Igazi vitaminbomba, csökkenti a rák kialakulásának kockázatát, mégis alig eszel belőle
Gyakran hallhatjuk, hogy a diófélék elképesztően sok jótékony tulajdonsággal rendelkeznek, ezért rendszeresen érdemes ennünk belőlük. Vagyis diót, mogyorót, mandulát, kesudiót is ajánlott akár önmagukban, akár különféle finomságokhoz adva fogyasztanunk. Van azonban egy szintén nagyszerű dióféle, amely igazi vitaminbomba, a legtöbben mégis alig eszünk belőle: a brazil dió.
Ezeket láttad már?
Brazil diót, vagy ahogyan még gyakran emlegetik, paradiót a legtöbben ritkán fogyasztunk, sokan pedig egyáltalán nem is kóstolták, pedig valójában az egyik legtáplálóbb dióféle. Így ha kedvezni szeretnél az egészségednek, és semmilyen allergia vagy más egészségügyi panasz nem áll az utadban, rengeteg okod van rá, hogy a jövőben akár napi szinten fogyaszd ezt a csodaszernek számító diófélét!
Igazán különleges dióféle
A brazil dió valójában a Bertholletia excelsa nevű, az Amazonas esőerdőjében őshonos rendkívül magas fa magja. Leginkább olyan dél-amerikai országokban találkozhatunk bele, mint Kolumbia, Venezuela, Peru, Ecuador és természetesen Brazília. Az a brazil dió, amivel mi a boltok polcain találkozhatunk, pedig többségében Bolíviából, a világ egyik legnagyobb brazil dió exportőr országából származik.
A brazil dió magok valójában egy kókuszdiószerű gyümölcsben nőnek, fogyasztani pedig nemcsak azért érdemes, mert rendkívül ízletes és tápláló, hanem mert a fenntarthatóság szempontjából is fontos szerepe van. Tekintve ugyanis, hogy az amazóniai erdőket egyre inkább fenyegeti az erdőirtás, a brazil dió iránti növekvő kereslet arra motiválhatják a helyi közösségeket, hogy a fák óvása, életben tartása mellett döntsenek.
A benne lévő szelén nagy kincs
A brazil dió gazdag szelénben, egy olyan nyomelemben, amely több tanulmány szerint képes szabályozni az anyagcserét, és hozzájárulhat az egészséges testsúly fenntartásához. Méghozzá úgy, hogy segítheti a zsírégetést, növelheti a sovány izomtömeget és javíthatja a vércukorszintet.
De számos más funkciója is van, beleértve, hogy támogatja a pajzsmirigy egészségét, az immunrendszert, az agy és a szív egészségét. Sőt úgy tartják, hogy a szelén a termékenységre és a hangulatra is pozitívan hat, nem is beszélve arról, hogy egyes kutatások szerint bizonyos rákos betegségek megelőzéséhet is hozzájárulhat.
Hihetetlenül sok tápanyagot rejt
A brazil dió olyan tápanyagokat is tartalmaz, mint a B6-vitamin, az E-vitamin, a cink, valamint az omega-3- és az omega-6 zsírsavak, így az egészséges, ragyogó bőrnek is nagyszerű támogatója. De van benne magnézium is, amelynek köszönhetően elősegíti a nyugodt éjszakai alvást és támogatja a csontok egészségét, illetve erős antioxidánsok is, mint például az ellagsav, amely jótékony hatással van az agysejtekre és képes távol tartani a neurodegeneratív betegségeket.
De ez még mindig nem minden! Gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, támogatja a májat a glutation, egy erős természetes antioxidáns előállításában, nagy arányban tartalmaz egyszeresen telítetlen zsírsavakat, amelyek jó hatással lehetnek a vérnyomásunkra, és energikusabbak lehetünk tőlük. Ráadásként pedig még az egészséges koleszterinszint fenntartásához is hozzájárul.
Sokféleképpen, de mértékkel fogyasztható
Ha nem szedsz olyan étrend-kiegészítőt, amely szelént tartalmaz, akkor a szakértők általában a napi maximum 3-5 szem brazil dió fogyasztását szokták javasolni, ellenkező esetben pedig annál is kevesebbet, nehogy túlzásba vidd a szelénbevitelt. Mivel a legtöbben alapvetően is finomnak tartják, többségében az ajánlott pár szem elfogyasztása nem szokott kihívást jelenteni még önmagában sem.
De a brazil diót aprítva adhatod például joghurtokhoz, zabkásához, granolához, chia pudinghoz, gazdagíthatsz vele salátákat, krémleveseket, adhatod házi pesztókhoz, és különféle gyümölcsökkel is remekül kombinálható, sőt még növényi tej is készíthető belőle. A csodás egészségügyi előnyeit nézve pedig aligha lehet kérdéses, hogy ha nem vagy allergiás a diófélékre, akkor tényleg megéri rendszeresen, akár minden nap fogyasztanod.
Forrás: vogue.com, bbcgoodfood.com