Öt meglepő dolog, ami az álmatlan éjszakákat okozhatja: a problémát az otthonodban kell keresni
Rengeteg ok állhat a háttérben, ha álmatlansággal küzdünk: a stressz, a zajos környezet, a kényelmetlen fekhely vagy akár a nem megfelelő hőmérséklet. Ezek viszonylag evidens, könnyen feltérképezhető problémák, vannak azonban olyan hétköznapi tényezők, amelyekről nem is gondolnánk, hogy az alvásunkat hátráltatják.
Ezeket láttad már?
Gondoltad volna, hogy olyan hétköznapi dolgok, háztartásban használt eszközök, mint például a konyhai edény vagy épp a körömlakk, gátolják a jó alvást? Nem vicc, valóban így van, el is áruljuk, mi ennek az oka és mire érdemes odafigyelnünk, ha nem szeretnénk több álmatlan éjszakát.
Komoly gondot okozhatnak
Kiderült, hogy a háztartásunkban használt eszközök, tárgyak hatással lehetnek az alvás minőségére és alapvetően az egészségünkre is - számolt be róla a The Sun. Az álmatlan éjszakákért az esetek legnagyobb részében a stressz, az alkohol vagy a különböző gyógyszerek tehetők felelőssé, ugyanakkor otthonunkban is vannak olyan tényezők, amelyek befolyásolják, hogyan alszunk.
A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói szerint a per- és polifluor-alkil anyagok (PFAS) egyértelműen összefüggésbe hozhatóak az álmatlansággal és a rossz alvással a fiatal felnőttek körében. A PFAS egy olyan 4700 vegyi anyagból álló csoport, amelyeket számos termékben használnak. Megtalálhatóak például a következőkben:
- tapadásmentes főzőedények
- fogselyem
- samponok
- öblítőszerek
- körömlakkok
Reggeli előtt fogyaszd ezt az italt: már egy hét alatt jelentősen csökkenhet a hasi zsírpárna mérete
Kijelentésüket egy komoly vizsgálat előzte meg, amelybe 19 és 24 év közötti fiatalokat vontak be. Kiderült, hogy a PFAS hatással lehet több, alvást szabályozó génre. Például arra, amely a kortizolt kortizonná, azaz az álmosságot előidéző hormonná alakítaná.
„Mivel a szervezetnek minden nap szüksége van alvásra, ha a PFAS megzavarja az éjszakákat, az közvetlenebb hatással lehet az emberre, mint más krónikus egészségügyi probléma" - mondta el Shiwen Li, a tanulmány szerzője. Hozzátette, a vizsgálat rámutatott, hogy a PFAS-nak nagymértékben kitett résztvevőknek okozott a legtöbb gondot az esti elalvás és az éjszakai jó alvás.
Hogyan csökkenthetjük a PFAS negatív hatásait?
Az egyik megoldás, ha szeretnénk csökkenti ennek a káros anyagnak a mennyiségét otthonunkban, ha lecseréljük a tapadásmentes serpenyőket rozsdamentes acélból, öntöttvasból, üvegből vagy kerámiából készültekre. A samponok, a körömlakkok és a fogselyem vásárlása előtt nézzük meg a címkéjüket, mit tartalmaznak pontosan, ha van bennük PTFE vagy perfluor, azt inkább kerüljük.
Miért veszélyesek?
A per- és polifluor-alkil anyagok hővel, olajjal, vízzel és zsírral szemben ellenállók, ezért is nevezik őket „örök vegyi anyagoknak", nehezen bomlanak le, felhalmozódhatnak a környezetünkben és a szervezetünkben is. Már korábban is összefüggésbe hozták őket a rákos megbetegedésekkel, köztük a vese-, a prosztata- és a hererákkal. Kimutatták, hogy csökkentik a szervezet védekezőképességét a különböző fertőzésekkel szemben, gátolhatják a termékenységet, valamint gondot okozhatnak a májműködésben és felelőssé tehetőek a magas koleszterinszintért is.