A mazsola csodát tesz a testeddel, és még csak nem is tudtál róla
Te milyen opciók közül szoktál válogatni, ha egészséges nassolnivalókat keresel? Sokan elsők közt a dióra, a mandulára vagy a zöldségchipsekre gondolnak, pedig van egy talán még vonzóbb opció, amit mindannyian ismerünk, de rendszeresen csak kevesen fogyasztják. Nem másról, mint a mazsoláról van szó, ami natúr verzióban kifejezetten egészséges.
Ezeket láttad már?
A mazsola tulajdonképpen a különféle, leginkább magnélküli szőlők aszalt bogyója. Amellett, hogy isteni finom, igazi szuperélelmiszer. Számos módon támogatja ugyanis a testünk egészségét, azáltal pedig, hogy rengeteg módon belecsempészhetjük az étkezéseinkbe, könnyű, hogy a rendszeres fogyasztóivá váljunk. Mindegy, hogy a zabkásádra teszel belőle, joghurtba szórod vagy csak simán eszed, a lényeg, hogy fogyaszd bátran, mert számos okod van rá.
Növelheted vele a rostbeviteledet
Nem a nagyszerű, édeskés íze az egyetlen oka annak, hogy sokféle gabona- és zabpehelyben találkozhatunk a mazsolával. Ilyen módon ugyanis növelhető bármelyik reggelizőpehely rosttartalma. Már ¼ csészényi mazsolában is nagyjából 2 gramm rost található, ami azért is fontos, mert a megfelelő rostbevitellel a bélrendszerünk és a szívünk egészségét is támogathatjuk. Naponta nagyjából 28-34 gramm rostra lehet szükségünk, ehhez pedig nagyszerű alapot adhat, ha már reggel eszünk valamilyen formában mazsolát.
Fokozza az immunitásodat
A mazsola nemcsak alapvető tápanyagokat, például vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, de olyan hasznos vegyületeket is, mint az antioxidánsok és a polifenolok. Mindezek segítenek a szervezetünkben jelen lévő szabad gyökök ellen küzdelemben, stabilizálják azokat, és meggátolják, hogy oxidatív károsodást okozzanak a sejtjeinkben, az immunrendszerünk gerincét alkotó fehérvérsejteket is beleértve. A mazsola ráadásul antibakteriális, vírus- és gombaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek segítenek csökkenteni a különféle fertőzések kockázatát. Ha rendszeresen eszel mazsolát, akkor sok komoly betegség kialakulásának az esélyét is csökkentheted azáltal, hogy ezek a lépések lejátszódnak a testedben.
Megőrizheted vele a szájhigiéniádat
A mazsola antibakteriális tulajdonságai, amelyek olyan tápanyagoknak köszönhetőek, mint az oleanolsav és a linolsav, korlátozhatják a plakkot képző baktériumok számát a szádban. Ezek az összetevők hozzájárulhatnak az egészséges száj pH-szintjének fenntartásához is, mert képesek megakadályozni, hogy a nyál túlságosan savassá váljon, így elkerülve a fogak kilyukadását. Vagyis, ha mazsolát eszel - természetesen natúr, és nem cukrozott változatban -, akkor még a fogaid és a szájüreged egészségét is támogathatod.
Segít, ha gyulladásos problémáid vannak
A mazsola fogyasztása hasznos a gyulladásos problémák, például az ízületi gyulladás és a köszvény által okozott fájdalom csillapításában is. Ez a benne található antioxidánosoknak és polifenoloknak köszönhető. Ha voltak már valaha ilyen eredetű panaszaid, akkor jól tudod, hogy borzasztóan képesek megviselni a szervezetünket, hosszú távon pedig még komolyabb problémákhoz is vezethetnek, amelyek megelőzése érdekében tényleg szinte semmiség, de mégis rengeteget jelent, ha gyakran eszel mazsolát.
Segít, hogy jobban aludj
Ha nem alszol jól, akkor több szempontból is rombolhatod a testi és a lelki egészségedet. Annál pedig aligha lehetne elképzelni jobb orvosságot az álmatlanságra vagy a nyugtalan éjszakákra, mint egy finom nassolnivaló elfogyasztása. A mazsola pont alkalmas erre, ugyanis vasat is tartalmaz, amely amellett, hogy fokozza a hemoglobintermelést, javítja az anyagcserét, az oxigénszállítást a testben, és még a jobb alváshoz is hozzájárul. Így ha legközelebb kedvet kapsz egy kis nassoláshoz délután, még inkább érdemes a mazsolát választanod, hiszen ahhoz is hozzájárul, hogy aznap pihentetőbben teljen az éjszakád.
Forrás: webmd.com, healthshots.com, eatingwell.com