5 jel, hogy szervezeted tápanyaghiánnyal küzd: így üzen a tested és lehet, hogy neked fel sem tűnik
Olykor előfordulhat, különösen az őszi-téli szezonban, hogy lemerül szervezetünk vitaminraktára. Ilyenkor immunrendszerünk legyengülhet és védtelenné válhat a különböző betegségekkel szemben. Szerencsére a tápanyaghiánynak viszonylag egyértelmű jelei vannak, amelyeket tapasztalva még gyorsan megtehetjük a szükséges lépéseket egészségünk érdekében. Nézzük, melyek ezek!
Ezeket láttad már?
Dr. Saurabh Sethi kaliforniai gasztroenterológus összegyűjtött öt olyan változást a szervezetünkben, amelyek arra utalnak, valamilyen tápanyaghiányban szenvedünk. Ha nem jutunk például elegendő vashoz, kalciumhoz vagy C-vitaminhoz, annak egy idő után egyértelmű jelei lesznek, amelyek, ha nem figyelünk oda rájuk, hosszú távon komolyabb gondokat okozhatnak.
Töredezett körmök
Sokan vannak, akik a stresszes élethelyzetek vagy csak unaloműzés gyanánt rágják, piszkálják a körmeiket. Ugyanakkor, ha a körmök folyamatosan betöredeznek és gyengék, az azt jelentheti, túlságosan kevés fehérjét és vasat fogyasztunk. A körmök keratinból állnak elsősorban, ami egy olyan fehérje, ami a hajszálak és a bőr külső rétegének, a hámnak a kialakításában is segít. Ha nem fogyasztunk elég fehérjében gazdag ételt, például tojást, sovány húsokat vagy édesburgonyát, az gyenge körmöket eredményezhet. A hivatalos ajánlások alapján testsúlykilogrammonként 0,8 gramm fehérjére lenne szükségünk naponta. Egy 68 kilós ember esetében ez 54 gramm fehérjének felel meg.
A vas a hemoglobin - a vörösvértestek alkotóelemének - kulcsfontosságú összetevője, amely segíti az oxigén szállítását a tüdőből a test különböző szöveteihez. Vashiány esetén a körmök nem kapnak elég oxigént, ami törékennyé teheti őket. Egy felmérés szerint az Amerikai Egyesült Államokban minden negyedik ember nem jut elegendő vashoz, amelyet olyan élelmiszerek által kaphatnának meg, mint például a vörös és sovány húsok, a tenger gyümölcsei, a zöld leveles zöldségek, a lencse vagy épp a teljes kiőrlésű gabonafélék. A vashiány hosszú távon, kezeletlenül a szívet is megfoszthatja az oxigéntől, ami szabálytalan szívveréshez és szívbetegségekhez vezethet. A Daily Mail azt írja, a nőknek különösen sok vasra lenne szükségük, mivel a menstruáció, a terhesség és a szoptatás során is sok vasat veszítenek.
Szemhéjrángás
Dr. Sethi azt mondja, a szemhéjrángás, illetve a végtagok izmainak rángása magnéziumhiányra utalhat. Ez egy alapvető ásványi anyag, amely segíti a csontok működését és fenntartását, valamint az idegi funkciókat és befolyásolja az izomösszehúzódásokat. Hiány esetén az idegsejtekbe túl sok kalcium juthat, ami rángáshoz vezethet. Bár egy nagyon gyakori ásványi anyagról van szó, felmérések szerint az amerikaiak legalább fele nem jut elegendő mennyiséghez.
Szakértők szerint a férfiaknak legalább 420, a nőknek pedig legalább 320 milligramm magnéziumra lenne szükségük naponta. Bevihetjük szervezetünkbe különböző élelmiszerek, például a spenót, az avokádó, a diófélék, a banán vagy a mogyoróvaj által. A magnéziumhiány súlyos esetben görcsöket és szívritmuszavart okozhat.
Ízületi kattogás
Ha azt tapasztaljuk, hogy térdeink és más ízületeink folyamatosan recsegnek, kattognak, az akár D3-vitamin- vagy kalciumhiányra is utalhat. Mindkettőnek kulcsfontosságú szerepe van a csontok és az izmok működésében. Ha nem kapunk belőlük eleget, az gyengítheti a csontokat, ízületeket, ami gyulladást, recsegő hangokat eredményezhet. Szerencsére az ízületi kattogás önmagában nem veszélyes, de azért érdemes ilyenkor pótolni az ásványi anyagokat. A megfelelő D-vitaminszintet egy jól összeállított étrenddel is biztosíthatjuk, fogyasszunk bőségesen tojássárgáját, olajos halakat, gombákat, a kalciumutánpótlásért pedig tejtermékeket és leveles zöldségeket.
Korán őszülő haj
Az őszülés mindenki számára elkerülhetetlen, az öregedéssel együtt jár. Ám ha a 20-as, 30-as éveinkben kezdődik mindez, akár vitaminhiányra is gyanakodhatunk. Dr. Sethi szerint különösen a B12-vitamin hiánya tehető felelőssé ezért, ez az, ami létfontosságú a vörösvérsejtek termeléséhez és az oxigénszállításhoz a hajhagymákhoz. Ha ebbe hiba csúszik, az őszüléssel járhat. A B12-vitaminhiány fáradtsághoz és gyengeséghez is vezethet, valamint fogyáshoz, memória- és idegproblémákhoz.
Emellett a korai őszülést rézhiány is okozhatja. Ez az ásványi anyag, amely felelős a melanin termeléséért, ami megzavarhatja a haj színét. Rézhez olyan élelmiszerek által juthatunk, mint például a belsőségek, a kagylók, a diófélék, a magvak, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a hüvelyesek.
Rejtélyes zúzódások
Ha könnyen megsérülünk és testünkön furcsa véraláfutások, foltok jelennek meg, lehetséges, hogy szervezetünk nem jut elegendő C-vitaminhoz. A szakember szerint a C-vitamin, amellett, hogy segíti az immunsejtek működését, felelős a kollagén, a bőr, a csontok, az izmok, az inak és más kötőszövetek szerkezetét biztosító fehérjék kialakulásáért. Elegendő kollagén nélkül az erek elveszítik védőpárnájukat, amelyek megvédenék őket a sérülésektől, így könnyebben kialakulhatnak véraláfutások. Pedig a C-vitamint nem is olyan nehéz pótolni, fogyasszunk több citrusfélét, paprikát, brokkolit, ananászt, kivit és leveles zöldségeket. Véraláfutásokat egyébként a K1-vitamin hiánya is okozhat. Ebből a vitaminból minden harmadik amerikai nem kap eleget. Olyan élelmiszerekben található, mint a leveles zöldségek, a szárított fűszernövények vagy épp a szójabab.