Alvásszakértők leplezték le a legnépszerűbb módszereket, félelmetes következményei lehetnek, ha kipróbálod ezeket

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az alvással kapcsolatban rengeteg tipp és trükk terjed az interneten, azonban nem mindegyik hasznos, sőt, egyesek kifejezetten károsak lehetnek. Az alvásszakértők most lerántják a leplet néhány népszerű, de veszélyes módszerről, és elmondják, miért jobb inkább más megoldásokat keresni.

A saját érdekedben jobb, ha nem kísérletezel ezekkel az alvástippekkel
A saját érdekedben jobb, ha nem kísérletezel ezekkel az alvási módszerekkel
Fotó: Liudmila Chermestka//Getty Images

Az alvás kulcsfontosságú az egészségünk szempontjából, de a közösségi médiában terjedő, gyors megoldásokat kínáló alvási tippek nem mindig nyújtanak valós segítséget. Az alvásszakértők most három népszerű, de kockázatos alvási módszert vettek górcső alá, hogy bemutassák, miért jobb óvatosnak lenni ezekkel a trendekkel. A cikkben alternatív megoldásokat is ajánlunk, amelyek valóban hozzájárulnak a jobb alvásminőséghez.

HIRDETÉS

Az alvásért folytatott harc

Az American Academy of Sleep Medicine (AASM) 2024-es felmérése szerint az amerikaiak közel 37%-a kipróbált már valamilyen népszerű alvási módszert, különösen a Z generáció tagjainak körében (55%). Az emberek tehát egyre gyakrabban fordulnak a közösségi médiához tanácsért, hogy jobban aludhassanak. Azonban nem minden, ami trendi, egészséges is. Ahogy Dr. Anne Marie Morse, a Geisinger alvásgyógyászati orvosa figyelmeztet: „Bár a közösségi média hasznos lehet a megoldások keresésében, ami másnak működik, nem biztos, hogy neked is beválik” - hangsúlyozza.

Jóból is megárt a sok?

Ha valaki túl sok időt tölt az ágyban, abban a reményben, hogy így fokozza a pihenést és a helyreállítást, nagyon káros lehet. Az AASM felmérése szerint a Z generáció 24%-a alkalmazza ezt a módszert. Dr. Morse azonban figyelmeztet, hogy bár a pihenés fontos, túl sok időt ágyban tölteni komoly negatív hatással lehet a mentális és fizikai egészségre.

Az ágyban töltött idő arra is kondicionálhatja az elmét, hogy olyan érzelmeket társítson az ágyhoz, amelyek megnehezítik az elalvást. „Ha az ágyban próbálod megoldani a napi problémáidat, az hamarosan a stressz és a negatív érzések helyévé válhat” – mondja Morse. Ezáltal az ágy már nem az alvás és a pihenés helyszíne lesz, ami tovább súlyosbíthatja az alvásproblémákat.

Ennyit jelent az, ha teljes sötétségben alszol: a mentális egészségedre is hatással van

Ennyit jelent az, ha teljes sötétségben alszol: a mentális egészségedre is hatással van

Dr. Jade Wu alvásgyógyászati pszichológus is egyetért azzal, hogy az ágyban töltött túl sok idő nem egészséges. „Az ágyat az ébrenléttel kezdjük társítani, ami megnehezíti az elalvást, és ronthatja az alvás minőségét” – emeli ki. Ha valaki hosszabb ideig mozdulatlan marad, az izomsorvadáshoz, keringési problémákhoz, akár elhízáshoz is vezethet.

Próbáld ki ezt helyette: Ha stresszesnek érzed magad, és több időt töltenél pihenéssel, válassz inkább aktív pihenési formákat, például meditációt, jógát vagy egy kellemes sétát a természetben.

„Álmos lány mocktail”: Valóban működik?

A közösségi médiában népszerű „álmos lány mocktail” egy különleges ital, amelyet magnéziumpor, fanyar meggylé és szénsavas víz kombinációjából készítenek annak reményében, hogy könnyebben elalszanak majd tőle. A felmérések szerint a megkérdezettek 9%-a próbálta már ki ezt a módszert.

