Japánban élnek legtovább az emberek, de vajon mi a titkuk?
A világ összes országa közül Japánban élnek a legtovább az emberek. Vajon mi a titkuk, és mit tanulhatsz tőlük?
Ezeket láttad már?
Kutatók sem találták meg még a pontos okát annak, miért élnek olyan hosszú ideig a japánok, azonban sok olyan faktort feltártak már, amelyek nagy valószínűséggel szerepet játszanak világelsőségükben. Szerencsére rengeteget mi is adaptálhatunk.
Azért egyél, hogy élj
Egy tipikus japán főétkezés alapja a rengeteg, változatos módon elkészített zöldség, a főtt rizs és a fehérje, amely leginkább hal, de csirke, sertés is lehet. Ami egyből feltűnik, hogy az étrend milyen sok vitamin- és rostdús zöldséget, egészséges Omega-3 zsírsavakban gazdag halat, emellett pedig milyen kevés egészségtelen, állati eredetű zsiradékot tartalmaz. A szakértők évtizedek óta hangoztatják, hogy a magas állati zsírfogyasztás (ez alól a tengeri halak természetesen kivételt képeznek) mind a szív-és érrendszeri megbetegedések, mint a rák előfordulását növeli.
Tehát ha egészségesebben szeretnél élni, akkor csökkentsd őket, és hetente legalább háromszor hallal helyettesítsd a húst. A megfelelő mennyiségű zöldségfogyasztás (ez jelenleg napi körülbelül fél kilónyi friss vagy főtt zöldséget jelent) fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, ahogyan azt sem, hogy egyél kisebb adagokat. Ez talán azért is megy könnyen a japánoknak, mert étrendjükben a makrotápanyagok (fehérje, zsír és szénhidrát) kiegyensúlyozott arányára is nagyon ügyelnek. Persze, ha nem szoktál hozzá, akkor ez nem fog könnyen menni, ezért lenne fontos már a gyerekeidet is az egészséges ételek szeretetére nevelni. Japánban már az óvodában, iskolában is nagyon odafigyelnek erre.
A génjeikben van?
Néhány tanulmány két specifikus gén szerepét is kiemeli, amelyek a japán emberekben magasabb arányban található meg, és melyek csökkentik bizonyos szívbetegségek és a 2-es típusú diabétesz előfordulását. Specifikus géneket nem tudsz magadnak szerezni, de az egészséges testsúly és testzsírszázalék megtartására tudsz ügyelni. Nem titok, hogy az elhízás növeli több rákfajta, a szív- és érrendszeri megbetegedések és a 2-es típusú cukorbetegség előfordulásának esélyét.
Japánban alig látni elhízott embert, a többség inkább kifejezetten vékony testalkatú. A japán életstílust jól ismerők szerint egy átlagos, nagyvárosi japán sokkal többet mozog napi szinten, a városok felépítése ugyanis a gyalogos és tömegközlekedésnek kedvez. Mi is többször írtunk már arról, hogy tíz-tizenöt perces, dinamikus séták, lépcsőzések is milyen sokat jelenthetnek. Ha van rá lehetőséged, tedd le az autót, és válts biciklire vagy tömegközlekedésre, indulj előbb tizenöt perccel, és gyalogolj néhány megállót. Ebédidőben is tehetsz egy sétát, hétvégén pedig a kanapén lustulás helyett inkább valami szabadtéri programot válassz. Ha csak napi tíz perccel többet gyalogolsz, hosszú távon már azzal rengeteget teszel az egészségedért.