Innen tudhatod, ha már túl sokat stresszelsz és az az egészségedre is káros hatással lehet
Miközben ennyi borzalmas dolog történik a világon, nem nehéz megérteni, miért szorongunk olyan sokan. A szorongás bizonyos szempontból hasznos eszköz lehet a stresszes vagy fenyegető helyzetekkel szemben. Tulajdonképpen a harc és menekülés mechanizmusának részét képezi, amely lehetővé teszi számunkra, hogy még a legrosszabb helyzeteket is túléljük. Van viszont egy pont, ami után a szorongás már komoly problémát jelenthet.
Ezeket láttad már?
Ha veszélynek vagyunk kitéve, a megugrott adrenalin hatására a pulzusunk megemelkedik, a légzésünk felgyorsul, a pupilláink pedig kitágulnak, hogy képesek legyünk harcolni vagy elmenekülni. De ha nincs szó valós veszélyről, és túlnyomórészt az irányításunkon kívül esik a stressz kiváltója, honnan tudhatjuk, hogy éppen jó vagy rossz a számunkra? A szakértők szerint minden azon múlik, hogyan reagálunk bizonyos helyzetekre.
Az egészséges és az egészségtelen stressz között komoly különbség van, amit a kognitív és viselkedési reakcióink határoznak meg. Az egészséges stressz egy fenyegető vagy megerőltető helyzetre adott fizikai válasz, ami olyankor lép fel, ha például vizsgázunk vagy egy támadó közelít felénk, és extrém esetben életben tarthat bennünket. Az egészségtelen stressz viszont nem egyenesen arányos a kiváltó helyzettel.
Az egészségtelen stressz példája lehet a logikátlan gondolatok cikázása egy olyan helyzetben, amikor semmilyen komoly veszély nem leselkedik ránk. Ilyen az, ha valaki köhög, és egy másik ember akkor is ideges lesz tőle, ha az illető távol van, és minden szükséges óvintézkedést betart. Ebből pedig egy olyan gondolatmenet is elindulhat, ami teljes kilátástalanságba sodorhatja az aggódó személyt.
Az egészségtelen stressz bármely olyan helyzetben jelen lehet, ami nem indokolja a kétségbeejtő adrenalinrohamot. Lehet szó egy társadalmi helyzet túlzott elemzéséről vagy egy rossz döntés túlgondolásáról is, de annyi biztos, hogy akár egész napra is képes lehet elterelni a figyelmünket a jelenünkről. Sőt, az is valószínű, hogy ilyenkor az adott helyzet legrosszabb forgatókönyvét is lejátsszuk a fejünkben.
Végső soron az egészségtelen stressz pánikrohamba torkollhat, ami nemcsak lelkileg, de fizikailag is borzasztóan megterhelő lehet. Hogy ezt elkerüld, amilyen gyakran csak lehet, meg kell próbálnod ébernek lenni, és felmérni, mi is zajlik körülötted valójában, és tényleg lehetséges-e, hogy komoly veszélynek vagy kitéve. Ez legkönnyebben a midfulnessel, vagyis a tudatos jelenlét meditációval érhető el, amelyet otthon is gyakorolhatsz.
Számos más gyógymód is szóba jöhet még, hogy leszámolj az egészségtelen stresszel, de ami a legfontosabb, hogy bármilyen eszközt választasz, soha ne gondold azt, hogy egyedül kell szembenézned a gondjaiddal. Ha szükségét érzed, nyugodtan keress fel egy szakembert, de az is sokat segíthet, ha megosztod a számodra legfontosabb családtagjaiddal és barátaiddal, hogy éppen milyen dolgok aggasztanak.