6 vitamin, amit soha, semmilyen körülmények között ne szedj kávé mellett

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Nap mint nap rengetegen döntünk úgy reggelente, hogy megiszunk egy csésze kávét, sokan pedig akkora időzítjük bizonyos étrend-kiegészítők beszedését is. Bár alapvetően egyikkel sincs semmi gond, a kettő együtt sok esetben nem szerencsés. A kutatások ugyanis rávilágítottak, hogy jó néhány olyan vitamin és ásványi anyag van, amelyet kifejezetten előnytelen kávé mellett beszedni.

Ha kávézol, a következő vitaminok tiltólistásak
Ha kávézol, a következő vitaminok tiltólistásak
Fotó: Svetlana Monyakova / Getty Images

Azt tudjuk, hogy ha kávézni szeretnénk, akkor sem éhgyomorra, sem késő este nem jó ötlet belekortyolnunk. De azt tudtad, hogy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok szempontjából is fontos, hogy pontosan mikor fogyasztjuk el a kávénkat? A kutatások szerint ugyanis, ha kávé mellé szedjük be őket, gyorsabban kiürülhetnek a szervezetből és nehezebben is szívódhatnak fel. Mutatjuk, pontosan melyik vitaminokra gondolunk!

Vas

A vasról sokan csak akkor tudunk meg többet, ha esetleg vashiánnyal szembesülünk, pedig borzasztóan fontos a szervezetünk számára. Ugyanis nélkülözhetetlen a hemoglobin előállításához, a vörösvértestekben lévő fehérjéhez, amely segít az oxigénnek a tüdőből a test többi részébe történő eljuttatásában. Rendkívül fontos szerepe van az energiatermelésben, az immunrendszerünk erősítésében, a hormonszintézisben és még a neurológiai fejlődésben is.

Vashiányos vérszegénység gyakorlatilag bárkinél kialakulhat, az NHS azonban arra figyelmeztet, hogy különösen gyakran érintettek benne azok a nők, akik sok vért veszítenek a havi menstruációjuk során. Ha pedig pótolni kell a vasat, akkor Rhian Stephenson táplálkozási szakértő szerint máris érdemes vigyázni a kávéfogyasztással, méghozzá azért, mert a koffein gátolhatja a vastartalmú étrend-kiegészítők felszívódását, és az élelmiszerekből származó vasét is.

De számos tanulmány kimutatta azt is, hogy a kávéban található polifenolok, különösen a tanninok szintén rossz hatással lehetnek a vaspótlásra. Ezek a növényi vegyületek pedig nemcsak a kávéban, hanem számos teában is megtalálhatóak, és sajnos a koffeinmentes verzióik sem jelentenek megoldást arra, hogy ne gátolják a vas felszívódását. Így összességében a kávézást és sok esetben a teázást is érdemes időben jól elkülöníteni a vastartalmú étrend-kiegészítők beszedésétől, illetve a vastartalmú élelmiszerek fogyazstásától.

7 jel, hogy azonnal magnéziumra van szüksége a testednek

7 jel, hogy azonnal magnéziumra van szüksége a testednek

D-vitamin

A tudomány jelenlegi állása szerint a D-vitamin több mint 200 gént befolyásol a szervezetünkben, vagyis óriási szerepe van abban, ahogy a testünk működik. Részt vesz az immunrendszerünk egészségének megőrzésében, szabályozza a nemi hormonokat és nélkülözhetetlen a szervezetünk kalcium felvételéhez, ami a csontjaink és a fogaink épségének fenntartásához is kulcsfontosságú, de az alvásszabályozásban is fontos szerepe van.

Na de hogy miért is nem szerencsés kávézás mellett bevenni? Nos azért, mert egyes tanulmányok arra az eredményre jutottak, hogy a koffein hatására csökkent a D-vitamin receptor expressziója, ami azt jelenti, hogy akik nagyobb mennyiségű koffeint isznak, azoknak alacsonyabb lehet a D-vitamin szintje. Ez pedig egyúttal azt is jelenti, hogy más koffeines élelmiszerekkel, például a fekete teával is érdemes óvatosnak lennünk, ha D-vitamint szedünk.

C-vitamin, B-vitaminok, magnézium és kálium

C-vitamint a legtöbben már szedtünk életünk során, köszönhetően főként annak, hogy híres az immunerősítő hatásáról, de sok más pozitív tulajdonsággal is büszkélkedhet, míg a B-vitaminok főként a szervezet sejtjeit segítik a fejlődésben és az élelmiszerek energiává alakításában. Bár a funkciójuk eltérő, a C-vitamin és a B-vitaminok is a vízben oldódó vitaminok közé tartoznak, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja tárolni őket, és könnyen ürülnek a vizelettel.

Mivel pedig a koffein fokozza a vizelettermelést, így a hatására egyes vitaminok és ásványi anyagok nem szívódnak fel olyan jól, mielőtt kiürülnének, a C- és B-vitaminokat is beleértve. De hasonló hatással van az elektrolitokra, például a magnéziumra és a káliumra is, amelyek híresek arról, hogy segítik az anyagcserénket, a hidratáltságunk fenntartását, a jó alvást és az egészséges szívműködést is.

Így nem okoz gondot a kávé

Szerencsére szó sincs arról, hogy ha elegendő vitamint és ásványi anyagot szeretnél biztosítani a szervezeted számára, akkor mellőznöd kellene a kávézást, az időzítés viszont tényleg borzasztóan fontos. Lucy Goff, a LYMA Life alapítója szerint ha 30 perccel a koffeinbevitel előtt vagy után vesszük be az étrend-kiegészítőket, az már rendben lehet. Kivételt képez a vas, aminél Rhian Stephenson táplálkozás szakértő szerint 1-2 órás eltéréssel érdemes számolnunk.

Forrás: glamourmagazine.co.uk, vitatree.com

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)