Így vedd észre magadon, hogy a kiégés szélén állsz, és változtatnod kell
A munkahelyi kiégés rendkívül káros hatással lehet az egészségünkre, pontosan ezért kulcsfontosságú időben észrevennünk a jeleit, ugyanis a kiégés szélére kerülve végképp eljön az ideje, hogy végre a saját jóllétünket helyezzük előtérbe, és változtassunk az életünkön.
Ezeket láttad már?
A munkahelyi kiégés a munkahelyi stressz egyik speciális típusa – a fizikai és érzelmi kimerültség pedig nemcsak a teljesítményünk rovására megy, hanem azzal a kiábrándító érzéssel is együtt jár, hogy kezdjük elveszíteni önmagunkat. De miről ismerhető fel, és mit tehetünk, ha ebbe a helyzetbe kerültünk?
A munkahelyi kiégés jelensége a fizikai és a mentális egészségedre egyaránt komoly hatással lehet. Ha úgy érzed, hogy érintett vagy, akkor minél előbb érdemes megtenned a szükséges lépéseket, hogy változtass az életviteleden. Az alábbi kérdések segíthetnek felismerni, ha a kiégés szélén állsz.
Te is a kiégés szélén állsz? Kérdezd meg magadtól:
- Nehezen veszed rá magad, hogy munkába indulj?
- Cinikussá, kritikussá váltál a munkahelyeden?
- Ingerlékennyé, türelmetlenné váltál a munkatársaiddal, ügyfeleiddel?
- Nehezen koncentrálsz, nincs energiád?
- Nem vagy elégedett magaddal, kiábrándultnak érzed magad?
- Változtak az alvási szokásaid, nehezen vagy keveset alszol?
- Megmagyarázhatatlan testi panaszok gyötörnek (fejfájás, gyomor- vagy bélproblémák)?
Ha ezek közül a kérdések közül bármelyikre igennel válaszoltál, akkor előfordulhat, hogy munkahelyi kiégés áll a háttérben. A kiégés szélére sodorhat bennünket, ha úgy érezzük, hogy elveszítjük a kontrollt, túlterhelnek bennünket vagy mikromenedzselik a munkánkat, de a tisztázatlan munkaelvárások, valamint a monoton vagy éppen kaotikus munkakörülmények is közrejátszhatnak a dologban. Ha felborul a munka és magánélet egyensúlya, esetleg elszigeteltnek és magányosnak érezzük magunkat, az még tovább rontja a helyzetet.
Mindez extrém fáradtságot, álmatlanságot, szomorúságot és ingerlékenységet eredményez, ráadásul magas vérnyomáshoz, szívbetegségekhez és cukorbetegséghez is vezethet. A mindennapos stressz nem normális, így nem is kérdés, hogy amennyiben megteheted, változtatnod kell az életmódodon. Egy munkahely sem ér annyit, hogy tönkremenj miatta. De mégis, mit tehetsz, ha úgy érzed, hogy sehogy nem tudsz kimászni ebből a gödörből?
Így kezeld a kiégést:
- Először is szükség szerint kérj orvosi vagy terápiás segítséget, beszélgess a szeretteiddel és a munkatársaiddal a problémáról.
- Mérlegeld a lehetőségeidet: kompromisszumképesek a feletteseid vagy ideje új munkahely után nézned? Egy biztos, így nem maradhatsz.
- Sportolj többet – a rendszeres testmozgás segít kezelni a stresszt.
- Aludj többet – az alvás helyreállítja a közérzeted és segít megóvni az egészséged.
- Időnként állj meg pár pillanatra és koncentrálj tudatosan a légzésedre.
Foglalkozz tudatosan önmagaddal:
- Dr. Almási Kitti: „A krízisekben általában fejlődünk, csak közben fájdalmas és nehéz”
- „Az öngondoskodás nem önzőség, hanem az egészséged előfeltétele” - szakértő segít, hogyan tudatosítsd magadban
- Dr. Máté Gábor: „Az autoimmun betegségre azok hajlamosak, akik elnyomják a saját érzelmi szükségleteiket, hogy másokat szolgáljanak"