5 stresszfaktor, ami miatt a legtöbben szoronganak, mégsem beszélnek róla
A stressz ugyan az élet normál velejárója, de néha elég egy-egy apró változás ahhoz, hogy a mértéke extrém módon megnövekedjen. Munkahelyi problémák, egy kisebb konfliktus, egy veszekedés a partnerrel, vagy csak annyi, hogy elfogyott a tojás - néha nevetségesen súlytalan dolgok is pokollá tudják tenni a napunkat.
Ezeket láttad már?
Mindenkinek az életében előfordul, hogy kicsit stresszesebb időszakon megy keresztül. Sőt, vannak olyan dolgok, amelyek szinte senki nem kímélnek, egyes stresszfaktorok annyira általánosak, hogy mindenkinek vannak ezekhez fűződő élményei. Ám pont azért, mert ennyire gyakoriak, a megoldásra is több opció létezik.
Ezek általában krónikus napi stresszt váltanak ki, amelyek hosszútávon emésztési problémákat, gyulladást, legyengült immunrendszert, alvási problémákat, szorongást és szexuális problémákat is okozhatnak. Lássuk, mely stresszforrások azok, amelyek senkit nem kímélnek, és hogyan lehet a leghatékonyabban túllendülni rajtuk.
Egy szeretett személy halála
Ha elveszítesz valakit, aki közel áll hozzád, valószínűleg az érzelmek olyan széles skáláját éled meg, amelyre nem is gondolnál. Előfordulhat zavartság, sokk, szomorúság, harag, bűntudat is, de hidd el, mindegyik gyakori ebben a helyzetben, nincs veled semmi baj. Mivel a változás nagyon jelentős, a történtek feldolgozása, a valósággal való szembenézés kínzóan nehéz lehet. El kell fogadnod, hogy nincs jó vagy rossz módja annak, hogyan dolgozod fel valakinek az elvesztését. Pár dolog, amit megtehetsz magadért, hogy könnyebb legyen ez a folyamat:
- Éld meg az érzelmeidet! Ahelyett, hogy azon aggódsz, mikor lesz már ennek vége, engedd, hogy megéld minden mélységét ennek a folyamatnak. Hidd el, hálás leszel ezért magadnak a későbbiekben, és így sokkal inkább azt érzed majd, tényleg túl vagy rajta, ha egyszer véget ér.
- Fordulj szakemberhez! Egyáltalán nem szégyen, ha úgy érzed, ezzel az érzéssel képtelen vagy egyedül megküzdeni. Ha szükséges, akár egyszer, akár több alkalommal látogass meg egy szakembert, akivel megoszthatod, hogy hogyan érzel, és aki személyre szabott tanácsokkal lát el, hogyan lehetsz jobban.
Válás, szakítás
A válás, vagy éppen a különélés döntésének meghozatala komoly stresszt okozhat. Az érzelmi és mentális stresszen kívül akár jogi eredetű problémák is felmerülhetnek. Mi több, a napirendet is befolyásolhatja, ha egyedül maradsz egy gyermekkel vagy háziállattal, esetleg új helyre kell költöznöd.
- Fogadd el a helyzetet: Először is bele kell törődnöd, hogy az életed ezen szakasza a végéhez ért. Le kell zárnod magadban, ugyanis ez elengedhetetlen a továbblépéshez. Ha dühös vagy és csalódott, az sem baj, engedd meg magadnak, hogy átéld ezeket az érzéseket. A legtöbbeknek ez elengedhetetlen a továbblépéshez.
- Összpontosíts magadra! Ebben az időszakban fontos, hogy gyakorold az öngondoskodást, az önszeretetet. Ez abban is segít majd, hogy esetleg új partnert találj, ha már készen állsz rá!
- Tűzz ki új célokat! A partner nélküli élet elsőre talán ijesztőnek tűnhet, pedig ez remek alkalom arra, hogy újradefiniáld magad, és új célokat tűzz ki. Most ismét csak magadra kell fókuszálnod, előkerülhet minden, amit eddig háttérbe kellett szorítanod.
