Ha ezt a 3 jelet tapasztalod, semmiképp ne edd meg a konzervet: komoly veszélyt jelenthet az egészségedre
A konzervételek népszerű megoldások, mivel felbontatlanul nem igényelnek hűtést, és nagyon sokáig elállnak. Vannak azonban bizonyos esetek, amikor jobb inkább, ha mégis a szemetesben landolnak. Szakértő mondja el, hogy mi az a három dolog, ami egyértelmű figyelmeztetés arra, hogy a konzervben lévő étel veszélyes lehet.
Ezeket láttad már?
A konzervek hasznos és praktikus élelmiszerek, amelyek hosszú eltarthatóságuk miatt népszerűek. Azonban fontos, hogy figyeljünk néhány alapvető jelre, amelyek arra utalhatnak, hogy a benne lévő étel fogyasztása nem biztonságos. Paul Jackson, az NRC Business Waste szakértője mondja el, mi az a 3 jel, amit ha tapasztalsz, nem szabad enned a konzervből, mert komoly veszélyt jelenthet az egészségedre.
1. Mély horpadások vannak rajta
Az egyik legfontosabb jel, amelyre feltétlenül figyelned kell, azok a konzerv dobozán található mély horpadások. Jackson szerint az enyhe horpadások általában nem jelentenek veszélyt, de a mélyek már komoly problémákat okozhatnak, ugyanis károsíthatják a tömítést, zöld utat engedve a baktériumoknak, köztük a Clostridium botulinumnak.
Ez botulizmushoz vezethet, ami egy ritka, de súlyos betegség, ami általában akkor jelentkezik, amikor a baktériumok olyan méreganyagokat termelnek, amelyek megtámadják az idegrendszert. A tünetek általában a lelógó szemhéjak, a légzési nehézségek és a homályos látás, amelyek az egész test izomzatának legyengüléséből erednek.
2. Berozsdásodott
A második fontos jel a rozsda jelenléte a konzerv dobozán. Jackson figyelmeztet, hogy még a kisebb rozsdafoltok is jelezhetik, hogy a fém gyengült, és a tartalom szennyeződhetett. A rozsda meggyengítheti a konzervdoboz fémjét, és akár szennyezheti is az ételt, ezért jobb, ha ezektől a konzervektől megszabadulsz.
3. Kidudorodik
A harmadik jel, amelyre figyelni kell, az a konzervdoboz kidudorodása. Ez a jelenség szinte mindig bakteriális tevékenységre utal, ami gázképződést okoz a dobozban. Az ilyen konzerveket azonnal ki kell dobni, mert az étel valószínűleg megromlott és nem alkalmas fogyasztásra.
„Ha egy konzervből folyadék fröccsen ki, amikor kinyitod, annak a mikrobiális növekedés következtében felgyülemlett gáz lehet az oka, ami az étel romálára utal. Ez befolyásolja az étel ízét és minőségét, de komoly egészségügyi kockázatot is jelent, ezért legyél nagyon óvatos" - hangsúlyozza a szakember.
Így tárolhatod megfelelően
A kockázatok elkerülése és az élelmiszerek megőrzése érdekében Jackson tippeket ad a biztonságos tárolásra vonatkozóan. A konzerveket hűvös, száraz helyen kell tartani, tehát kerülni kell a párás vagy változó hőmérsékletű helyeket, mint amilyenek a mosogató feletti szekrények. Hűvös és száraz helynek tűnhetnek, de a páratartalom és a mosogató által kiváltott változó hőmérséklet „felgyorsíthatja a romlási folyamatot” és „csökkentheti a konzerv áruk eltarthatóságát” - teszi hozzá Paul Jackson. Az extrém hideg hőmérséklet is káros lehet, mert a konzervek szétrepedhetnek, ami a levegő és nedvesség bejutásához vezethet.
„A magas savtartalmú ételek - mint például a paradicsom -, savasságuk miatt általában a lejárati dátum után még körülbelül 18 hónapig őrzik meg szavatosságukat, az alacsony savtartalmú ételek - mint amilyenek a húsok és a zöldségek - pedig a lejárati dátumot követő akár két-öt évig is fogyasztható állapotban maradnak, feltéve, ha megfelelően tárolják őket" - mondja a szakember.
Jobb félni, mint megijedni
Dr. Lawrence Cunningham, a UK Care Guide orvosszakértője korábban a Mirror magazinnak elmondta: „Mindig használd az ítélőképességedet, és legyél óvatos. Ha kétségeid vannak, a legjobb elkerülni a kockázatot, és inkább kidobni a konzervet. Ne feledd, hogy az élelmiszer-biztonságnak mindig az első helyen kell szerepelnie, hogy elkerüld az egészségügyi kockázatokat" - fogalmaz Cunningham.
Forrás: mirror.co.uk