Dr. Morse úgy véli, hogy a magnézium valóban fontos ásványi anyag, különösen az idegrendszer működésében, de a kutatások vegyes eredményeket mutatnak a magnézium alvásra gyakorolt hatásáról. Bár egyes tanulmányok szerint a magnézium javíthatja az alvás minőségét, nagyobb és átfogóbb vizsgálatok nem találtak egyértelmű kapcsolatot a magnéziumbevitel és az alvásminőség között.

Ráadásul a túlzott magnéziumfogyasztás gyomorproblémákat, például hasmenést okozhat, ezért Dr. Morse arra figyelmeztet, hogy mindig konzultálj egy orvossal, mielőtt magnéziumkiegészítőt kezdenél el szedni.

Próbáld ki ezt helyette: Beszélj orvosoddal, mielőtt bármilyen kiegészítőt kipróbálnál. Lehetséges, hogy más módszerek vagy gyógyszerek jobb megoldást nyújtanak majd az alvászavaraidra.

Ezt műveli a testeddel, ha rendszeresen 6 óránál kevesebbet alszol: nagy veszélynek teszed ki magad

Ezt műveli a testeddel, ha rendszeresen 6 óránál kevesebbet alszol: nagy veszélynek teszed ki magad

Alvás 90 perces lépésekben

Az alvási ciklusokat illetően sokan úgy gondolják, hogy 90 perces szakaszokban aludni hatékonyabb. Az AASM felmérése szerint a megkérdezettek 9%-a próbálta már ki ezt a módszert. Az elmélet alapja, hogy az alvási ciklusok általában 90-120 percig tartanak, és az egyes ciklusokban a mély és a REM alvás váltakozik.

Bár ez az elmélet logikusnak tűnhet, Dr. Morse szerint a gyakorlatban nem mindig működik. Az alvási ciklusok hossza változó lehet, és a mesterséges megszakítások nem feltétlenül javítják az alvásminőséget. „A teljes éjszakai, zavartalan alvás az, ami igazán segít abban, hogy felfrissültnek érezd magad reggel” – magyaráz a szakértő.

Dr. Wu is azt tanácsolja, hogy a napközbeni szunyókálás ne haladja meg a 30 percet, mert a hosszabb szundikálás negatívan befolyásolhatja az éjszakai alvást. A hosszú "szieszta" és a szívbetegségek kockázata közötti kapcsolatot is feltárták már bizonyos kutatások.

Lehet, hogy te is alvási apnoéban szenvedsz, és még csak nem is tudsz róla: rád hány jel igaz az alábbiak közül?

Lehet, hogy te is alvási apnoéban szenvedsz, és még csak nem is tudsz róla: rád hány jel igaz az alábbiak közül?

Próbáld ki ezt helyette: próbálj meg következetes alvási ütemtervet kialakítani, és minden éjjel 7-9 órát aludni. Ez valószínűleg sokkal jobban szolgálja az egészségedet, mint a 90 perces ciklusokra történő fókuszálás.

A jó alvás titka: szokások, amelyek valóban segíthetnek

A közösségi média sok trükköt kínál az alvás javítására, de a legjobb eredményeket mégis az egyszerű, jól bevált szokások hozhatják meg. Ahogy Dr. Wu mondja: „Ha az alvásproblémák megoldása ilyen egyszerű lenne, mint a kiegészítők szedése vagy az egész nap az ágyban fekvés, nem küzdene ennyi ember alvászavarral.”

Bevált stratégiák

Ne erőltesd az alvást – Ha nehezen alszol el, ne próbálkozz erőszakosan. Derítsd ki, mi okozza a problémát, és ha szükséges, keresd fel egy orvost.

Tölts több időt a szabadban – A nappali erős fény és a szabadban végzett fizikai aktivitás sokat segíthet az alvás minőségének javításában.

Készíts egy következetes alvási ütemtervet – Próbálj meg minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni, hogy a belső órád kiegyensúlyozódjon.

Jó alváshigiénia – Alakíts ki egy pihentető rutint lefekvés előtt, csökkentsd a zajt és a fényt a hálószobádban, és próbáld meg hűvösen tartani a szobát.

Forrás: healthline.com

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ez tényleg ő? Demi Moore legalább 20 évet letagadhatna, annyira fiatalnak néz ki új videóján

Ez tényleg ő? Demi Moore legalább 20 évet letagadhatna, annyira fiatalnak néz ki új videóján

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)