Ez állhat a rémálmok hátterében: szomorú összefüggésre jöttek rá a szakemberek

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Izzadtan, remegve, erős szívdobogással ébredni, soha nem kellemes. Vannak, akik éjszakáit gyakran kísérik rémálmok, míg másoknál csak nagyon ritkán jelentkeznek. Mitől függhet ez? Mi az, ami előidézheti a kellemetlen rémképek megjelenését? A szakemberek most kiderítették.

A rémálmokért gyakran a magány a felelős
A rémálmokért gyakran a magány a felelős
Fotó: dragana991/Getty Images

A rossz álmok nemcsak nagyon kellemetlen érzéssel tölthetnek el bennünket, hanem az egész éjszakánkat tönkretehetik. Ha gyakran felriadunk, felületesen alszunk, képtelenek leszünk kipihenni magunkat. A túl kevés és rossz minőségű alvás pedig később komoly egészségi problémákat okozhat. Mégis mi állhat a gyakori rémálmok hátterében, amelyek időről időre felébresztenek bennünket? A szakemberek szerint az egyik kiváltó ok a magány lehet.

A társas kapcsolatok csaknem olyannyira fontosak, mint a mindennapi étkezés

A magányos emberek hajlamosabbak lehetnek a rossz álmokra - állapították meg az Oregoni Állami Egyetem, az Arizonai Egyetem, a Tampai Egyetem és a Whitworth Egyetem kutatói. A szakemberek szerint mind a magányosság, mind az alvászavar komoly egészségi problémákat okozhat, összefüggnek a szívbetegségek és a stroke, valamint a korai halálozás magas kockázatával. Ez a friss kutatás megerősítette a korábbi tanulmányok eredményeit, miszerint a magány hosszú távon nagy veszélyeket rejthet magában.

„Amikor az emberek igénye, hogy másokhoz kapcsolódjanak, kielégítetlen marad, az fizikailag, mentálisan és szociálisan is problémát okoz. Ugyanúgy működik ez, mint akkor, ha például nem kaptunk elég kalóriát vagy nem aludtunk eleget és éhesek, fáradtak leszünk. A magányosság is egy figyelmeztető jel, hogy az ember nem kapja meg, ami számára szükséges, nem tud kapcsolatot építeni másokkal" - nyilatkozta Dr. Hesse, aki maga is részt vett a kutatásban.

A társadalmi elszigeteltséget korábban már összefüggésbe hozták a szívbetegségekkel, a depresszióval, a demenciával és a cukorbetegséggel is, most pedig kiderült, befolyásolja az ébren töltött órák számát és az alvás minőségét, a rémálmok megjelenését is. A mostani kutatás során összesen ezerhatszáz 18 és 81 év közötti amerikai felnőttet faggattak ki. A kutatók megállapították, hogy azok az emberek, akik magányosnak vallották magukat, nagyobb valószínűséggel szenvedtek gyakoribb és intenzívebb rémálmoktól.

Szeretsz a hasadon aludni? Van egy nagyon rossz hírünk

Szeretsz a hasadon aludni? Van egy nagyon rossz hírünk

Úgy tűnik, a kulcsfontosságú kapcsolatot a magány és a rémálmok gyakorisága között a stressz jelenti. Összeköti őket még a folyamatos szorongás, az aggodalom, valamint az úgynevezett hiperarousal, amely tulajdonképpen egy folyamatos készenléti, éber állapot. A magányos emberek könnyen elérhetik ezt, ami egyértelműen előidézi a gyakoribb és intenzívebb rémálmokat. „A minőségi, pihentető alvásnak kulcsfontosságú szerepe van a kognitív működés, a hangulatszabályozás, az anyagcsere, valamint az általános jólét szempontjából. Ezért is fontos, hogy megvizsgáljuk az alvást megzavaró tényezőket, például a magányt" - mondta a szakember.

Küzdelem a magány ellen

A friss kutatási eredmények is arra sarkallnak, hogy ha mi magunk is magánnyal küzdünk, próbáljunk meg tenni ellene. Ha pedig azt tapasztaljuk, mások szenvednek az egyedülléttől, segítsünk nekik! Íme néhány apró tipp!

  • Beszéljünk bátran a magányunkról családunknak, barátainknak vagy keressünk fel egy pszichológust.
  • Csatlakozzunk olyan csoporthoz vagy tanfolyamhoz, amely tematikája érdekel bennünket.
  • Látogassunk egy olyan helyekre, ahol lehetőségünk nyílik beszélgetni másokkal, például egy parkba, moziba vagy kávézóba.
  • Töltsünk minél több időt a természetben, a friss levegőn, a napsütésben, ezek mind-mind csökkenthetik a magányosság érzését.

A magány egy olyan lelkiállapot, amely során az ember üresnek, magányosnak, esetleg nem kívánatosnak érzi magát. Nem egyenlő a társadalmi elszigeteltséggel, de súlyosbíthatja azt. Nemrég kiderült, a világjárvány óta alaposan megnőtt azoknak az embereknek a száma, akik magányosnak érzik magukat. Felmérések szerint a brit lakosság 7,1 százaléka (tehát összesen 3,83 millió ember) szenved krónikus magányban. Nemrég egyébként egy másik kutatás rámutatott, hogy a rendszeres rémálom és a rossz alvás akár a demencia egyik korai tünetei is lehet.

Forrás: thesun.co.uk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

glamour plusz ikon Egy hajkendő vagy turbán is lehet fenntartható - a Cukorka Szabóság rá a bizonyíték

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)