Ez az oka, ha folyton a zsíros ételeket kívánod meg
Te is érezted már azt, hogy folyamatosan zsíros ételeket kívánsz? Ha igen, jó ha tudod, hogy ez a sóvárgás bizonyos mértékig szinte biztos, hogy nem rajtad múlik. Egy kutatás ugyanis arra enged következtetni, hogy ez a fajta kívánósság nem ahhoz kötődik, milyennek találod egy adott étel ízét, vagy hogy születésedtől kezdve mennyire kedveled ezeket az ételeket. A tudósok inkább arra gyanakszanak, hogy a bélrendszerben zajló folyamatok eredményeként alakul ki, ami az agyunkra is hatással van.
Ezeket láttad már?
Nemrég a Columbia Egyetem Zuckerman Intézetének tudósai kezdtek el vizsgálódni, vajon miért lehet, ha úgy érezzük, folyton zsíros ételeket ennénk, és meglepő eredményekre jutottak. Úgy vélik, hogy a zsíros ételek fogyasztása egyszerűen megváltoztathatja a bélműködésünket, és olyan sóvárgást okozhat, amely miatt azt hisszük, hogy még többet szeretnénk enni belőlük. Túlzásokba esni pedig nem érdemes, hiszen az egészségünk lehet a tét. De akkor mégis mit tehetünk?
Hogyan hatnak a zsíros ételek a bélműködésünkre?
A Columbia Egyetem tudósainak egy kutatása szerint a zsíros ételek utáni sóvárgás egyszerűen azért történhet, mert előtte is fogyasztottunk belőlük. Hogy mit is jelent ez pontosan? Ha például eszel egy finom, zsíros ételt, akkor a beleid úgy érzékelik, hogy még többre van belőle szükségük. Ezért hiába eszel eleget, akkor is azt tapasztalhatod, hogy csak még többet szeretnél belőle, vagy más zsíros ételből. Mivel azonban a szervezetünknek elengedhetetlenül szüksége van a zsírokra is, természetesen az nem lehet megoldás, ha minden zsíros ételt kerülni kezdünk.
Mit tehetsz, hogy csillapítsd a sóvárgást?
A zsíros ételek utáni sóvárgás gyakorlatilag bárkinél jelentkezhet, de sokkal valószínűbb akkor, ha csupa olyan finomságot eszel, amely egyébként sem túl tápláló. Ilyenek a hagyományos chipsek, a sok olajban sült hús, vagy éppen egy nagy adag olajban tocsogó hasábburgonya. Bár kis mennyiségben abszolút beleférnek egy kiegyensúlyozott étrendbe, amint megettük az első falatokat, nehéz lehet mértéket tartani. Így ha mi magunk főzünk, már az elkészítés során érdemes arra törekednünk, hogy az adott étel minél tudatosabban készüljön, tehát ha lehet, például ne bő olajban, hanem például forrólevegős sütőben süljön ki.
Ha viszont eleve ragaszkodsz ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan étkezz, beleértve azt is, hogy a reggelit, az ebédet és a vacsorát sem hagyod ki, amit pedig eszel, az a szervezeted számára is előnyös legyen, máris könnyebb lehet megbirkóznod a sóvárgással. Hogy ez pontosan hogyan állhat össze, az egyénenként változhat, de ami biztos, hogy egy változatos étrendben az összetett szénhidrátoknak, a sovány fehérjéknek és az egészséges zsíroknak is helyet kell kapniuk.
Ha ez adott, akkor pedig gondold végig azt is, hogy milyen zsíros ételeket kívánsz a legtöbbször. Szinte biztos, hogy mindegyikből létezik egészségesebb alternatíva vagy elkészítési mód, amelyek alacsonyabb zsír- és kalóriatartalmú opciót eredményeznek, így pedig a sóvárgás is könnyebben csillapodhat. Hagyományos chips helyett például jó opciók lehetnek a zöldségchipsek, a csökkentett zsírtartalmú verziók, bő olajban sült lángos helyett pedig mondjuk a kevés olajban sült vagy sütőben készült lángos is kedvezőbb végeredményt adhat.
A mentális jóléted is számít
Az, hogy mikor mit kívánunk, és miért, természetesen még több tényezőtől is függhet. Nem mindegy például az sem, hogy milyen mentális állapotban vagyunk, amikor szembenézünk a sóvárgással. Nem is beszélve arról, hogy a bélrendszerünk a hangulatunkkal és az érzelmeinkkel is kapcsolatban áll. Tehát ha egy stresszes helyzetben vagy, és úgy érzed, hogy jobban kívánod a zsíros ételeket, az is segíthet, ha néhány percre megpróbálsz lelassulni, és átgondolod, éhes vagy-e egyáltalán, vagy csak azért szeretnél enni, hogy megbirkózz az érzelmeiddel. Ebben akár egy rövid séta vagy egy kis kocogás is segíthet, és máris nagyobb eséllyel óvhatod meg magad attól, hogy túl sok zsírosat egyél.
Forrás: cleaneatingmag.com, nature.com