Tartós fogyásra vágysz? Ezt kell enned, hogy sikerüljön
Egy-két kilótól ideiglenesen meg lehet úgy szabadulni, hogy néhány napig jelentősen csökkented a kalóriabeviteled, ám ez csak átmeneti megoldás. A tartós fogyáshoz és alakod megőrzéséhez rendesen kell enni. Csak éppen nem mindegy, hogy mit!
Ezeket láttad már?
Ha lelki szemeid előtt máris egy ínycsiklandó lazactörzs jelent meg roppanós párolt zöldségekkel és egy kis bulgurral, jó nyomon jársz!
Cukor kontra zsír
Ma már a legtöbb dietetikus azon az állásponton van, hogy a fogyáshoz érdemes a makrotápanyagok közül a szénhidrát arányát alacsonyan tartani a zsír és a fehérje javára. Ne félj tehát a többszörösen telítetlen zsíroktól, sőt igyekezz megemelni azok fogyasztását, mert remekül eltelítenek és nagyon egészségesek. Jöhetnek az olajos magvak, az avokádó, a lazac! Ezzel szemben azonban a cukorfogyasztásra nagyon figyelj oda. Az alapvető, hogy a hozzáadott cukrot kerüld, de érdemes a természetes cukrokat is nagyon kis mennyiségben bevinni. A gyümölcsök remek vitamin- és rostforrások, de csak akkor, ha nyersen, egészben fogyasztod őket, ezért a leveket felejtsd el, mert túl gyorsan juttatnak a szervezetedbe nagy mennyiségű cukrot, ami a vércukorszintednek sem tesz jót, és segítségükkel könnyen túllépheted az egy napra ajánlott cukormennyiséget. Ha igazán látványos eredményt szeretnél elérni, ne egyél napi két adag gyümölcsnél többet, és válaszd az alacsony cukortartalmú fajtákat.
Rost, rost, rost
Az élelmi rostok remekül telítenek, stabilizálják a vércukorszintet és csökkentik az étvágyat. Az egészséged is meghálálja, ha emeled a rostbeviteledet. Egy nőnek átlagosan naponta körülbelül 25 grammra van belőle szüksége. Ez vízben oldódó és vízben nem oldódó rostokból áll össze. Előbbi jó hatással van a vércukorszintre, csökkenti a rossz koleszterint és az étvágyat, védi a szívet és az érrendszert. A zabkása, a bab, a borsó, a narancs vagy a kelbimbó vízben oldódó rost. A vízben nem oldódó rost az emésztést segíti és a béldaganatok előfordulásának esélyét is csökkenti. Ilyen a teljes kiőrlésű gabona, a zöld leveles zöldségek vagy a gyümölcsök héja. A zöldség egyébként is az egészséges étkezés alapja, igyekezz legalább hat-hét adagot elfogyasztani belőle naponta!
Kell a szénhidrát?
Szénhidrátra szüksége van a szervezetednek, de általában sokkal kevesebbre, mint amit egy átlagos ember fogyaszt. Különösen, ha fogyni szeretnél, akkor érdemes csökkenteni a bevitelét. Ha emellett magasan tartod a fehérjefogyasztást és elegendő jó zsírt is beviszel, éhes sem leszel. Egy nőnek átlagosan napi 50 gramm fehérjére van szüksége, ám egy magas fehérjetartalmú étrendben ez akár a többszörösére is növekedhet. Arra mindenképpen ügyelj, hogy ezt nagyrészt halakból, tojásból, alacsony zsírtartalmú húsokból és hüvelyesekből fedezd. Nem kell félned a fehérjeporoktól sem, ezekből már van számos fajta – akár vegán vagy tartósító- és édesítőszer-mentes is. Mielőtt drasztikusan emelnéd a fehérjebeviteled és csökkentenéd a szénhidrátfogyasztást, mindenképpen konzultálj a háziorvosoddal vagy egy dietetikussal!