Évekkel hosszabbíthatják meg az életet: a szakemberek erre a három élelmiszerre esküsznek leginkább
Hogy mit együnk a hosszú, egészséges élet érdekében, arról gyakran megoszlanak a vélemények. Talán a legjobb az, ha az orvosokhoz fordulunk: néhány szakértő most elárulta, szerintük mely élelmiszerekre van a legnagyobb szüksége a szervezetünknek!
Ezeket láttad már?
Mit esznek valójában azok a szakemberek, akik az egészséges életmód fontosságát hangsúlyozzák? Talán kérdezzük meg őket! Érdemes ellesni tőlük például azt, mivel is indítják a reggeleket, hogy kiegyensúlyozottabban, energikusan teljesenek a napjaik! Nézzük, miben hisznek ők, melyek azok az alapvető élelmiszerek, amelyek a hosszú élet kulcsai lehetnek!
A tápanyagokban gazdag reggeli lehet a kulcs
Tudományos kutatások bizonyították, hogy tudatos, egészséges táplálkozást folytatva akár egy évtizeddel is meghosszabbíthatjuk élettartamunkat. Az emberek általában rutinszerűen élnek, szeretik például minden napjukat ugyanúgy indítani. Épp ezért nagyon fontos, hogy mi kerül a tányérra a nap első étkezésénél.
Dr. Suzanne J. Ferree a Huffingtonpostnak elárulta, nála minden összetevő bio. „Legelőn tartott csirkétől származó tojást eszem, amit olíva- vagy avokádóolajjal készítek el és hozzá rendszerint színes zöldségeket eszem."
Raghav Sehgal, a Yale Doktorandusza hasonlóan indítja a napot, nála a spenót, a paradicsom, a gomba és egy kevés sajttal készült omlett a nyerő, amit olykor kiegészít avokádóval vagy füstölt lazaccal. „Ez egy nagyszerű fogás, mert tele van fehérjével, ami jót tesz az izomzatnak és a csontrendszernek. A zöldségek ráadásul rengeteg vitamint és antioxidánst adnak hozzá, valamint rostokat, amelyek a bélrendszer egészségét javítják. Emellett az avokádóban és a lazacban lévő egészséges zsírok jót tesznek a szívnek és a kognitív egészségnek" - mondta Sehgal.
A tojástól a édesburgonyáig
Egy korábbi kutatás során 18 ezer felnőtt életmódját vizsgálták és arra jöttek rá a szakemberek, hogy a rendszeres tojásfogyasztás nemcsak alacsonyabb halálozási aránnyal járt, hanem az összhalálozás csökkenésével is. Ami pedig a zöldségeket illeti, kiderült, hogy a velük dúsított étrend összefügg számos krónikus betegség kockázatának csökkenésével.
Dr. Monisha Bhanote szintén beépíti a zöldségeket a reggelijébe, bár ő egy kicsit másként. „Én általában kétféle reggelit fogyasztok, ezeket váltogatom. Az egyik a kókuszjoghurt kendermaggal és áfonyával, ami nagyon gyors és egyszerű, valamint lila édesburgonyát is szoktam sütni, amit kesudió-miso dresszinggel öntök le, így nagyon laktató és tápláló finomság lesz."
A lila édesburgonya nagyon egészséges, magas az antocián tartalma, ami a flavonoidok (antioxidánsok) egyik fajtája és megóvja szervezetünket a krónikus gyulladásoktól. A kesudió-miso dresszing pedig fehérjében és telítetlen zsírokban gazdag. A kendermag kiváló forrása az omega-3 és omega-6 zsírsavaknak, amelyek támogatják a szív egészségét és csökkentik a gyulladásokat. A kókuszjoghurtban lévő probiotikumok elősegítik az egészséges bélmikrobiomot, amely szintén csökkenti a gyulladásokat és támogatja az immunrendszert, ez a két tényező mind-mind szerepet játszik abban, hogy tovább éljünk. Az áfonya szintén egy nagyon egészséges élelmiszer, magas a rost- és antioxidánstartalma, amely megvéd a krónikus gyulladásoktól.
Amiket mindenképp kerüljünk el
Általánosságban mind a három szakértő elmondta, hogy a reggeli összeállításakor kerülik az ultrafeldolgozott élelmiszereket és a zsíros húsokat (kolbász, szalonna). Tudományos kutatások bizonyították, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend közvetlen kapcsolatban áll az élettartam csökkenésével. A vörös vagy a feldolgozott húsok rendszeres fogyasztása pedig akár szív és érrendszeri problémákhoz is vezethet, sőt növelhetik a rák kialakulásának esélyét is. Hozzátették, a hozzáadott cukrot is minimalizálják a reggeli elkészítése során. Kerülik a cukros gabonapelyheket, valamint az ízesített joghurtokat, süteményeket.
„A hosszú életet támogató reggeli összeállításakor összpontosítsunk a teljes értékű, tápanyagokban gazdag élelmiszerekre, amelyek kiegyensúlyozottan tartalmaznak egészséges zsírokat, fehérjéket és összetett szénhidrátokat. Vigyünk be szervezetünkbe minél több antioxidánst, például bogyós gyümölcsökkel, egészséges zsírokat diófélékből, magvakból vagy avokádóból, valamint fogyasszunk rostokban gazdag zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonaféléket" - összegezte Seghal.