Költözés
A költözés nagyon megterhelő lehet, különösen akkor, ha váratlanul történik. Még megrázóbb, ha a pénzügyi nehézségek miatt, vagy egy tragédia miatt egy kényszerhelyzet vesz rá.
- Ha egy nagyobb helyre költözöl, vagy éppen a pároddal lépitek meg ezt a mérföldkövet, mindneki azt várja, hogy 3 méterrel a föld fölött járj. Pedig te legbelül szenvedsz, unod már a sok dobozt, az éjszakába nyúló cipekedést, és hogy semmiről nem tudod, hogy hol van. Tudnod kell, hogy nincs ezzel semmi probléma. Ez nem azt jelenti, hogy nem örülsz a pozitív változásnak, csak hogy nem élsz álomvilágban, és érzékeled a nehézségeket.
- Maradj szervezett! Szánj időt a költözés megtervezésére, ez legalább annyira fontos, mint a cuccok A-ból B-e szállítása. Hagyj időt az olyan apróságokra is, mint a csomagok felcímkézése, válogatása, becsomagolása. Ez sokszor csalóka, hogy mennyi ideig is tart, a legtöbben hajlamosak alábecsülni. És mindig emlékezz: minél többet teszel a költözés előtt, annál könnyebben megy majd a konkrét cipekedés és szállítás.
Betegség
A betegség és a stressz sokszor közvetlenül is kapcsolódnak egymáshoz, a krónikus stressz ugyanis gyengíti az immunrendszert, így fogékonyabb leszel a betegségekre. Ezen kívül növeli a cukorbetegség, az érelmeszesedés és a fekélyek kialakulását is. De mit is tehetsz ellene?
- Vigyázz magadra! Ez még a megelőzés része, de nem lehet elégszer hangsúlyozni. Aludj eleget, táplálkozz egészségesen, és maradj fizikailag aktív. Meditálj, és csinálj olyan dolgokat, amelyek lelkileg is feltöltenek!
- Ismerd meg a betegséget! Ha már elért egy betegség, járj utána, a neten ma már a világ minden tudása elérhető. Mellette válassz olyan orvost, aki mellett biztonságban érzed magad, és aki pontról pontra ismerteti veled a kezelési tervet, hogy semmi ne érjen váratlanul.
- Kérj tanácsot! Hogy milyen formában, az már a te preferenciád. Lehet, hogy csak jól esik egy beszélgetés a barátaiddal. Mások olyan csoportokat keresnek, ahol hasonló problémával küzdőkkel beszélhetnek. Megint mások pszichológushoz fordulnak. Hidd el, mindegyik sokat segíthet, a döntés a tiéd!
A munkahely elvesztése
Az állásunk elvesztése szégyent, bánatot, csalódást, bűntudatot kelthet. A legtöbben egy kirúgás után önpusztító gondolatokkal küzdenek, és úgy érzik, feleslegesek. A lelki nehézségek mellett, pedig meg kell küzdeni a pénzügyi gondokkal is, amelyet az új helyzet teremt. Megváltozik a napi rutin, amelynek újbóli kiépítése szintén nem mindig egyszerű.
- Mondd el! A legtöbben már ott elrontják, hogy magukba zárkóznak, és nem beszélnek róla. Pedig a legtöbb embernek van ilyen élménye, és ez sokat tud segíteni. Rávilágít arra, hogy ez nem a világ vége, és valószínűleg pár hónap múlva már nevetsz a történteken az új, szuper munkahelyeden!
- Ne ítélkezz! Sokan a munkahely elvesztésekor a gyászhoz hasonló folyamaton mennek keresztül. Megdöbbentek, szomorúak, lehangoltak, dühösek. És ezzel nincs semmi baj, ez teljesen normális.
Ezek a stresszfaktorok tehát azok, amelyek a legtöbb ember életében szinte mind megjelennek. És ugyan nehéznek tűnhet ezekkel megküzdeni, mindegyiken túlléphetsz idővel, ha elfogadod a helyzetet, és mindig a megoldást keresed. A továbblépést pedig nemcsak a lelked, de a tested is megérdemli, hogy a krónikus stressz miatt ne legyenek egészségügyi problémáid.