünk azért, hogy ez változzon. Sokat segíthet például, ha minden nap ugyanakkor fekszünk le aludni és kelünk fel, valamint ha a lefekvés előtti órákban kerüljük az alkohol és a koffein fogyasztását, továbbá teljes sötétséget csinálunk a hálószobában. Az is segíthet még, ha elalvás előtt nem telefonozunk, a rendszeres testmozgás pedig aranyat érhet.
Persze sok más módszer is van, ami segíthet, ha rossz alvók vagyunk, így biztosan mindenki megtalálja azt, ami számára a legmegfelelőbb lesz. Ha pedig sikerül, és nap mint nap nyugodtan tudunk lefeküdni aludni, majd reggelente is jól ébredünk, akkor máris növeljük annak az esélyét, hogy tovább éljünk, és a mindennapjaink is önfeledtebben, energikusabban telhetnek majd.
Forrás: verywellhealth.com, longevity.technology, cdc.gov