Ha így eszed a majonézt, az nagyon jót tesz az egészségednek
A majonéz sokunk kedvence: mennyei ízesítője lehet salátáknak, szendvicseknek, tésztáknak. A segítségével pillanatok alatt készíthetünk finom szószokat és mártásokat. Ami kevésbé jó hír, hogy a majonéz alapvetően nem egészséges, de ez nem jelenti azt, hogy nem lehet az.
Ezeket láttad már?
A majonéz magas olaj- és koleszterintartalma miatt nem számít egészségesnek. Azonban ha figyelünk arra, hogy az általunk fogyasztott majonéz kedvezőbb összetevőkből álljon, akkor mértékkel fogyasztva nagyon jót tehet az egészségünknek. Erre pedig a legbiztosabb opció az, ha mi magunk készítünk otthon majonézt.
Mi a baj a klasszikus majonézzel?
A majonéz hagyományosan tojássárgájából, növényi olajból, ecetből vagy citromléből, illetve olyan fűszerek együtteséből áll, mint például a só, a bors, a mustár vagy a fokhagyma. Ezekkel az összetevőkkel nincs is gond, de az élelmiszerboltokban kapható majonézek közül sok adalékanyagot tartalmaz, emellett pedig finomított szójababolajból, napraforgóolajból vagy kukoricaolajból készül, így a szervezetünk számára kedvezőtlen zsírforrássá válik.
Arról pedig bizonyára már te is hallottál, hogy ha túl sok telített zsírsavat fogyasztunk - amiből általában a majonézben is van bőven - akkor az jelentősen megemelheti a koleszterinszintünket, így hosszú távon olyan problémákhoz vezethet, mint például az elhízás vagy a különféle szívbetegségek. Éppen ezért érdemesebb a majonézt otthon, korlátozott adagokban, jó minőségű olaj, például lenmagolaj vagy extra szűz kókuszolaj hozzáadásával elkészíteni. Ezek az olajok ugyanis közepes szénláncú zsírsavakat tartalmaznak, amelyek egészségesebbek, mint a telített zsírsavak.
Hogyan készíthetsz táplálóbb verziót?
Mivel a majonéz 70-80%-a olaj, ezért tényleg rengeteget számít, pontosan milyen kerül bele. Így még ha eddig esetleg soha nem is használtál lenmagolajat vagy extra szűz kókuszolajat, a majonézt viszont szereted, akkor legalább az egyikből megéri beszerezni egy üveggel. Tojásból ha van rá lehetőség, szerezzünk be házit - például egy közeli termelői piacról - citromléből a legjobb, ha frissen facsartat választasz, ezen túlmenően viszont nyugodtan válogathatsz, pontosan milyen fűszerek kerülnek bele. Tehát abszolút rád van bízva, hogy például éppen bors vagy fokhagyma kerül bele pluszban.
De ha nem ragaszkodunk a majonéz klasszikus hozzávalóihoz, akkor elkészíthetjük úgy is, hogy a majonéz mellé ugyanakkora mennyiségű natúr görög joghurtot keverünk, amelyet egyébként általában is szoktunk a majonéz helyettesítőjeként használni. Ízlés szerint fűszerezhetjük, vagy akár pontosan úgy is alakíthatjuk a fűszerezését, mint a majonézét. A görög joghurt több fehérjét és kevesebb kalóriát is tartalmaz, mint a sima majonéz, így biztosak lehetünk benne, hogy ezzel a trükkel egy még nagyszerűbb verziót hozhatunk létre. De ha maradnánk az előbbi verziónál, akkor is sok egészségügyi előnyt élvezhetsz.
Miért olyan egészséges?
Ha a majonézt nem a klasszikus formában fogyasztjuk, hanem otthon készítjük el, és pontosan tudjuk, mi kerül bele, majd mértékkel fogyasztjuk, akkor az valóban nagyon jót tehet az egészségünknek. Ugyanis olyan fontos vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz, mint az E- és K vitamin, a nátrium, a szelén és a kálium. Így képes lehet erősíteni az immunrendszerünket és az anyagcserénk működésére is jó hatással lehet.
Emellett pedig érdemes szem előtt tartanunk azt is, hogy a majonéz a tojástartalma miatt kolint is tartalmaz, amelyre hatalmas szükségünk van az agyunk és az izmaink egészséges működéséhez. Illetve természetesen a tojássárgája további egészségügyi előnyeit is élvezhetjük általa, beleértve azt is, hogy jelentős mennyiségű D-vitaminhoz juttathatjuk a szervezetünket. Azonban ezekhez a nagyszerű előnyökhöz tényleg szükség van arra, hogy igazán minőségű összetevőkből álló majonézt együnk.
Forrás: emedihealth.com, cheflerfoods.com, livestrong.com