Ezt a 6 dolgot soha ne csináld, ha felébredsz az éjszaka közepén: biztosan nem fogsz tudni visszaaludni tőlük!
Sokan tapasztaljuk, hogy egy éjszakai felébredés után nem könnyű visszaaludni. Azonban vannak olyan szokások, amelyekkel csak rontunk a helyzeten. Ismerd meg a legfőbb alvási hibákat, és tudd meg, hogyan kerülheted el őket, hogy gyorsabban visszatalálj álomországba!
Ezeket láttad már?
A jól megérdemelt, pihentető alvás nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségünk szempontjából is létfontosságú. Azonban nem elég csak álomba szenderülni, jó lenne végig is aludni az éjszakát. Egy brit felmérés szerint ötből három ember rendszeresen felébred az éjszaka közepén, különösen a hajnali órákban. Bár ez nem mindig jelent problémát, sokszor komoly nehézséget okoz, hogy visszaaludjunk. Lisa Artis alvásszakértő elmondja, mi az, amit semmiképpen ne tegyél, ha hamar vissza szeretnél aludni.
1. Ne tapadj a képernyőre
Az első, és talán legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, hogy kezünkbe vesszük a telefonunkat vagy bekapcsoljuk a tévét. Lisa Artis szerint az ilyen tevékenységek – mint az e-mailek ellenőrzése vagy a közösségi média görgetése – túlságosan stimulálják az agyat, ami megnehezíti a visszaalvást. A képernyőkből áradó fény és a mentális aktivitás megzavarja az alvás-ébrenlét ciklusát, ezért helyette inkább válassz nyugtató tevékenységeket, mint például könyvolvasást vagy halk zenehallgatást.
2. Ne aludj napközben
Noha reggel vagy ebéd után csábító lehet egy rövid szunyókálás, ha gyakran ébredsz fel az éjszaka közepén, ez a szokás csak ronthat a helyzeten. Az alvásszakértő hangsúlyozza, hogy a szundikálás megzavarhatja az alvási rutint, ezáltal nehezebbé válhat az esti elalvás. Ha mégis úgy érzed, hogy jól esne egy rövid kis pihenő, ügyelj arra, hogy az délután 3 óra előtt történjen, és ne tartson tovább 20 percnél.
3. Mondj nemet a koffeinre
Azt sokan tudják, hogy a koffein árt az alvásnak, de azt már kevesebben, hogy nem csak az esti órákban kell rá figyelni. A szakértő szerint már hat órával lefekvés előtt is kerülni kell a különböző stimulánsokat, mint például a koffein és a nikotin. Ezek helyett válassz inkább nyugtató italokat, például kurkumás aranytejet vagy koffeinmentes teákat, amik segíthetnek a relaxációban, valamint javíthatják az alvásminőséget. „A kurkuma kurkumint tartalmaz, amely alvásjavító és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ami segíthet a relaxációban és meghosszabbíthatja az alvás időtartamát" - fogalmaz a szakértő.
4. Kerüld az altatókat
Az altatók gyors megoldásnak tűnhetnek, de hosszú távon nem hatékonyak, sőt. Lisa Artis arra figyelmeztet, hogy rendszeres használatuk függőséghez vezethet, és elfedheti az alvási problémák valódi okait. Ha mégis szükséged van rájuk, csak alkalomszerűen használd őket, és mindig konzultálj egy szakemberrel. Arra biztatunk, hogy próbálj meg olyan természetes alvássegítő módszereket alkalmazni, mint például a meditáció vagy a légzési technikák, amelyek nem okoznak függőséget, és segítenek helyreállítani a természetes alvási ciklusodat.
5. Ne maradj az ágyban
Az ágyat a pihenéshez és alváshoz kell társítanunk, nem pedig az ébrenléthez. Ezért, ha túl sokáig maradsz ébren fekve, a szervezeted összezavarodhat, és a jövőben nehezebben fogsz elaludni, miután ágyba kerülsz. „Az ágyban maradás összefüggést hozhat létre az ébrenlét és az alvási környezet között, ami még nehezebbé teszi az elalvást a jövőben” - jelenti ki a szakértő. Egy rövid séta a lakásban vagy egy pohár víz segíthet elterelni a figyelmedet. Esetleg végezz valamilyen nyugtató tevékenységet, és csak akkor térj vissza, ha ismét álmosnak érzed magad.
6. Kerüld a nagy fényt
Amikor felébredsz éjszaka, természetes, hogy felkapcsolod a lámpát, de ez nagy hiba lehet. A fény éberséget jelez az agyadnak, ami megnehezíti az elalvást. Próbáld meg a fényforrást a lehető legalacsonyabb szinten tartani, és csak annyi világítást használj, amennyire feltétlenül szükséged van.
Ezen egyszerű tanácsok betartásával jelentősen javíthatod az éjszakai alvásod minőségét, és könnyebben találsz vissza álomországba, ha felébredsz az éjszaka közepén. Az alvás minősége és hossza rendkívül fontos az általános egészségi állapotunk szempontjából, így érdemes odafigyelni a megfelelő alvási szokások kialakítására.
Forrás: mirror.co.uk, express.co.uk