„Minden problémámat evéssel oldom meg, de csak még nagyobb problémát okozok”

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Hogyan törj ki az érzelmi evés rabságából? Nem vagy egyedül ezzel a problémáddal! Sokan fordulnak az ételhez, ha aggasztó vagy stresszes helyzettel szembesülnek, sőt, vannak, akik siker vagy öröm hatására is a falásba menekülnek. Virágh Barbara pszichológus, táplálkozási tanácsadó szerint az érzelmi evés egyáltalán nem oldja meg a problémákat, sokkal inkább elmélyíti azokat, és végeredményben nemcsak a gondok maradnak velünk, hanem a túlevés miatti bűntudat, túlsúly is.

Szakember ad tanácsot, mit tehetsz, ha az evésbe menekülsz a problémák elől
Szakember ad tanácsot, mit tehetsz, ha az evésbe menekülsz a problémák elől
Fotó: Profimedia

Egyfajta önvédelmi mechanizmusként indul, a téged ért stressz, aránytalanul nagy elvárások, a pihenés hiánya, állandó kihívások hatására egy kicsit meg akarod nyugtatni magad, és az elején be is válik, mígnem egy nagyon rossz szokássá válik, és onnan már sokkal nehezebb dolgunk van. Vágjunk bele a megoldásba!

Nagyon stresszes világban élünk

„Érzelmi evéssel nem testi, hanem érzelmi szükségletet próbálunk kielégíteni. Egy cukros fánk, vagy egy doboz bonbon ilyenkor egyfajta pótlékként, feszültség levezetési eszközként szolgál. Könnyen hihetjük, hogy csakis negatív érzelmekhez társulhat érzelmi evés, de előfordulhat, hogy valaki pont a hirtelen jött siker vagy öröm hatására tépi fel a hűtőszekrény ajtaját." – magyarázza a pszichológus, és hozzáteszi, hogy az érzelmi evés (például stresszevés) meglehetősen rossz megküzdési mechanizmus, hiszen az illető képtelen megfelelő módon feldolgozni az őt ért frusztrációkat. „Az érzelmi evőknél az evésekhez gyakran bűntudat társul. Pontosan tudják, hogy a kelleténél többet ettek, vagy hogy nem egészséges ételeket fogyasztottak. Ez újból feszültséget generál bennük, beindulhat egyfajta önostorozás is, ami megint az étkezéshez vezet. Így kerülnek bele egy olyan spirálba, amiből sokan csak szakember segítségével tudnak kilépni.

Mindent vagy semmit

„A munkám során találkoztam olyan pácienssel, aki hónapokon át képes volt tartani kiegyensúlyozott, egészséges étrendjét, egyszer azonban elfogyasztott egy szelet tortát egy születésnapi buliban, amit hibának fogott fel, és úgy érezte, tönkretette mindazt, amibe hónapokon át az energiáját invesztálta. Jött az önvád, végül ész nélkül elkezdett habzsolni, mondván, már úgyis mindegy. Az ilyen kibillenések előtt tudatosítanunk kell magunkban, hogy attól, hogy megettünk egy szelet tortát, a világon semmi rosszat nem tettünk. Ami megtörtént, megtörtént. Lépjünk gyorsan tovább, és elsődleges célunk az legyen, hogy visszatérjünk a megszokott étrendünkhöz” – javasolja Virágh Barbara.

A szülői minták, az étkezési tradíciók is felelősek lehetnek az érzelmi evés kialakulásában „A gyerekkori étkezési (rossz és jó) élmények és családi tradíciók erősen meghatározhatják későbbi étkezéssel kapcsolatos attitűdünket. Vannak szülők, akik túl elfoglaltak ahhoz, hogy minőségi időt töltsenek a gyerekükkel, s mindezt úgy kompenzálják, hogy édességgel etetik, kvázi jutalmazzák a gyereket, ami nagy hiba, mert egy ilyen gyerek fejében kialakulhat a kép, miszerint a gondoskodás és a biztonság egyenlő az evéssel” – véli a szakember.

Nem minden étel egészségtelen, ami zsíros

Nem minden étel egészségtelen, ami zsíros

Hogyan alakíthatunk ki optimális megküzdési mechanizmust?

„Fontos, hogy akit érint az érzelmi evés, kezdjen el dolgozni a problémán, már csak azért is mert a zsírdús és rossz szénhidrátokban gazdag ételek egy idő után súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. Súlygyarapodás léphet fel, aminek hatására felborulhat a cukor- és az inzulinháztartás, ízületi, pajzsmirigy, valamint szív- és érrendszeri problémák alakulhatnak ki. Az egyik út, ami a rossz megküzdési mechanizmustól való megszabaduláshoz vezethet, az a pszichológussal való közös munka, melynek során feltérképezik, milyen letapadt élmények, vagy rossz berögződések munkálnak a páciensben. A másik út lehet egy új hobbi, vagy egy relaxációs módszer (autogén tréning, meditáció) elsajátítása, de sokat segíthet a rendszeres sport is, ami amellett, hogy hozzájárul az egészség fenntartásához, endorfint is felszabadít a szervezetben” – mondja a szakember.

Legyen az egészséged az első, a második és a harmadik a listádon:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

glamour plusz ikon Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)