Kiderült, miért sírunk álmunkban - egészen megdöbbentő oka van

2025. január 25.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Felkavaró érzés arra ébredni, ha valaki álmában sír, ami arra késztetheti az embert, hogy egész nap azon gondolkodjon, vajon mi áll ennek a hátterében, mi váltotta ki belőle ezt a reakciót. Egyes esetekben ugyanis emlékszünk az álmainkra, máskor viszont csak találgathatunk, vajon mi okozta a könnyeket.

Egy sor dolog okozhatja, ha álmodban sírsz, és nem feltétlenül van köze a rémálmokhoz
Egy sor dolog okozhatja, ha álmodban sírsz, és nem feltétlenül van köze a rémálmokhoz
Fotó: Evgeniia Rusinova/Getty Images

Azok a felnőttek, akik érzelmileg kimerültek, mentális egészségügyi problémákkal küzdenek vagy a közelmúltban traumatikus élményen estek át, könnyen sírhatnak alvás közben és ébredéskor. Az időseknél a testi változások, a demencia tünetei, az öregedés mentális és érzelmi vonatkozásaival való foglalkozás, valamint az életváltásokból fakadó stressz okozhat sírást az alvási ciklus során. Egyes esetekben pedig ajánlott akár orvoshoz is fordulni.

Az újszülöttek a változások miatt sírnak

Amikor egy baba megszületik, időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon az új alvási ciklusaihoz. Az alvásnak hat szakasza van. A Rapid Eye Movement (REM) az egyik ezek közül, amelyek könnyű alvásnak is neveznek, és amelyben egyébként a csecsemők sokkal több időt is töltenek, mint a felnőttek. A csecsemők álmukban sírnak, mert nincsenek hozzászokva a mély alvásból a könnyű alvásba való átmenethez. Felkavaró lehet számukra, amitől sírva ébrednek fel, azonban néha maguktól lenyugodnak és tovább alszanak.

A gyerekkor nehézsége, az éjjeli rémület

Ez egy olyan paraszomnia, amelyre nem emlékszünk, amikor felébredünk, ezért nem azt tapasztaljuk, hogy egy rémálom lenne az, ami ilyen állapotba taszít minket, vagyis nem értjük, csak kutatjuk a lehetséges okát.

Amikor a rémálmok miatt sírsz

A rémálmok olyan jelenségek, amelyeket nem tudunk kinőni, habár gyerekként sokkal gyakrabban fordulnak elő, mégis lehetetlen búcsút inteni nekik, időről időre visszatérnek egész életünkben. Ezektől pedig rémültek, idegesek, megrendültek, nyugtalanok lehetünk. Néha olyan heves lehet, hogy sírásra ébredünk, mert lehetetlen ebben az állapotban kontrollálni az érzelmeinket. A tudomány szerint a stressz és a nehéz érzelmek kezelése nagy szerepet játszik ebben, aki napközben sokat szorong, annak nagyobb eséllyel alakulnak ki rémálmai.

Csodát tesz a csontjaiddal és nagyon egyszerű: minden egyes nap csinálnod kellene ezt az egy dolgot

Hadházyék május 1-jén sem tüntethetnek az Erzsébet hídon

Elfojtott érzelem és bánat is okozhatja

Mindenki másképp éli meg, ha traumatikus eseményekkel kell szembenéznie. Vannak, akik könnyen ki tudják fejezni az érzelmeiket, és egyszerűen megbirkóznak velük, mások viszont magukba fojtják, és nem kérnek segítséget, ami akadály lehet abban, hogy továbblépjenek. Akik elnyomják az érzéseiket, azok ugyan napközben palástolni tudják ezt az aktivitásukkal, és el tudnak rejtőzni, viszont éjszaka alvásproblémákkal szembesülnek.

A gyász nehézségei is kivetülhetnek álmunkban

Szintén nagyon gyakori, hogy a gyászoló emberek ezzel az alvási problémával szembesülnek, az ő esetükben (is) ajánlott egy szakember felkeresése, ugyanis valószínűleg nem tudnak megküzdeni az érzelmeikkel, és azok feldolgozásában segítséget igényelnek a gyógyulás érdekében.

Szorongás és stressz

Munkahelyi, párkapcsolati, családi problémák, pénzügyi nehézségek: a mindennapok tele vannak stresszorokkal, amikor több bonyolult helyzetet sodor az ember útjába. Ezt valahogyan a szervezetednek is fel kell dolgoznia, és erre az esetek nagy százalékában éjjel kerül sor. Az alvás támogatja az agy azon képességét, hogy érzelmi emlékeket alkosson, empatikus viselkedést alakítson ki, és módosítsa az érzelmi reaktivitást. A stressz és a szorongás álombeli sírásként is megnyilvánulhat, amíg az agy megpróbálja feldolgozni a mindennapokban jelenlévő feszültséget.

A paraszomniával orvoshoz kell fordulni

A paraszomnia az alvászavarok egy kategóriája, amely magába foglalja az alvajárást és az alvabeszélést. A parasomniában szenvedő személy fizikailag megvalósítja álmát a való életben, amely magában foglalhatja a sírást is. Ez egyébként genetikai okok miatt is előfordulhat, ha a családtagjaid is ezzel küzdenek, nagyobb az esélye annak, hogy nálad is előfordul. A paraszomniát súlyosbítja a stressz, a szorongás és az alvási szokások jelentős változásai. Ez veszélyezteti a biztonságod, mivel amikor alszol, nem vagy tisztában a környezeteddel, és fennáll a veszélye annak, hogy megsérted magad, vagy fájdalmat okozol magadnak.

A depresszió árulkodó jele lehet

A depresszió egy gyakori hangulati rendellenesség, amely a szomorúság, a kétségbeesés és az egykor kellemes tevékenységek iránti érdeklődés elvesztésével jár. Az alvásproblémák és a depresszió közötti kapcsolat nyilvánvaló, a depresszióban szenvedők 75 százaléka számol be arról, hogy problémái vannak az alvással.

Reggeli depresszió

Ez a depresszió egy formája, amely reggel, ébredéskor jelentkezik. Tünetei többek között a normálisnál hosszabb alvás, a frusztrált vagy nyűgös érzés ébredéskor, kevés energia, és szomorkás hangulat reggel. A reggeli depresszió okai nem ismertek, de a kutatók úgy tartják, hogy ez a cirkadián ritmussal kapcsolatos problémákhoz kapcsolódik. A cirkadián ritmus a test természetes alvás-ébrenléti ciklusa, amely a nap folyamán alapvető funkciókat hordoz, hogy segítsen elaludni este és reggel felébredni.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 29 minutes, 17 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
29:17
29:17
 

Ez is érdekelhet

6 elutasítás, ami ha nem történik meg, a világ ma nem itt tart

glamour plusz ikon 6 elutasítás, ami ha nem történik meg, a világ ma nem itt tart

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Feldobnád valamivel a ruhatáradat? - Idén tavasszal ezek a darabok hódítanak! (x)

Feldobnád valamivel a ruhatáradat? - Idén tavasszal ezek a darabok hódítanak! (x)

Íme 10+1 hasznos tipp a pollenszezonra, amiért nagyon hálás leszel (x)

Íme 10+1 hasznos tipp a pollenszezonra, amiért nagyon hálás leszel (x)

Hihetetlen, de a túl sok cukor fogyasztás még erre is hatással lehet (x)

Hihetetlen, de a túl sok cukor fogyasztás még erre is hatással lehet (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? Mutatjuk, mi segíthet (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? Mutatjuk, mi segíthet (x)