5 szokás, ami segít jobban aludni
Jól tudjuk, hogy a kellő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesen és kiegyensúlyozottan éljünk. Ennek a kivitelezése sokunk számára azonban nem olyan egyszerű. Még ha úgy is tervezünk, hogy időben elalszunk, sem biztos, hogy sikerülni fog, ahogyan az sem, hogy nem ébredünk meg az éjszaka közepén. Szerencsére azonban már néhány napközbeni szokás is segíthet jobban aludni éjjel.
Ezeket láttad már?
Az, hogy miként telik az éjszakánk, rengeteg tényezőtől függhet. Egyrészt természetesen számít az is, hogy mit teszünk a lefekvés előtti órákban, de gyakran még nagyobb hatással lehet az alvásunkra az, ami nappal történik. Így pedig több olyan kifejezetten napközbeni szokás is van, ami segít jobban aludni éjjel. Szerencsére könnyen el is sajátíthatók, hamarosan pedig szinte biztos, hogy pihentetőbben telnek majd az éjszakáid.
Ébredj minden reggel ugyanakkor
A jobb éjszakák eléréséhez nagyszerű alapot adhat, ha minden reggel körülbelül ugyanakkor ébredsz fel. A testünk ilyen szempontból határozottan szereti a rutint, ha viszont nagyobb változékonyság van jelen az alvásidőnkben, az a kutatások szerint kedvezőtlen egészségügyi következményekkel is járhat. Ha viszont rendszeresen ugyanakkor ébredsz fel, idővel a tested belső órája, a cirkadián ritmusod hozzászokik ahhoz az időponthoz, ami aztán az elalvásban és a mindennapi könnyebb ébredésben is segíthet.
Tölts több időt a szabadban
Talán te is hallottál már arról, hogy lefekvés előtt érdemes kerülni az az erős fényt és a digitális eszközeink fényét is. De tudtad, hogy napközben viszont kifejezetten fontos, hogy sok időt tölts a szabadban, természetes fényviszonyok között? A tudományos kutatások ugyanis azt sugallják, hogy a nappali fény kulcsfontosságú szerepet játszik a cirkadián ritmusunk működésében: elősegíti, hogy napközben éberek legyünk, éjszaka pedig elálmosodjunk. Így amikor csak lehet, menj ki napközben a szabadba, ha pedig irodában dolgozol, akkor is húzd el a függönyöket, és engedd be a természetes fényt.
Maradj hidratált
Soha ne feledd, hogy a víz körülbelül a testtömegünk 50%-át teszi ki. Ezáltal kulcsfontosságú szerepe van az egészségünk megőrzésében, arról nem is beszélve, hogy víz nélkül senki sem tud élni. Ami az alvásunkat illeti, már az enyhe kiszáradás is ronthatja a hangulatunkat, fokozhatja a fáradtságérzetünket és fejfájást is okozhat. Ezek a következmények pedig mind hozzájárulhatnak a rossz alváshoz. A másik oldalról nézve viszont, ha napközben folyamatosan hidratálsz, az csökkentheti a szíved terhelését, ami alacsonyabb pulzusszámhoz és vérnyomáshoz vezethet, ilyen módon pedig az elalvás is könnyebb lehet. Tehát egy szó mint száz, napközben mindig fogyassz elég folyadékot, lehetőleg beleértve nagyjából két liter vizet is.
Mozogj többet
Ha napközben sportolsz, akkor sokkal nagyobb a valószínűbb, hogy gyorsabban elalszol és mélyebben tudsz aludni éjjel. Természetesen számít minden más mozgásforma is, így például nagyszerű döntés, ha ahelyett, hogy liftbe szállnál, a lépcsőzést választod vagy egy megállóval előbb leszállsz a buszról. Persze ha csak este jut időd sportolásra vagy többet mozogni, az is jobb, mintha egyáltalán nem mozognál, de mindig vedd figyelembe azt is, hogy este esetleg már fáradt leszel ahhoz, hogy valóban elkezdj sportolni vagy akár csak többet sétálni.
Tarts szüneteket
Te hányszor állsz fel napközben az íróasztalod mellől, vagy hagyod félbe a teendőidet? Valójában borzasztóan fontos, hogy több pihentető szünetet is tarts a nap folyamán, ellenkező esetben ugyanis aligha elkerülhetetlen, hogy stresszes legyél. A stressz pedig állandó „harcolj vagy menekülj” üzemmódba hozhatja a testedet, ami miatt nem fogsz tudni igazán ellazulni, ami gyakran az esti elalvásnál okozza a legtöbb gondot. Éppen ezért itt az ideje, hogy feloldd a feszültséget a testedből, és több rövid szüntet is tarts a nap folyamán, amelyekben különféle relaxációs gyakorlatokkal is érdemes támogatnod a testedet és a lelkedet.
Forrás: webmd.com, sleepscore.com, happify.com