Milyen az ideális babaváró étrend?
Szponzorált tartalom
Amikor baba érkezik a családba, nagyon izgalmas időszak veszi kezdetét. A figyelmünk és időnk főként már az új családtag felé irányul. Szeretnénk neki megadni mindent, amitől boldog és egészséges lehet. Az életmódunk is átalakul, és bizony a saját igényeink, szükségleteink és terhelhetőségünk is megváltozik. A sok kérdés között az egyik leggyakoribb: mit érdemes ennünk kismamaként? Hogyan építsük fel az étrendünket, hogy magunknak és a babának is kedvező legyen? Mire szükséges figyelnünk?
Ezeket láttad már?
Mire érdemes figyelni a babavárás során?
Ez az időszak nem a diétákról szól. Az első és legfontosabb az, hogy erre az időszakra hagyj fel a fogyókúrával és főleg a divatos diétákkal. Semmi sem fontosabb annál, hogy a gyermek kiegyensúlyozott étrend alapján legyen táplálva, és megkapja a megfelelő mennyiségű energiát és vitaminokat, nyomelemeket minden nap.
Az egészséges étrend követésével a gyermek megkaphat mindent, ami a növekedéséhez és fejlődéséhez szükséges. Különböző élelmiszercsoportokból tanácsos összeválogatni az étrendedet az egészséges és kiegyensúlyozott tápanyagbevitel érdekében.
A legtöbb megfelelő tápanyagot úgy tudod elfogyasztani, ha az alábbi teljes értékű élelmiszercsoportok mindegyikéből megfelelő mennyiséget tartalmaz a napi étrended:
- fehérje
- vitaminok és ásványi anyagok
- egészséges zsírtípusok
- összetett szénhidrátok
- rost és folyadékok
Milyen tápanyagok bevitelére fordíts kiemelt figyelmet, ha babát vársz?
Fehérjék
Terhesség alatt szükséged van megfelelő kalcium- és fehérjebevitelre, hogy gyermeked megkaphassa a megfelelő tápanyagokat az egészséges növekedéséhez. A fehérje segíti elő a szövetek felépítését a szervezetben.
A hús, csirke, tojás és a tejtermékek jó fehérjeforrások. Egyél sok joghurtot, sajtot, túrót.
Ha laktóz- vagy tejfehérje érzékeny vagy, akkor kérdezz meg dietetikus szakembert, hogy bevezetheted-e a táplálkozásodba a tejtermékek egy részét. Ha nem, akkor a kalcium bevitelt fedezheted zöld levelű zöldségekből, szójából vagy növényi tejből is.
Hüvelyesek
A hüvelyesekre is nagyobb szüksége van a szervezetnek ebben az időszakban. A borsó, bab, csicseriborsó, lencse és szója remek kalcium-, rost-, fehérje-, vas- és folsav források.
A folsav elengedhetetlen a baba egészséges fejlődéséhez, ezért ebből naponta legalább 600 mikrogramm bevitelre van szükséged. A megfelelő mennyiségű folsav bevitel biztosítása érdekében terhes vitamint is érdemes szedni. Olyat, ami a számodra megfelelő mennyiségben tartalmazza ezt a vitamint.
Omega-3 zsírsavak
A halak és különféle magvak, csonthéjasok tartalmaznak omega-3 zsírsavakat, amelyek fogyasztása hozzájárul a gyermek idegrendszerének és szemének egészséges fejlődéséhez.
Ha megteheted, hetente 1-2 alkalommal fogyassz halat, lehetőleg frissen elkészítve. De a dió, lenmag, chiamag is tartalmaz omega-3 zsírsavakat.
Sötétzöld levelű zöldségek
A sötétzöld levelű zöldségek, mint a brokkoli, spenót, cukkini, kelkáposzta és a bordáskel nagyon sok hasznos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Fogyassz belőlük rendszeresen. A-, C-, K- és E-vitamint, kalciumot, vasat, rostot és folsavat is tartalmaznak.
Tápanyagban gazdag szénhidrátok
Az összetett szénhidrátok fogyasztása sokoldalúan támogatja a baba fejlődését, és elegendő energiát ad számodra a mindennapok során.
- Banán - Jó energiaforrás, bárhova könnyen magaddal viheted. A kálium és B-vitamin hányingered csillapítására is tökéletes megoldás lehet.
- Édesburgonya - Jó A-vitamin forrás és lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, ezért kordában tartja a vércukorszintet.
- Teljes kiőrlésű kenyerek és gabonák - Egyenletes energiát biztosítanak számodra a nap folyamán, és folsav, illetve vas és rosttartalmuk is magas.
Vízfogyasztás
A megfelelő mennyiségű vízfogyasztás az egyik legfontosabb a babavárás időszaka alatt. A terhesség során ugyanis a vér mennyisége mintegy 45 százalékkal megnövekszik.
A hidratáltság szempontjából ilyenkor a gyermek élvez előnyt, ezért a mama könnyen kiszáradhat. Naponta legalább 2,5-3 liter folyadék fogyasztása ajánlott. Mindig legyen nálad egy kulacs a kedvenc italoddal!
Attól függően, hogy milyen egészségügyi állapotban vagy, a dietetikus javasolhat számodra megfelelő terhes vitamin készítményeket, melyek szedése biztosítja az egyes vitaminok és tápanyagok számodra megfelelő mennyiségét. Mindig tartsd be a javasolt adagokat, a túl nagy mennyiségű vitamin ugyanis káros hatással lehet a babára.
Mi az, amit mindenképpen kerülni kell a terhesség során?
Kismamaként bizonyos ételek fogyasztását kerülni kell. Ilyenek a nyers ételek, a sushi, a nem eléggé megfőzött halak vagy kagyló, a lágy sajtok, nyers húsok, pasztőrözetlen gyümölcslevek, a tej és a nyers csírák - az ezekben található baktériumok károsan hathatnak a kisbabára.
Javasolt a koffein- és alkohol bevitelt is teljes mértékben kizárni a terhesség alatt, és csökkenteni a cukorbevitelt.
Bár eleinte nagy feladatnak tűnik átalakítani az étkezésed a babavárás időszakára, de hidd el, egy kis odafigyeléssel nagyon gyorsan át tudod formálni az étrended. A megfelelő vitaminbevitelt pedig biztosíthatod terhesvitaminokkal is, hogy biztosan mindent megkapjon a baba az egészséges fejlődéséhez, amire csak szüksége lehet.