6 jel, hogy lassan, de biztosan gyilkolod magad
Néha már annyira a szokásaink rabjává válunk, hogy észre sem vesszük, mennyit ártunk magunknak - fizikai és mentális értelemben egyaránt. A mindennapi hajtás sokszor elvonhatja a figyelmünket a saját szükségleteinkről, így könnyen megfeledkezhetünk róla, mennyire fontos óvnunk az egészségünket - hiszen csak egy van belőle.
Ezeket láttad már?
Az egészségünk értéke felbecsülhetetlen, és nincs olyan feladat, napi teendő vagy kötelesség, ami felülírhatja annak fontosságát, hogy vigyázzunk rá. Persze, ezt mindig könnyebb mondani, mint a gyakorlatban is betartani, de hidd el, apró változtatásokkal már hatalmas változásokat lehet elérni. Az első és legfontosabb lépés, hogy felismerd, melyek azok a rossz szokások, amelyekkel sokszor észrevétlenül, de gyilkolod magad.
1. Éhezteted magad
Igen, drasztikusnak hangzik, és nem a komoly étkezési zavarokat értjük ez alatt, hanem azokat az “aprónak” tűnő kis szokásokat, mint a reggeli kihagyása, a több órán keresztül tartó koplalás, amikor “nincs idő enni”, illetve azokat a pillanatokat, amikor délután egyszer csak beléd hasít a felismerés, hogy aznap még nem ettél semmit.
Ha sokszor csak akkor kapsz észbe, amikor már remegsz az alacsony vércukorszint miatt, vagy amikor a gyomrod fájni kezd, úgy jó, ha tisztában vagy vele: ha nem is tudatosan, de éhezteted magad. Mindig szánj időt arra, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot vigyél a szervezetedbe, hiszen ha nem töltöd fel az erőforrásaidat, akkor nem lesz miből lendületet venned a nap folyamán.
2. Kihagyod a reggelit
Hasonló az előzőhöz, itt azonban elsősorban a gyomrodat teszed ki tortúrának, főként ha kávéval vagy egyéb káros dolgokkal - például cigaretta, valamilyen gyógyszer bevétele - indítod a reggelt. Amikor éhgyomorra eszel/iszol olyat, ami bizonyítottan káros, hosszú távon pusztítod magad, amelynek a jövőben komoly következményei lehetnek. Félelmetesnek hangzik, de reméljük, sikerült motiválnunk arra, hogy egy finom, egészséges és tápláló reggelivel kezd el a napot.
3. Engedsz a szorongásnak
Sajnos elkerülhetetlen, hogy stresszeljünk vagy szorongjunk néha, hiszen az élet tele van kihívásokkal, nehézségekkel, próbatételekkel. Teljesen normális, ha időnként nehezen veszed az akadályokat és hatalmába kerít a szorongás, azonban az már nem mindegy, meddig engeded meg magadnak, hogy ebben az állapotban maradj. Több kutatás és vizsgálat is kimutatta már, hogy kevés gyilkosabb dolog van, mint a szorongás, ami hosszú távon teljesen felemésztheti az embert.
Ugyanakkor a szakértők szerint ez az emberi test egy természetes és ösztönös reakciója a veszélyhelyzetekre, ami segíthet abban, hogy megóvd magad. Kérdés: valóban szükséges “túlélő-üzemmódban” létezned a nap 24 órájában? A válasz természetesen nem, ezért mihamarabb határozd el magadban, hogy a kezedbe veszed az irányítást. Ha meghoztad a döntést, hogy változtatni szeretnél, akkor a következő lépés a különböző relaxációs technikák elsajátítása.
4. Nem alszol eleget
Éjszakába nyúló Netflix-maraton? Soha véget nem érő túlórák, tanulás vagy éppen hajnalig tartó bulik? Bármelyik is az okozója annak, hogy nem fekszel le időben, sürgősen meg kell próbálnod javítani a helyzeten, ugyanis a kialvatlanságnak hosszú távon súlyos szövődményei lehetnek. Nemcsak a kimerülés, az ingerültség és a fejfájás lehetnek ilyenkor a mindennapjaid velejárói, hanem a tested komolyabb betegségek formájában is tiltakozhat a kialvatlanság ellen - ilyen például az elhízás vagy a cukorbetegség, de sajnos a rák kialakulásának kockázatát is növelheti.
5. Önmagad ellen beszélsz
Akár mások, akár magad előtt degradálod le magad, egy biztos: az agyad veszi az üzenetet, miszerint “valami baj” van veled. Olyan ártatlannak tűnő kis megjegyzések, mint a „jaj, de hülye vagyok", vagy „ezt már megint elrontottam” is nagy hatással lehetnek a mentális állapotodra, hiszen ha ezeket rendszeresen ismételgeted, akkor egy idő után te is elhiszed, hogy amit gondolsz, az a valóság.
Amikor rád jönne a késztetés, hogy valami miatt “leszidd magad”, próbáld meg lecsitítani a gondolataidat, és előcsalogatni azokat a külső-belső tulajdonságokat, amiket szeretsz magadban. Lehet, hogy eleinte nehéz lesz, de hidd el, ahogy a rossz, úgy a jó szokások is idővel bele tudnak majd épülni a napi rutinodba.
6. Túltolod az edzést
Akármennyire is vágysz arra a bomba alakra, vagy törekszel az életmódváltásra, a mértéktelenség itt sem jó tanácsadó. Ha nem vagy élsportoló, akkor nem kell napestig megszállott módon edzened, még akkor sem, ha épp úgy érzed, jól esik. Való igaz, a rendszeres testmozgás igazi áldás mind a fizikai, mind pedig a mentális egészséged számára, de figyelj kicsit tudatosabban a tested jelzéseire: azért élvezed annyira az edzést, mert levezetheted vele a feszültséget, vagy azért, mert hajszolod az adrenalint? Ahogy az élet több területén, az edzés esetén is kialakulhat függőség, amiről tudjuk, mennyire káros. Használd arra a sportot, hogy szárnyalhass és szabadnak érezhesd magad, és ne arra, hogy elmenekülj a világ elől, és később esetleg a rabjává válj.
Forrás: healthline.com, careersinpsychology.org, berkeleywellbeing.com