3 újévi fogadalom, ami a mentális egészségedet szolgálja, és túlzás nélkül átalakítja az életedet
Az újévnek mindig valamilyen mágikus jelentést tulajdonítunk, és elhisszük, most tényleg minden más lesz. Pedig ahelyett, hogy azt várnánk, az élet változzon meg, sokkal gyorsabban haladhatnánk előre, ha minden évben csak egy picit figyelnénk oda jobban magunkra, mint mondjuk az előzőben.
Ezeket láttad már?
Sok ember dönt az újévi fogadalom mellett, és sokak számára ezek általában ugyanazok: leszoknak a káros szokásokról, egészségesebben élnek vagy megtanulnak egy új nyelvet. Ez mind remek, ám az igazi fejlődés akkor jöhet el az élet minden területén, ha nagyobb fókuszba kerül a mentális egészség.
Fókuszálj a belsődre 2025-ben!
Az újév küszöbén állva sokan már most azon gondolkodnak, mit fogadjanak meg, mit csinálnak majd jobban, másképpen 2025-ben. Az is igaz, hogy inkább a külsőségek kerülnek ilyenkor előtérbe, vagy éppen a testi egészség, a mentális jólét még mindig háttérbe szorul, hiába irányul rá egyre nagyobb figyelem a mindennapokban.
Pedig egy olyan világban, ami gyakran könyörtelen tempóban halad előre, sosem volt még ennyire fontos, hogy lelkileg és szellemileg rendben legyünk. Az egészséges gondolkodásmód a kiteljesedés egyik alapköve. Éppen ezért akkor segítesz magadnak a legtöbbet, ha az újévi fogadalmaidat erre hegyezed ki, és fejleszted a mentális egészségedet – ez ugyanis fejleszthető!
Építsd be a mindfulness-t!
Valószínűleg reggeltől estig elfoglalt vagy, és számtalan inger ér a mindennapokban. Bombáznak a hírek a közösségi oldalakon, és a chaten is számtalan üzenet érkezik – 2024-ben lehetetlen kikapcsolni, és egy kicsit megnyugodni. Nincs is erre idő, ugyanis félünk attól, ha nem vagyunk mindig elérhetőek, nem reagálunk azonnal, akkor lemaradunk valamiről, vagy éppen rosszabb embernek tartanak minket, esetleg megsértődnek.
Pedig rendkívül fontos, hogy teremts a napodban 30 percet, amikor elcsendesülhetsz, leteheted a mindennapok terheit, és csak magadra koncentrálhatsz. Ilyenkor meditálj, végezz légzőgyakorlatot, vagy egyszerűen csak ülj csendben, és figyeld meg a levegő áramlásának útját! Az éber figyelem enyhíti a stresszt és javítja az általános mentális állapotot. Ilyenkor figyeld meg a gondolataidat és a környezetedet is, nézd meg magadat kívülről. Ha néha ebben az állapotban is átpörgeted a nap eseményeit, a reakcióidat, az érzelmeidet, egészen új megvilágításban láthatod a dolgokat.
Az öngondoskodás a legfontosabb
Ha nem adod meg a testednek, amit megérdemel, nem várhatod el tőle, hogy maximálisan téged szolgáljon. Ez magába foglalja a megfelelő mennyiségű alvást, hiszen hogyan is funkcionálhatnál 100%-osan, ha egyébként mindig fáradtnak és nyomottnak érzed magadat? Fontos, hogy ne becsüld alá a pihenés fontosságát, mert ha huzamosabb ideig elhanyagolod, nagyon nehéz lesz visszatérni ebből. Ugyanez igaz a táplálkozásra is. Sokan a diétát fogadják meg az újévre, pedig sokkal többet ér, ha a tudatos táplálkozás a cél.
Menj el egy vérvizsgálatra, nézd meg, milyen vitaminok, tápanyagok hiányoznak a szervezetedből, és építsd ezek köré az étrendedet. Így tényleg azt adod majd meg magadnak, amire szükséged van, nem pedig azt, amit pillanatnyilag kívánsz. De a jutalmazás is legalább ennyire fontos. A tudatosság és a szabályrendszer mellett nagyon kell az is, hogy jutalmazd meg magad, és csinálj olyan dolgokat, amelyeknek köszönhetően azt érzed majd, hogy testileg és lelkileg is feltöltődtél.
Ha mindig csak arra figyelsz, hogy mit kell megcsinálnod, egy idő után kikopik az örömfaktor a mindennapokból, amely szintén csak rosszat tesz a mentális egészséggel. Ha ezeket mind beépíted a hétköznapokba, sokkal nyugodtabb leszel, és jobban kezeled majd a stresszes szituációkat, ugyanis mind lelkileg, mind testileg, mind pszichésen fel leszel szerelkezve arra, hogy megoldd a kihívásokkal teli helyzeteket szorongás nélkül.
Pozitív kapcsolatok ápolása
Néha jót tesz az egyedüllét, van, amikor az emberrel tényleg jobbat tesz, ha kicsit bezárkózhat, magába szállhat. Ám nagyon fontos, hogy a hétköznapokban ápold a kapcsolatot azokkal az emberekkel, akik lelkileg feltöltenek, és akik jókedvre derítenek. A társadalmi kötelékek erősítése kulcsfontosságú a mentális egészség szempontjából. Legyen cél a meglévő kapcsolatok ápolása, és az új kapcsolatok kialakítása. Utóbbi azonban csak akkor kerüljön fel a prioritási listára, ha az első pont már teljesült.
Ha ugyanis a már meglévő kapcsolataidat nem tudod fenntartani, az újabb stresszfaktor lehet az életedben, és nyomaszthat a hétköznapok során. Soha ne becsüld le a támogató közeg fontosságát, ugyanis ők azok, akik melletted lesznek majd a sikerben és a kudarcban is, és ők tudnak motiválni, amikor úgy érzed, hogy már elfáradtál. Ha teheted, legyél te magad is ilyen ezeknek az embereknek: teremts felemelő környezetet, legyél olyan személy, akinek mindig van egy jó szava a másikhoz, és aki mindig tud pár bztató dolgot mondani, de képes akár negatív kritikát is megfogalmazni, méghozzá építő jelleggel, támogatóan. Az ilyen őszinteségen alapuló kapcsolatok a legértékesebbek.
Ha tehát fogadalmakat tennél 2025-re, legyenek ezek: ugyanis mindhárom egy remek alap arra, hogy az újévben is megállíthatatlan legyél, és minden álmod valóra váljon! Ám a nagy álmok csak akkor jó ha teljesülnek, ha mentálisan is készen állsz a következményeikre, és tudod majd kezelni őket.