Demenciához is vezethet ez az alvási zavar: ha ezeket a jeleket tapasztalod éjszaka, minél előbb kérd szakember segítségét
Ha rosszul alszunk éjszakánként, az számtalan módon megnehezítheti az életünket, de azt tudtad, hogy túl az olyan gyakori következményeken, mint a fáradtság és a kedvtelenség, súlyos, hosszú távú következményekkel is szembesülhetünk? Van például egy alvási zavar, ami a szakértők szerint akár demenciához is vezethet.
Ezeket láttad már?
Az obstruktív alvási apnoé a legtöbbünk számára első hallásra nem sokat mond, valójában viszont borzasztóan fontos lenne, hogy tudjuk, miről ismerhetjük fel, ha esetleg minket is érint. Ugyanis ez a típusú alvási zavar több súlyos betegség kialakulásának az esélyét is növelheti, például bizonyos szívproblémákat vagy demenciát okozhat, a betegek száma pedig rendkívül magas.
Elképesztően sokakat érint
A Mirror szerint csak az Egyesült Királyságban mintegy 10 millió ember él obstruktív alvási apnoéval, egy olyan alvási zavarral, amely számos ijesztő következményhez vezethet. Ami a hazai eseteket illeti, a Budai Egészségközpont néhány éve arról számolt be, hogy az alvási apnoé szűrővizsgálataik során a páciensek 85,5%-a mutatott kóros eredményt, vagyis tapasztalataik szerint az emberek nagy része küzd alvás közbeni légzési problémákkal.
Dr. Várdi Visy Katalin tüdőgyógyász, szomnológus akkor elárulta, hogy az esetek mintegy 80%-a lehet obstruktív alvási apnoe, amely elhanyagolva súlyos egészségkárosodást okozhat. Pont emiatt rettentően fontos tudni, mely jelekről ismerhető fel, és hogy mit érdemes tennünk, ha úgy gondoljuk, minket is érinthet.
Számos jel utalhat rá
A rendellenesség, amelynek tünetei közé tartozik a hangos horkolás és a gyakori felébredés, a kutatások szerint demenciához vezethet, emellett a kezeletlen obstruktív alvási apnoé (OSA) veszélyes szívproblémákat is eredményezhet - hívja fel a figyelmet a Mirror. Az OSA miatt a torok falai alvás közben szűkülnek, ez pedig számos tünetet eredményezhet, például hangos horkolást, gyakori felébredést és ziháló, fuldokló hangokat pihenés közben.
Rendkívül veszélyes lehet
Az obstruktív alvási apnoé napközbeni fáradtság és koncentrációs nehézségek formájában is megmutatkozhat, így hamar megkeserítheti az életünket, de a hosszú távú következményeit nézve is különösen fontos mielőbb cselekedni, ha azt gyanítjuk, mi is küzdünk vele. Az NHS egyenesen úgy fogalmaz: „Az OSA-t kezelni kell, mert súlyosabb problémákhoz vezethet.” Ezek közé tartozhat a demencia is.
Mi köze a demenciához?
A Nature Communications című folyóiratban 2022-ben megjelent tanulmány kapcsolatot talált az agy alvás közbeni oxigénhiánya és az Alzheimer-kór között, egy egereken végzett kutatáson. A tanulmány egyik szerzője, dr. Elizabeth Coulson professzor kifejtette: „újszerű módszert dolgoztunk ki az alvászavaros légzés kiváltására, és azt találtuk, hogy az egerek az Alzheimer-kór súlyosbodott patológiai jellemzőit mutatták.
Hozzátette: „Kimutattuk, hogy a hipoxia - amikor az agyat megfosztják az oxigéntől - a neuronok ugyanolyan szelektív degenerációját okozta, mint ami a demenciában jellemzően elpusztul. Brisbane-ben és Sydneyben alvásklinikákkal folynak korai szakaszban lévő humán kísérletek, hogy meghatározzák a hipoxia és a tartós kognitív károsodás közötti összefüggést, valamint azt, hogy a CPAP (folyamatos pozitív légúti nyomást biztosító gép) csökkentheti-e a demencia kockázatát."
„Mindenkinek, aki obstruktív alvási apnoéban szenved, erősen ajánlom a CPAP készülék használatát a kognitív funkciók fenntartása, valamint más egészségügyi problémák segítése érdekében” - idézte dr. Coulson szavait a Mirror. A Cardiomyopathy UK azt is megjegyezte, hogy az alvási apnoé szorosan kapcsolódik a szívbetegségekhez, és mindkét állapot befolyásolja egymás kialakulását és súlyosságát.
Dr. Coulson erről így nyilatkozott: „az alvási apnoé súlyosbíthatja a meglévő szívbetegségeket, vagy növelheti azok kialakulásának kockázatát, beleértve a magas vérnyomást, a szív- és érrendszeri betegségeket, a szívritmuszavarokat, a stroke-ot és a szívrohamot. Az állapot stresszt okozhat a szívnek, ingadozást válthat ki az oxigénszintben, és hozzájárulhat a plakkok kialakulásához az erekben”.
Ezeket a tüneteket mindig vedd komolyan
Mindent összevetve tehát az obstruktív alvási apnoé hatékony kezelése fontos a szív- és érrendszerünk, a demencia megelőzése és az általános egészségünk szempontjából is. Így az NHS szerint ha gyakran felébredünk éjszakénként, hangosan horkolunk, ziháló, szippantó vagy fojtogató hangokat adunk ki és légzéskimaradást tapasztalunk, érdemes mielőbb orvoshoz fordulnunk. Árulkodó jel lehet még az is, ha napközben nagyon fáradtnak érezzük magunkat, nehezen tudunk koncentrálni, fáj a fejünk ébredéskor vagy hangulatingadozásokkal küzdünk.