5 alvási tipp, ami évekkel meghosszabbíthatja az életedet

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Te hogyan alszol éjszakánként? Egy, a közelmúltban megjelent kutatás szerint minden haláleset 8%-a következhetett be a megfelelő alvás hiánya miatt. A tanulmány a minőségi alvást több különböző szempontból is megközelítette, és így alakult ki az az öt alvási tipp, ami akár a te életedet is évekkel hosszabbíthatja meg.

5 alvási tipp, ami évekkel meghosszabbíthatja az életedet
Fotó: Pexels

Azt már bizonyára te is megtapasztaltad, mennyire kellemetlen tud lenni, ha éjszaka nem aludtál jól. Akár az egész napodra is rányomhatja a bélyeget, fáradtnak érezheted magad, és nem tudod olyan hatékonyan elvégezni a feladataidat. Ez viszont közel sem minden, a szakértők szerint ugyanis a minőségi alvásnak hosszú távon is hatalmas szerepe lehet abban, hogyan érezzük magunkat, mi több, hogy meddig élünk. Annak érdekében, hogy minél pozitívabb legyen a helyzet, öt meghatározott alvási tipp is a segítségedre lehet.

Milyen a jó alvási minta?

Jó alvási mintának azt tekinthetjük, ha minden nap körülbelül ugyanabban az időben fekszünk le és ébredünk fel, emellett felfrissülve ébredünk, majd éberen telik a napunk. Ha az jellemző rád, hogy napközben gyakran elszunyókálsz, az általában a jó alvási minta és a minőségi alvás hiányára utal. Ilyenkor gyakran érezheted, hogy rossz a közérzeted, de ami még lényegesebb, hogy a magas vérnyomás kialakulására és a stroke-ra is nagyobb az esélyed.

Mi történik, ha sokáig nem megfelelően alszunk?

Nap mint nap természetesnek vesszük, és a szervezetünk is jelzi, hogy szükségünk van az alvásra. Ezt figyelembe véve pedig talán nem is olyan meglepő, hogy az alvás valójában az egészségünk minden aspektusára hatással van. Ha például nem alszunk jól, vagy nem jön álom a szemünkre, stresszes állapotba kerülhet a testünk, és túlzott mennyiségű stresszhormon és kortizol szabadulhat fel. Amikor a kortizol alapvető szinte emelkedik, az gyulladáshoz vezet, majd később akár szívbetegségek kialakulásában is szerepet játszhat.

Amit nagy valószínűséggel te is megtapasztaltál már, hogy kialvatlanul általában kevésbé vagyunk aktívak, ezáltal könnyebben előfordulhat, hogy nem figyelünk arra, milyen ételekből és mennyit eszünk, amely növelheti az elhízás kockázatát. Mivel az alvás az immunrendszerünk megfelelő működésére is hatással van, ezért a folyamatos rosszul alvás annak is megnöveli az esélyét, hogy elkapjunk különféle fertőzéseket. Ami pedig a mentális egészségünket illeti, ha nem alusszuk ki rendesen magunkat, úgy hajlamosabbak lehetünk a szorongásra és a depresszióra.

Mikor a legpihentetőbb az alvás? Nagyon megéri ekkorra időzítened

Mikor a legpihentetőbb az alvás? Nagyon megéri ekkorra időzítened

Mi segíthet?

A kutatók alapvetően öt olyan dolgot határoztak meg, amelyek mentén - ha bizonyos pozitív dolgok még nem igazak rád - elindulva jobbak lehetnek az alvási szokásaid, és hosszú távon nézve nagyobb valószínűséggel élhetsz tovább. A jó például az, ha az alvásod időtartama napi 7-8 óra, és hetente kevesebb mint kétszer ütközöl elalvási nehézségekbe. Tilos az alvást elősegítő gyógyszerek használata, és fontos, hogy hetente legalább ötször úgy ébredj, hogy kipihentnek érzed magad. Mindig gondolj arra is, hogy az alvás mennyisége mellett a minőség is hihetetlenül fontos.

Annak érdekében, hogy mindez megvalósulhasson, néhány tippet feltétlenül érdemes elsajátítanod az olyan gyakran emlegetett tippeken kívül, mint hogy estefelé már ne igyál koffeintartalmú italokat vagy közvetlenül elalvás előtti néhány órában kerüld az alkohol fogyasztását. Mindennek az az alapja, hogy megpróbálj minden nap ugyanabban az időben elaludni és felkelni. Az is jó ötlet, ha már reggel több fényt engedsz be a szobádba, ezzel is jelezve a testednek: itt az ideje, hogy elinduljon a nap. Napközben sokat segíthet, ha időt fordítasz a nagyobb fizikai aktivitásra, sportolásra, ez ugyanis szintén hozzájárulhat majd a jobb minőségű alváshoz.

Amikor a lefekvésről van szó, fontos, hogy előtte nagyjából két órával már kevés fény érjen, és maximum enyhén világító lámpát használj, ami elősegíti az alvást segítő melatonin hormon felszabadulását. Az alvás minőségét illetően pedig sokat segíthet, ha csökkented a képernyő előtt töltött idődet, és lefekvés előtt nagyjából fél órával már semmilyen elektronikus eszközt nem használsz. Ha mindezeket betartod, szinte biztos, hogy hamarosan javulást fogsz tapasztalni, és hosszú távon is jobban érzed majd magad - nem beszélve arról, meg meghosszabbíthatod az életed.

Forrás: prevention.com, theguardian.com

Még több alvást segítő tipp:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

8 fotó Károly királyról és Kamilla királynéról azokból az időkből, amikor elkezdett kibontakozni a szerelmük a nyilvánosság előtt

8 fotó Károly királyról és Kamilla királynéról azokból az időkből, amikor elkezdett kibontakozni a szerelmük a nyilvánosság előtt

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)