7 módszer, amivel legyőzheted a reggeli szorongást
Minden nap egy új fejezet az életedben. Számtalan lehetőség áll előtted, amiket megragadhatsz, és általuk csodálatos dolgokat teremthetsz magadnak. Ezt azonban sajnos nagyon nehéz megvalósítani úgy, ha a reggeleidet beárnyékolja a szorongás, de keseredj el, mert van megoldás!
Ezeket láttad már?
Hányinger, gyomorfájdalom, esetlegesen hasmenés és szűnni nem akaró idegesség. Neked is így indul a reggeled? Nem vagy egyedül ezzel az érzéssel, ugyanis sokan küzdenek ébredés után kisebb-nagyobb mértékű szorongással. Hoztunk neked hét tanácsot, amelyeket ha megfogadsz, legyőzheted a reggeli szorongást, ezáltal pedig sokkal szebben indulhat majd a napod.
Mi okozhatja a reggeli szorongást?
A generalizált szorongásos zavart (GAD) a túlzott és ellenőrizetlen aggodalom jellemzi, amely áthatja a mindennapjaidat, és tovább tart mint hat hónap. A GAD-ban szenvedők általában olyan tevékenységek miatt aggódnak, mint a munka, a pénz, a család és az egészség. Felhívjuk a figyelmed arra, hogy semmiképpen se állíts fel magadnak diagnózist, hanem ha úgy érzed, hogy hosszú ideje fennállnak már a tünetek, akkor fordulj pszichológus szakemberhez. Előtte viszont próbáld ki az alábbi technikákat, hátha csak egy időszakos és nem súlyos mértékű szorongásról van szó. Jöjjenek is a tippek!
1. Vegyél egy nagy levegőt
Korábban már többször is írtunk róla, hogy a különböző légzéstechnikák mennyire jó hatással vannak a szervezetedre. Elalvás előtt például kifejezetten hasznosak lehetnek, ugyanis segítenek abban, hogy kikapcsold az elméd, ellazulj és hamar álomba merülj. Akik rendszeresen légzőgyakorlatokat végeznek, azok sokkal nyugodtabb és harmonikusabb életet élnek. Ahogy este, úgy reggel is működnek ezek a technikák - és egyébként a nap bármely szakában -, ezért amennyiben reggeli szorongással küzdesz, rögtön ébredés után alkalmazd az 4-7-8 légzéstechnikát.
2. Mozgasd át magad
Akár egy jóleső nyújtózásról, akár reggeli edzésről van szó, a mozgás mindenféleképpen segíteni fog a szorongásod legyőzésében. Nem véletlenül ajánlják olyan sokan, hogy így ereszd ki a fáradt gőzt, és bár jobb esetben reggelente nem kimerülten ébredsz, az nem jelenti azt, hogy ne mozoghatnád ki magadból a feszültséget - főként ha szorongsz. Attól függően, hogy mi esik számodra jól, vesd bele magad az edzés okozta örömökbe: jógázz, táncolj, zumbázz, fuss, biciklizz - a lényeg, hogy termeld a jó kis endorfin hormont!
3. Kényeztesd a lelked
Meditálj, meditálj, meditálj! Talán túlértékeltnek tűnik, de hidd el, nem hiába ekkora a népszerűsége a különböző meditációs technikának. Vannak kifejezetten reggeli meditációk, de még azon belül is szűkül a kör attól függően, hogy épp mire van szüksége a lelkednek és az elmédnek. Az önszeretetet szeretnéd gyakorolni? A megbocsátással vannak küzdelmeid? A szorongás keseríti meg az életedet vagy csak úgy általánosságban véve szeretnéd frissebben, éberebben kezdeni a napodat? Alkalmazhatsz akár minden nap más témájú meditációt, de azt javasoljuk, hogy amíg nem enyhül a szorongásod, specifikusan a szorongásoldó meditációs hanganyagokat válaszd.
4. Alkalmazd a mindfulness technikát
Sokszor előfordul, hogy a reggeli szorongás akkor jelentkezik, amikor elkezdünk agyalni a napi teendőkön. Stresszelünk, hogy nem végzünk időben egy feladattal, vagy hogy nem jut elegendő idő a szeretteinkre, esetleg az egészségi állapotunk miatt aggodalmaskodunk. Ilyenkor nagyon fontos az “itt és a most” pillanata, amit a mindfulness technikával gyakorolhatunk. A tudatos jelenlét lényege, hogy figyelj arra, mi van körülötted: milyen hangokat hallasz magad körül, milyen szagokat érzel, mit látsz, mit tapintasz. Ez eltereli a figyelmed az éppen aktuális problémáidról, és megnyugtat - így már higgadtabb fejjel fogsz tudni dolgozni a megoldáson.
5. Adj hálát
Aki hálát érez, nem tud közben szorongani. Ez olyan mint az éneklés: ha énekelsz, nem érzel félelmet. Közvetlenül felkelés után (lehet a meditáció előtt, után, de akár közben is), sorolj fel minimum három dolgot, amiért hálás vagy az életben. Észre fogod venni, hogy ahogy betölti a szíved a hála, úgy múlik a szorongásod. Annak érdekében, hogy ne váljon rutinszerűvé ez a gyakorlat, minden nap legyen egy új dolog is a listán, amiért hálát adsz.
6. Meríts a zenéből
A zene elképesztő módon képes befolyásolni a hangulatunkat. Érzéseket vált ki belőlünk, melynek hatására jókedvűek, boldogok, szomorúak leszünk, sőt, sok dal még a könnyeket is elő tudja csalogatni belőlünk. A jó hír, hogy te kontrollálod a helyzetet, azaz azt hallgatod, amit akarsz és akkor, amikor akarod. Persze azért szükség lesz az elszántságodra és a tudatosságodra, mert lehet, hogy éppen egy szomorú hangulatú dalra vágynál, de annak érdekében, hogy elmúljon a szorongásod, valami energikusra vagy épp megnyugtató zenére van szükséged.
7. Kerüld el azt, ami súlyosbítja a szorongásodat
Négy dolog biztosan fokozza a szorongást, ez pedig a dohányzás, a koffein tartalmú italok fogyasztása, a közösségi média böngészése - azon belül nyilván a negatív érzéseket kiváltó tartalmak - és a napi feladatokon való agyalás. Nagyon sok múlik azon, hogy mik azok a dolgok, amiket először csinálsz ébredés után. Azonnal kezedbe veszed a telefonodat? Reggeli helyett a cigi-kávé kombóval indítod a napot? Még ébredezel, de már a napi teendőiden agyalsz? Állj meg egy pillanatra és köszöntsd méltóképpen a napot: nyújtózz egy jólesőt, kényeztesd magad egy kiadós reggelivel és feledkezz meg egy időre a problémáidról - ott van még az egész nap, hogy megold őket!
Forrás: healthline.com