Ez a tökéletes időpont a zuhanyzáshoz, ha szeretnél istenien aludni: egy életre megváltoztatja az éjszakáidat ez a szokás

2025. február 27.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az elegendő, minőségi alvás borzasztóan fontos szerepet tölt be az egészségünk megőrzésében, sokan mégis nehezen tudjuk kivitelezni. Ebben pedig egészen apró szokásoknak is szerepe lehet. Gondoltad volna például, hogy még az is számíthat, hogy mikorra időzíted az esti zuhanyzást? Méghozzá olyannyira, hogy akár egy életre megváltoztathatja az éjszakáidat, ha egy bizonyos időpontra tervezed be.

Te mennyire vagy tudatos a zuhanyzás és a fürdés időzítésében?
Te mennyire vagy tudatos a zuhanyzás és a fürdés időzítésében?
Fotó: Prostock-Studio/Getty Images

Egy alvásgyógyász orvos és klinikai szakpszichológus nemrégiben arra hívta fel a figyelmet, hogy ha nehezen tudunk elaludni esténként, akkor érdemes lehet egy konkrét időpontban zuhanyoznunk este. Így, ha eddig nem akkorra időzítetted, ezentúl érdemes megpróbálnod tudatosan arra tervezni, de más trükköket is mutatunk, amelyekkel könnyebben elaludhatsz esténként!

A jó időzítés aranyat érhet

Dr. Michael Breus nemrég a TikTokon tett közzé egy videót, amelyben arról beszélt, érdemes tudatosan terveznünk az esti zuhanyozást, ugyanis így jobban aludhatunk, pihenhetünk éjszakénként – hívta fel rá a figyelmet a Mirror. De hogy pontosan miért? „Volt már olyan, hogy hosszú napod volt, majd közvetlenül lefekvés előtt lezuhanyoztál? Az a gyanúm, hogy valószínűleg könnyebben elaludtál.

Ennek egy részét persze okozhatta a hosszú nap, de tudjuk, hogy a meleg zuhany vagy fürdő lefekvés előtt olyan változásokat indíthat el az ember testhőmérsékletében, amelyek elősegítik az ellazulást és az álmosságot” – magyarázta a szakember, majd arra is kitért, hogy tudományosan is alátámasztott, miért olyan jó ötlet megtervezni, pontosan mikor zuhanyunk esténként.

Mit mond a tudomány?

„Valójában tanulmányok kimutatták, hogy a lefekvés előtti két órán belül fürdővel vagy zuhanyzással töltött tíz perc javította az alvás általános minőségét” – árulta el a doktor. A legjobb tehát, ha nagyjából megtervezed, mikor szeretnél lefeküdni aludni, és az előtte lévő két órában zuhanyozol vagy veszel egy fürdőt, méghozzá legalább tíz percig, vagyis az is fontos, hogy ne kapkodj.

Toronymagasan az egyik legmérgezőbb gyümölcs, mégis rengeteget eszel belőle

Szökevény: így kapták el a meglógott  tarajos sült

A szobád hőmérséklete is számít

Dr. Breus a honlapján arra is felhívta a figyelmet, hogy az sem mindegy az alvásunk szempontjából, hogyan állítjuk be a termosztátot: „A kutatások szerint a szobahőmérséklet hatással lehet az alvásra. A testhőmérséklet csökken, amikor az emberek elalszanak, és e hőmérsékletcsökkenés ellensúlyozására a legtöbb ember ágyneműt használ, hogy meleg mikroklímát hozzon létre a teste körül.

A hűvösebb szobahőmérséklet arra ösztönözheti az alvót, hogy egy takaró alá bújjon, ami felmelegíti a bőrt és felgyorsítja az elalvás folyamatát”. Persze nem mindenki akarja vagy tudja télen lejjebb engedni a termosztátot, vagy a melegebb hónapokban légkondicionálót használni.

Alternatívaként a szakértő az ajtók és ablakok kinyitásával, sötét függönyök elhúzásával vagy ventilátor használatával történő hőmérsékletcsökkentést javasolta. Ami pedig még jobb hír, hogy túl a tudatosan időzített zuhanyozáson, fürdésen és a hőmérsékletcsökkentésen is számos módja van annak, hogy könnyebben elaludj és nyugodtabban teljenek az éjszakáid, majd kipihentebben, energikusan ébredj.

Ami szintén segíthet

A különféle alvást segítő módszerek, trükkök egyénenként eltérő hatékonyságúak lehetnek, így ha egy-egy opció kipróbálása után sem alszol el könnyebben és telnek pihentetőbben az éjszakáid, mindenképp érdemes további lehetőségeken is elgondolkoznod, mint például az alvást segítő gyógyteák vagy bizonyos meditációs gyakorlatok, de a szokásaidat sem árt szélesebb körben átgondolnod.

A Mayo Clinic többek közt azt ajánlja, ne feküdjünk le éhesen, de úgy sem, hogy túlettük magunkat, a koffeint és az alkoholt pedig az elalvás előtti órákban mindenképp mellőzzük. Emellett fontos, hogy pihentető környezetet hozzunk létre a hálószobában, elalvás előtt már ne nézzünk tévét vagy használjunk más digitális eszközt és próbáljunk meg rendszeresen időt szánni a fizikai aktivitásra. Ha viszont minden próbálkozásod ellenére sem javul idővel a helyzet, mindenképp érdemes felkeresned egy alvásszakértőt!

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 53 minutes, 37 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
53:37
53:37
 

Ez is érdekelhet

A feszültség ára: hogyan tesz beteggé a mindennapi stressz?

glamour plusz ikon A feszültség ára: hogyan tesz beteggé a mindennapi stressz?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

7 aranyat érő tanács, ha végre jól akarsz aludni (x)

7 aranyat érő tanács, ha végre jól akarsz aludni (x)

Íme 10+1 hasznos tipp a pollenszezonra, amiért nagyon hálás leszel (x)

Íme 10+1 hasznos tipp a pollenszezonra, amiért nagyon hálás leszel (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? Mutatjuk, mi segíthet (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? Mutatjuk, mi segíthet (x)

Hihetetlen, de a túl sok cukor fogyasztás még erre is hatással lehet (x)

Hihetetlen, de a túl sok cukor fogyasztás még erre is hatással lehet (x)