Az egészségedet kockáztatod, ha reggelente a szundi gombot nyomogatod: az agyműködésre is negatívan hathat ez a szokás
Vannak emberek, akik szinte kipattannak az ágyból, amikor reggel megszólal a vekker. Várják az új napot, tele vannak bizonyítási vággyal, és minden reggelt egy újabb lehetőségnek tartanak, hogy megvalósítsák álmaikat. Sőt sokaknak még reggeli rutinjuk is van egy finom itallal, mozgással, naplózással. Szuperül hangzik, igaz?
Ezeket láttad már?
Van azonban egy másik oldal is, nevezzük ezt a népesebbnek, akik számára a reggel, az ágy és a vekker duója a harc színterét alakítják ki, és akik többet hallgatják a szundit megzavaró ébresztőket, mint a kedvenc számaikat. Nekik mindig van még 5 perc a pihire, aztán az egész napjuk borul, mégsem változtatnak.
Hatással van az agyműködésre a sok szundi
Ugyan sokak számára 9 perc plusz pihenő a világ legédesebb dolga reggelente, a neurológusok mégis óva intenek a szundi használattól, az ugyanis teljesen tönkre teszi mind a napi rutint, mind az alvás minőségét.
Az alvás utolsó óráiban ugyanis az emberek az alvási ciklus negyedik, egyben utolsó szakaszába lépnek be, majd kilépnek abból, amelyet a gyors szemmozgásos alvásnak, azaz a REM fázisnak neveznek. Ez viszont kulcsfontosságú a memória működése, és a kreatív gondolkodás szempontjából. Ha ezt a szakaszt töréspontoknak tesszük ki, az jelentősen befolyásolhatja az agyműködést.
Miért olyan nehéz az ébredés?
Sokszor egyébként nem lustaság áll a reggeli szundi sorozat mögött, a legtöbb esetben valamilyen alvászavar okozhatja, hogy nem megy zökkenőmentesen a folyamat. Alapvetően nem kellene, hogy nehéz legyen az átmenet az álomból az ébrenlétbe.
Nem kell bonyolult megoldásokra gondolni, legtöbbször csak kialvatlan az, akinek több szundira is szüksége van. Ám ez az apró probléma végül komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet, úgyhogy érdemes az első nehéz reggeleknél körbejárni a kérdést. Ha ugyanis évekig így élsz, és fenntartod ezt az állapotot, komoly kockázatot teszel az egészségednek.
Valóban alszol annyit, amennyit kellene?
A szakemberek azt mondják, felnőttkorban 6-8 óra az átlagos alvásidő, amelyre szüksége van az embernek. Fontos azonban, hogy ne feltétlen a szakirodalmat vedd alapul. Az egy dolog, hogy mennyit kellene aludnod, de csak te érzed: neked, személy szerint mennyire lenne szükséged. Nincs azzal baj, ha inkább 10 órára vágysz. Azzal sem, ha egyes időszakokban, 5 órát igényelsz, és már azután kipattansz, máskor csak a 11 óra tölt fel. Add meg a testednek, amit kíván!
Hogy hogyan derítheted ki, mennyi az annyi?
Jelölj ki több olyan napot, amikor nem kell ébresztőre kelned. Ha van 5 olyan nap, amikor anélkül alhatsz el, akkor máris megkapod a választ. Amennyit természetesen, ébresztő nélkül alszol ezeken a napokon, annyi lesz a tested szükséglete.
Felborult világ
Az alvásszakértők szerint, alapvetően a világ berendezkedése egyáltalán nem optimális az alvásunkhoz. Hiszen igenis léteznek éjszakai baglyok és reggeli emberek, ám a mai világ csak az utóbbinak kedvez. A szakértők egyetértenek abban, hogy számtalan egészségügyi probléma megszűnne, ha az emberek akkor feküdhetnének le, amikor álmosak, és akkor kelhetnének fel, amikor már kialudták magukat.
Így könnyítheted meg a reggeleket
- A szakértők szerint igenis vannak eszközök arra, hogy egyszerűbbé tedd a reggeleidet. Sokan, ha legkésőbb 7-kor kellene kelniük, már 6 órára állítanak ébresztőt, hogy 7-kor biztosan felkeljenek. Pedig ez egyáltalán nem jó megoldás, mert elveszel magadtól 1 óra minőségi alvást, és csak még nehezebbé teszed az ébredést.
- Az is lehet, hogy az ébresztőd típusa nem kielégítő. Váltsd le az iPhone-t, és vegyél egy vekkert. Használj fényeffektekkel bíró eszközöket. Ha túl durva a hang, cseréld le lágy, simogató dallamokra, amelyek a nyugalom szigetére repítenek reggelente.
- De az is remek megoldás, ha a természetes fénnyel, a Nappal kelsz. Egy redőnyökkel sötétített szobában egyáltalán nem olyan könnyű felkelni, ám a Nap természetes sugaraival még egyszerűbb lesz ez a folyamat. Különösen, ha éjszakai bagoly vagy!
- A rendszer is a megoldás egyik eszköze: ügyelj rá, hogy minden nap ugyanabban az időpontban próbálj meg lefeküdni és felkelni. Így a testedben magától beindulnak majd azok a folyamatok, amelyek megkönnyítik mind az elalvást, mint az ébredést.
- Ha a biológiai órádat szeretnéd eltolni, és éjszakai bagolyból váltanál, és már 10 órakor ágyban lennél, fokozatosan told előre az alvás idejét. Először feküdj le 30 perccel korábban, majd később 1 órával. Lassú, apró lépésekkel ez nem lesz olyan nehéz.
- Kerüld a képernyő előtt töltött időt is. Lefekvés előtt főleg, de napközben is az lenne a legideálisabb, ha 4 óránál többet nem töltenél képernyő előtt. Ezzel ugyanis segítnél a testednek, hogy a természetes melatonintermelés szintje kielégítő maradjon.
Mit tehetsz, ha előbb kelsz, mint az ébresztő?
Semmiképpen ne nézd meg, mennyi az idő. Ez ugyanis az alvásszakértő szerint azonnal beindítja a gondolatokat, és sokkal nehezebb lesz majd visszaaludni. Ilyenkor feleslegesen aggódni kezdesz a hátralévő alvásidő, vagy a napi teendők miatt, úgyhogy bármilyen nehéz is nem foglalkozni az idővel, mégis próbáld meg.
Ha mégsem megy az alvás 15-20 perc elteltével sem, akkor megnézheted, mit mutat az óra, és ha közel van az ébresztő időpontjához, mérlegelj, megérné-e egy kicsit hamarabb kezdeni a napot. Ha viszont az éjszaka közepén, még sötétben kelsz, akkor tényleg tilos a telefon vagy az óra után nyúlni.