5 vitamin és ásványi anyag, ami pajzsként védi a szervezetedet: főleg ősszel és télen kihagyhatatlanok
Számtalan gyermek és felnőtt van kitéve fokozott fertőzésveszélynek az őszi-téli időszakban azáltal, hogy krónikus tápanyaghiányban szenvednek. Egy friss jelentés szerint az angol lakosságra főleg a D-vitamin-, vas-, cink-, jód- és szelénhiány jellemző, ugyanakkor folsavból is aggasztóan keveset fogyasztanak. Épp ezért a szakemberek multivitamin szedését javasolják a mindennapokban.
Ezeket láttad már?
„A felmérés elképesztő eredményt hozott, a megkérdezettek 80 százaléka gyakorlatilag abban sem volt biztos, mit is jelent tulajdonképpen az egészséges táplálkozást. A megkérdezettek közel felének ráadásul fogalma sincs arról, melyik tápanyagból mennyire lenne szükségünk" - magyarázta Dr. Gill Jenkins háziorvos. Nézzük, mi az az 5 vitamin és ásványi anyag, amelyet mindenképp szednünk kellene étrendkiegészítőként!
D-vitamin
Az Egyesült Királyságban minden 5. embernek krónikus D-vitamin hiánya van, de valószínűleg Európa többi országában is hasonló a helyzet. Márpedig ez az a vitamin, ami nélkülözhetetlen az immunitáshoz, a csontok és a fogak egészségéhez, valamint az izomműködéshez. „Nyáron a napfény és nem az élelmiszerek jelentik az elsődleges D-vitaminforrást. Télen viszont nagyon nehéz elegendő D-vitaminhoz jutni, ezért fontos lenne, hogy étrendkiegészítőként szedjük" - idézi a szakember szavait az Express.
Szerencsére ennek a vitaminnak az ára viszonylag megfizethető, és valóban meg is éri rákölteni: egy 2024-es olasz tanulmány bizonyította például azt, hogy a D-vitamin pótlása 60 százalékkal csökkentette a Covid előfordulását, és sokat tett azért, hogy a betegek esetleg az intenzív osztályra kerüljenek a betegség következtében.
Vas
További gondot okozhat a vashiány. Ez az az ásványi anyag, amely részt vesz a hemoglobin, a vörösvértestekben található fehérje előállításában, amely az oxigént szállítja a szervezetben. Az enyhe vashiány fáradtsághoz, energiahiányhoz, koncentrációhiányhoz, esetleg légszomjhoz is vezethet. Fontos tudni azt is, ha a vashiány hosszú távon fennáll, akkor fogékonyabbá teszi szervezetünket a betegségekre és fertőzésekre.
A súlyos vashiány szívdobogással, a haj elvékonyodásával, törékeny körmökkel, viszkető bőrrel, sebekkel, szájfekéllyel járhat. „Aggodalomra ad okot, hogy a lányok fele és a nők negyede nem jut elég vashoz, ami vashiányos vérszegénységhez vezethet.”
Cink
A cink is létfontosságú szerepet tölt be egészségünk szempontjából. Elengedhetetlen az optimális növekedéshez és fejlődéshez a terhesség, a csecsemő- és gyermekkor során. Erősíti az immunrendszert, enyhíti a megfázás tüneteit. A cinkhiány olyan egészségi problémákhoz vezethet, mint például a lelassult növekedés - ami a fiataloknál lehet aggasztó -, a nemi hormonok kiválasztásának csökkenése a férfiaknál, a hajhullás és pszichiátriai zavarok. Felmérések szerint a 11-18 évesek 18 százaléka, a 4-10 évesek 11 százaléka szenved cinkhiányban.
Jód
A jód létfontosságú a pajzsmirigyhormon előállításához, amely elengedhetetlen a csecsemők növekedéséhez és agyuk fejlődéséhez. A korai terhesség alatt fellépő jódhiány a gyermekek fejlődését lassíthatja. Felmérések szerint az utóbbi években igencsak megugrott azoknak a tizenéves lányoknak az aránya, akik nem jutnak elegendő mennyiséghez ebből az ásványi anyagból, de a felnőtt nők egy része is jódhiányos. Problémát okozhat például a növényi alapú étrend követése is, ami összefügg a tejtermékek és a halfélék alacsony fogyasztásával.
Szelén
A szelén egy másik létfontosságú tápanyag, amely olyan folyamatokban játszik kulcsszerepet, mint például a pajzsmirigy működése és a DNS szintézise. Felmérések szerint Nagy-Britanniában a tizenéves fiatalok jelentős része küzd szelénhiánnyal, ami az immunrendszer gyengeségével járhat együtt.