Örökre megváltoztatta az életemet ez a neurológustól tanult módszer: pillanatok alatt megnyugtat, és nem kerül semmibe
Ismered az érzést, amikor a reggeled első néhány pillanatában jön valami nagyon kellemetlen élmény, ami aztán az egész napot - beleértve a gondolataidat, a reakcióidat és az interakcióidat - is meghatározza? Az emberi test csodákra képes, és ha ismered a (játék)szabályait, és van néhány trükköd, ami tudományosan is bizonyított, biztonságosan és hatékonyan dolgozhatsz azon, hogy a feszült helyzetekben is nyugodt maradj.
Ezeket láttad már?
Az időjárásra, a gazdaságra és még egy sor dologra nincs ráhatásod. Afelett viszont mindig lesz hatalmad, hogyan reagálsz a téged ért stresszre. Egy sor belénk égett, nagyon gyors és automatikus reakciónk van, ami teljesen természetes, de jó, ha tudod: nem az az egyetlen opció, hogy dühösen és azonnal válaszolsz egy e-mailre, ami felhúzott, ezzel a reaktív hozzáállással tovább erősítve magadban (és esetleg másokban) a feszültséget.
A varázslatos agy
Emlékszem, pont egy ilyen reggelre virradtam, amikor a kávé mellett rábukkantam egy zseniális módszerre egy belga neurológus, Steven Laureys könyvében (A meditációról érthetően), amiben a szerző az emberi agyat vizsgáló tudósként közelít a meditációhoz, a légzéshez és azok jótékony hatásaihoz. Korábban is rengeteg alkalommal hallottam és olvastam róla, milyen fontos szerepe van a légzésnek a stresszcsökkentésben, de korábban soha senki nem adott ilyen pontos, tudományos és érthető választ.
A módszer nagyon egyszerű, a mögötte húzódó magyarázat azonban kicsit összetettebb, de megéri értelmezni:
Vegyél mély levegőt az orrodon keresztül nagyjából négy másodpercen át, egyenesen a mellkasodba, azonban ahelyett, hogy azonnal kifújnád, a hasad segítségével tartsd bent néhány másodpercig, picit tovább, mint ameddig megszoktad és kényelmes, majd egyszerre fújd ki az egészet. Állj meg egy pillanatra, próbáld ki most, ismételd el néhányszor (tényleg csak néhány másodperc az egész), majd élvezd a jótékony hatását, ami gyakorlatilag azonnal beáll az agyadban.
A titok a bolygóidegben van
És most jöjjön egy gyors magyarázat, mi okozza azt, hogy ez a technika azonnal és bármit képes lenyugtatni. A vegetatív idegrendszerünknek, amit egyébként nem tudunk irányítani, két nagy része van:
- a szimpatikus idegrendszer arra készít fel minket, hogy képesek legyünk reagálni stresszhelyzetben, mindezt úgy, hogy felélénkít minket egy "harcolj vagy menekülj" típusú helyzethez
- a paraszimpatikus idegrendszer pedig abban segít, hogy megnyugodjunk, tehát a "pihenj és eméssz" válaszokért felel
Utóbbi legfontosabb része a bolygóideg, ami arról kapta a nevét, hogy a test számos részén átfut: segítségével az agy összeköttetésben van a nyelvvel, a tüdővel, a torokkal, a hangszálakkal, a szívvel, de még a bélrendszerrel is. De ami a stresszcsökkentés szempontjából még ennél is fontosabb, az az, hogy a paraszimpatikus idegrendszer és bolygóideg irányításával érzelmeinket és stressz szintünket is kontrollálhatjuk. És bár Steven Laureys hangsúlyozza, hogy a vegetatív idegrendszert nem lehet irányítani, a bolygóideg kivételt képez: Ha mélyeket lélegzünk, illetve a levegőt kifújás előtt egy kicsit tovább benntartjuk, azzal stimuláljuk a bolygóideget, ami nyugtató hatással lesz az agyunkra és a testünkre.
- magyarázza a neurológus könyvében.
„Épp ezért számít ütős eszköznek a kezünkben, ha a légzés meditáció során való tréningezésnek hála képesek vagyunk irányítani és tudatosan elhárítani a stresszhelyzetekre adott, tudattalanul felbukkanó válaszreakciókat.” A szakember azt is hangsúlyozza, hogy ezzel az apró, de nagyon tudatos trükkel képesek vagyunk módosítani agyi aktivitásunkat, könnyebben leküzdhetjük a szorongást, sőt hosszútávon csökkenthetjük a vérnyomásunkat és vércukoszintünket is. Tedd szokásoddá, hogy napi szinten gyakorlod ezt a légzési technikát, és próbáld ki éles helyzetben is, ezzel egy gyors és nagyon jótékony szünetet adva az idegrendszerednek!