Évekkel meghosszabbíthatod az életed: a titok a szív alapú étkezésben és ezekben a hozzávalókban rejlik
Manapság sem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az egészséges táplálkozás borzasztóan fontos ahhoz, hogy valóban jól érezzük magunkat a bőrünkben és sokáig éljünk. Igaz ez a szívünk egészsége szempontjából is, hiszen az étrendünk jelentősen befolyásolhatja a szívbetegségek kialakulásának a kockázatát. Ha a szív alapú étkezést választod, akkor viszont máris elképesztően sokat tehetsz magadért.
Ezeket láttad már?
A szív- és érrendszeri betegségek sajnos manapság is a vezető halálokok közé tartoznak itthon és a világ sok más pontján is, amelyben a kutatások szerint a helytelen táplálkozásnak is nagy szerepe lehet. Már csak ezért is számít rengeteget, ha tudod, milyen a szív alapú étkezés, vagyis milyen élelmiszereket érdemes előtérbe helyezned ahhoz, hogy valóban támogatni tudd a szíved egészségét.
Ennyit számít a szívünknek, mit eszünk
Ha nem figyelünk arra, hogy rendszeresen tudatosan étkezzünk, akkor a kutatások szerint akár olyan, a szívünk egészségét is befolyásoló problémák jelentkezhetnek, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint vagy a gyulladás, amelyek mind növelhetik számos szívbetegség kialakulásának a kockázatát. Szerencsére azonban rengeteg olyan élelmiszer van, amelyekkel kedvezhetünk a szívünknek.
Fogyassz több zöldséget és gyümölcsöt
Igen, a zöldségek és a gyümölcsök napi szintű, sőt napi többszöri fogyasztása tényleg nagyon fontos! Hiszen gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban, jellemzően kedvező a kalóriatartalmuk és rostban gazdagok is, vagyis abszolút kedvezhetnek a szívünk egészségének.
Éppen ezért a legjobb, ha mindig tartasz otthon friss gyümölcsöket és zöldségeket, akár egy-egy kis dobozban megmosva, felszeletelve is, hogy napközben bármikor tudj belőlük falatozni. De szóba jöhetnek természetesen a natúr fagyasztott zöldségek és gyümölcsök is, az alacsony nátriumtartalmú zöldségkonzervek illetve a hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcskonzervek is.
Válassz teljes kiőrlésű gabonákat
A teljes kiőrlésű gabonák jó rostforrások és számos más tápanyagot is tartalmaznak, amelyek szerepet játszanak a szívünk egészségének megőrzésében és a vérnyomásunk szabályozásában. Hogy többet fogyassz belőlük, arra egyszerű megoldás, ha lecseréled az étrendedben a finomított gabonák egy részét vagy akár egészét.
Fehér, finomított liszt helyett jöhet a teljes kiőrlésű liszt, fehér kenyér helyett a teljes kiőrlésű kenyér, választhatsz magas rosttartalmú gabonapelyheket (lehetőleg hozzáadott cukor nélkülieket), sima helyet teljes kiőrlésű tésztát, barna rizst, zabpelyhet vagy például hajdinát is.
Válassz tudatosan zsírforrásokat
Zsírforrásokat tekintve érdemes a telítetlen zsírsavakra helyezned a hangsúlyt, amelyeknek két fő típusa van: az egyszeresen telítetlen zsírsavak, amelyek olyan termékekben találhatók, mint az olívaolaj vagy a repceolaj, többszörösen telítetlen zsírsavak pedig például a halakban, az avokádóban, a diófélékben, magvakban - például a lenmagban - találhatók.
Fogyassz értékes fehérjeforrásokat
Ami a fehérjeforrásokat illeti, az állati eredetűekből a sovány húsokat, baromfit, halat (például a lazacot), az alacsony zsírtartalmú tejtermékeket vagy a tojást érdemes előtérbe helyezni a szíved támogatása érdekében. Ami pedig a növényi forrásokat illeti, remek választás lehet a szójabab és a hüvelyesek, mint a bab, a borsó és a lencse.
Ami még szintén sokat számít
A szíved egészsége szempontjából rengeteget számíthat az is, hogy milyen fűszereket használsz, egész pontosan érdemes csökkenteni a nátrium és a só mennyiségét, például úgy, hogy friss vagy szárított fűszernövényekkel is fűszerezel, készételek, szószok, mártogatósok esetén pedig a csökkentett nátriumtartalmú verziókat választod.
De rendkívül fontos az is, hogy figyelj az adagokra és ne edd túl magad, illetve sokat segíthet az is, ha előre megtervezed a másnapi vagy akár az egész heti menüdet, így elkerülve például azt, hogy heti többször is egyél gyorsétteremben, vagy cukros, finomított szénhidrátokban gazdag pékárukat válassz.
Persze olykor nyugodtan megehetsz mondjuk egy klasszikus fánkot vagy perecet, de a lényeg, hogy figyelj a mértékletességre, és alapjaiban véve nap mint nap törekedj a tudatos táplálkozásra. Ezzel tényleg rengeteget tehetsz a szíved egészségéért, és a kutatások szerint valóban ahhoz is hozzájárulhatunk, hogy akár évekkel tovább éljünk.
Forrás: healthline.com, mayoclinic.org