A délutáni pihenés hasznosabb, mint gondolnád
A délutáni pihenő hasznos, de nem mindegy, hogy miért van rá szükségünk és az sem, hogy milyen hosszan szundítunk.
Ezeket láttad már?
Dr. Terray-Horváth Attila szomnológus, neurológus szakorvos szerint ha valaki frissen ébred, napközben sem érzi, hogy elbóbiskolna, és nincs szüksége mesterséges stimulánsokra – például öt kávéra – ahhoz, hogy kellő energiaszinttel vegyen részt a napi kihívásokban, akkor szinte biztos lehet abban, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű az alvása. „Ha valaki egy átlagosnak (hét-kilenc óra) mondható alvásmennyiség mellett is rendszeresen fáradt, akkor érdemes egy szakorvost fölkeresni, ugyanis ennek hátterében több fizikális vagy akár mentális probléma is állhat.”
Elsősorban tehát biztosítanunk kellene magunk számára a kielégítő alvást, és minél előbb feltárni azokat az okokat, amelyek ezt akadályozhatják. Sajnos azonban rohanó életmódunk, egyéni különbségeket mutató biológiai óránk nem mindig ad lehetőséget arra, hogy annyit aludjunk, amennyit szeretnénk. Szakértőnk szerint az ideális az lenne, ha a melatoninszint termelődésével összhangban este tíz óra körül térnénk nyugovóra, és reggel hat óra környékén ébrednénk. Egy bagoly típusú ember azonban ennél sokkal tovább is ébren lehet, napirendje viszont nem engedi, hogy délelőttbe nyúlóan szunyókáljon, így folyamatos alváshiánnyal küzdhet. Számára megváltás lehet a délutáni alvás lehetősége.
Csak egy félórát!
„Több kutatás is megállapította, hogy az Alzheimer-kór gyakoribb azoknál, akik rendszeresen kifejezetten keveset, napi három-öt órát alszanak. Azoknál viszont, akik hétvégén be tudták pótolni az elmaradt alvást, csökkent a betegség rizikója. Tehát mindenképpen lehet értelme a pótlásnak akkor is, ha az délután történik” – mondja Terray Horváth. Az alváshiány rövid távon is megviseli a szervezetet, ezt bizonyára mindenki tapasztalta már a saját bőrén. Romló memória és reflexek, felgyorsult pulzus, ingadozó vércukorszint, ingerlékenység, lehangoltság – hogy csak néhányat említsünk a sok tünet közül, amik ilyenkor jelentkeznek.
Ha tudjuk, hogy többet kellene aludnunk, de éjszaka nincs rá módunk, használjuk ki a délutáni pihenés lehetőségét. Az azonban nem mindegy, hogy mennyit szundítunk, ha ugyanis túl sokáig alszunk, az nem csak megzavarja az éjszakai alvást, de a hangulatunkra is negatív hatással van. „Ahhoz, hogy a pihenő tényleg frissítő legyen, érdemes felszínes alvásban maradni, tehát egy óránál többet semmiképpen se aludjunk, inkább maradjunk a húsz-harminc perces időtartamnál. Egyénenként eltérő lehet, hogy ki mennyi idő alatt jut el a mélyalvásba, de egy fél órás pihenés senkinek sem lesz túl sok” – mondja szakértőnk.