A tökéletes alvás 4 alapszabálya: hihetetlen, de tényleg ezeken az apróságokon múlik, hogy átaludd az éjszakát
Úgy érzed, már mindent kipróbáltál a jó alvás érdekében, de egyik módszerrel sem jártál sikerrel? Egy szakértő most elárul egy négy egyszerű lépésből álló szabályt, amit ha betartunk, néhány hét elteltével sokkal pihentetőbbé válhatnak az éjszakáid.
Ezeket láttad már?
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen egészségünk szempontjából. Ha nem jutunk hozzá, hosszú távon komoly problémáink lehetnek. Nézzük, mit tehetünk annak érdekében, hogy éjszakáink nyugodtabban telhessenek!
Könnyen megzavarodhat az alvási ciklusunk
Nincs is annál rosszabb, mint az éjszaka közepén felébredni és a plafont bámulni, miközben tudjuk, hamarosan csörög az óra és kelnünk kell, hogy beérjünk időben dolgozni. A stressz, a helytelen táplálkozás és egyéb egészségügyi problémák megzavarhatják az alvásunkat, de olykor mi magunk sem vagyunk tisztában vele, mi áll a háttérben és hogyan kezeljük a problémát.
Ami biztos, mindannyiunknak elegendő mennyiségű pihenésre van szüksége ahhoz, hogy szervezetünk megfelelően működjön, boldog és teljes életet élhessünk. Ha pedig egy ideje már rosszul alszunk, érdemes meghallgatni a szakértők tanácsait, mi az, ami segíthet.
Legyen rendszer mindennapjainkban
Amir Khan elárulta, van néhány olyan hasznos tipp, amelyeket könnyedén beilleszthetünk a napi rutinunkba, hogy éjszaka nyugodtabban alhassunk. A jó alvás mind a mentális, mint a fizikai egészség szempontjából létfontosságú, ezért nagyon fontos, hogy kezeljük a problémát. A szakember szerint elegendő négy lépést követnünk, hogy jobban alhassunk.
Ez a mindennapi szokás segít, hogy megérd a 100 éves kort: könnyen meglehet, hogy te is csinálod, csak nem tudsz róla, milyen sokat számít
„Tartsunk következetes alvási rendet. Próbáljunk meg minden nap nagyjából ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni, még hétvégén is. Ez megerősíti a szervezet belső alvásóráját, és törekedjünk arra, hogy minden éjszaka 7-8 órát aludjunk" - idézi a szakértő szavait a Mirror.
Sokat árthat a stressz
Fontos továbbá az is, hogy létrehozzunk egy úgynevezett nyugodt, lefekvési rutint. Ez azt jelenti, hogy megpróbálunk kikapcsolni és felkészülni az alvásra. Lefekvés előtt 30-60 perccel vegyünk egy meleg fürdőt vagy zuhanyt, végezzünk néhány nyújtógyakorlatot, esetleg meditáljunk, vegyünk a kezünkbe egy könyvet - csak ne elektronikus eszközön olvassunk. Lehetőleg kerüljük elalvás előtt az érzelmes, stresszes beszélgetéseket, illetve a munkával kapcsolatos témákat. A stressz az egyik leggyakoribb ok, amiért az emberek éjszaka ébren fekszenek ágyukban.
A szakértő figyelmeztet arra is, hogy mennyire fontos, hogy 30-60 perccel elalvás előtt kapcsoljunk ki körülöttünk minden elektronikai eszközt. A táblagépek és telefonok által kibocsátott kék fény a melatoninszintünkben végez pusztítást - ez az a kémiai anyag, amely szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusainkat.
Több sport, kevesebb koffein
Elengedhetetlen az alvás minősége szempontjából az is, hogy a nap folyamán eleget mozogjunk. Iktassunk be mindennapjainkba legalább 30 perc testmozgást. Lehetőleg azonban ezt ne közvetlenül elalvás előtt tegyük, hanem korábban, a nap folyamán.
Az sem árt, ha csökkentjük a koffeinbevitel mértékét, illetve inkább a reggeli órákban kávézzunk. A hálószobánkban alakítsunk ki egy kényelmes helyet, ami segíthet az ellazulásban, agyunk kikapcsolásában. Legyünk türelmesek: eltelhet pár hét, mire szervezetünk hozzászokik az új rutinokhoz és élvezhetjük pozitív hatásait. De legyünk kitartóak, ezekkel hosszú távon javíthatunk alvásunk minőségén.
Összegezve tehát, az a 4 lépés segíthet a jobb alvás elérésében:
- Legyünk következetesek a napi rutinunkban
- Teremtsünk nyugodt környezetet
- Kapcsoljuk ki a telefonokat és a készülékeket
- Kerüljük a stresszes beszélgetéseket
