Rengetegen követik el diétázás közben ezt a hibát, pedig csak éhesebbek lesznek tőle
Mindenkinek más-más diéta válik be, de bármelyiket is válasszuk, érdemes tisztában lennünk egy hibával, amit rengetegen elkövetnek. Talán azt gondolnánk, ha késő este még bekapunk pár falatot, reggel sokáig nem leszünk éhesek - ez azonban tévedés. Szakértők bebizonyították, hogy minél később vacsorázunk, annál nagyobb lesz másnap az étvágyunk.
Ezeket láttad már?
A késői étkezésről mindig is tudtuk, hogy nem egészséges, hiszen nehezebben tudunk tőle elaludni, és már esély sincs arra, hogy lemozogjuk a bevitt kalóriákat. Most pedig egy újabb negatív következményére világítottak rá a szakemberek: állítják, a kései vacsora után csak még éhesebben ébredünk. Márpedig a reggeli farkaséhség könnyen tönkretehet bármilyen diétát.
Késő este már semmiképp ne együnk
Ha szeretnénk fogyni, nem könnyű eldönteni, melyik diétát is válasszuk. Egy dologra azonban mindenképp érdemes odafigyelnünk: késő este már ne együnk semmit. Ha mégis megtesszük, ne csodálkozzunk azon, ha reggel farkaséhesen ébredünk. Ez a megállapítás meglepően hangozhat, de nemrég egy kutatás is bizonyította.
A vizsgálatban résztvevő alanyokat két csoportra osztották. Mindannyian ugyanazt az ételt kapták vacsorára, ám az egyik csapat korábban, a másik pedig jóval később. A szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy utóbbiak másnap reggel sokkal éhesebbek voltak, mint azok, akik korán vacsoráztak.
Minek köszönhető mindez?
Dr. Sarah Berry azt mondja, a késői étkezésnek alapvetően két negatív hatása van. Az egyik, hogy az ember nagyon éhesen ébred, és ez arra ösztönzi, jóval többet egyen, mint amennyire alapvetően szüksége lenne. A másik, hogy ez a késői étkezés alapvetően ellentétes szervezetünk belső órájával és az anyagcsere folyamatokkal. Egy 2022-es kutatás be is bizonyította, hogy az elalvás előtti étkezés jelentősen megnöveli a súlygyarapodást és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Dr. Joseph Bass, a tanulmány társszerzője elmondta, olyan ez, mintha hirtelen elkezdenénk egy magas zsírtartalmú étrendet követni, és ez teljesen felborítja a belső óránkat. Utóbbi azért felelős, hogy minden nap ugyanabban az időben jelezze az elalvás és ébredés, valamint az étkezés időpontját.
Éjszaka regenerálódik a szervezetünk, a bélrendszerünk
Tim Spector professzor azt ajánlja, éjszakára, legalább 12 órán át kerüljük az étkezést. „A szervezetnek szüksége van a regenerálódásra, ami része a cirkadián ritmusnak. Minden egyes sejtünk 24 órából álló óraművel rendelkezik. Vannak a nap folyamán munkával, pihenéssel és regenerálódással töltött időszakok és ezt nem szabad megzavarni azzal, hogy szokatlan időpontban veszünk magunkhoz élelmet."
Nagyon fontos, hogy ez nem azt jelenti, ki kell hagynunk a reggelit. Sőt a korai reggeli javíthat a vércukorszinten, a hormonális egyensúlyon és az alvás minőségén is. A szakember hozzátette, amikor nem eszünk, a bélmikrobáknak megváltozik az összetétele. Mintha létezne egy takarítócsapat: míg alszunk, megtisztul a bélrendszerünk és készen áll a reggelre.
És hogy mit fogyasszunk reggelire? Érdemes ellesni például a sportolók étrendjét, akik rendre kifejezetten laktató, tápanyagokban dús reggelit választanak maguknak. Szerintük az egyik legjobb kombináció ilyenkor a főtt tojás és az avokádó. Utóbbi tele van egészséges zsírokkal, szinten tartja a koleszterint, óvja a szívet és bővelkedik antioxidánsokban, előbbi pedig gazdag fehérjében, ami hozzájárul az izmok tökéletes működéséhez.
Forrás: mirror.co.uk