Ennyit jelent az, ha teljes sötétségben alszol: a mentális egészségedre is hatással van
Az emberek egy csoportja minden fényforrást eltüntet, mielőtt nyugovóra térne, ugyanis azt gondolják, teljes sötétben lesz igazán kellemes az alvás. Hogy annak minősége kielégítő legyen, nagyon fontos, ugyanis a kellemes pihenés az egyik alapfeltétele a hosszú életnek. De biztosan elengedhetetlen, hogy ne szűrődjön be semennyi fény sem éjjelente?
Ezeket láttad már?
Nappal fényfürdő, éjjel teljes sötétség - a legújabb tanulmányok szerint ez a tökéletes felállás. Ez sokak számára egyértelműnek tűnik, mégis, 2024-ben nagy erőfeszítést igényel a kivitelezése. De miért olyan fontos, hogy ne szűrődjenek be fények amikor alszunk, és bármilyen nehéz, mellőzzük az éjszakába nyúló Tik-Tokozást is?
Kell a testnek az éjszaka érzékelése
A rossz alvásnak számtalan negatív hatása van a mindennapi életre azáltal, hogy kihat a test és a lélek egészségére is. Az alváshiány rontja a családi, társadalmi és szakmai kapcsolatainkat, teljesítményünket is.
Alvás közben a test, egy sor javító mechanizmust aktivál, amelyek befolyással vannak a test és az elme jólétére. Mi több, elősegíti a memóriát, a kognitív gondolkodást. Az agy plaszticitási elmélete azt állítja, hogy az alvás szükséges az agy növekedéséhez, átstrukturálásához, és az új idegi kapcsolatok létrehozásához. Biztosan tapasztaltad már, hogy tanulás után aludnod kellett rá egyet, hogy ülepedjen, amit elsajátítottál, és amivel este még küzdöttél, az reggelre már tökéletesen ment. Nem véletlen! Ebből adódik, hogy az alváshiány negatívan befolyásolja a józan ítélőképességet, az emlékezetet, a figyelmet, és a koncentrációs képességet.
A testednek is kell az alvás, ugyanis eközben állítja helyre a szöveteket és a sejteket a szervezeted. De befolyásolja az immunrendszered egészségét, és a hiánya növeli a betegségeknek való kitettségedet is.
Nyugodtabb is leszel a jó minőségű pihenéstől: pozitív hatással van a stresszkezelésre. Mi több, a testsúlyodat sem hagyja érintetlenül: az alváshiány ugyanis hízáshoz vezethet. Azokon az éjszakákon, amikor nem alszol eleget, a ghrelin, az éhséghormon termelése fokozódik, a leptoné pedig csökken, ezért az alváshiány fokozott éhségérzethez is vezet.
Miért nem jó fények mellett aludni?
A kék fény a pihenés egyik legnagyobb ellensége. Az elalvás előtti képernyőnézés az elalváshoz szükséges ellazulás útjában áll, és elnyomja a sötétséggel szorosan összefüggő spontán melatonin termelést. Ezen kívül, a nem megfelelő időben történő fénysugárzás megzavarhatja a cirkadián alvás-ébrenlét ritmust, ami mély hatással van a fizikai és mentális egészségre.
Nem ez a helyzet reggel, akkor ugyanis az olyan rövid hullámhosszakban gazdag fények, mint a napfény, segítenek felébredni, és összehangolni a belső óránkat a külső környezettel. Ezért nem ajánlott például a redőny használata, amely megborítja ezt a folyamatot, ám anélkül is megteremthető este a teljes sötétség.
A témában 2022-ben készült utoljára felmérés, méghozzá a Northwestern University of Medicine által, itt pedig egyértelműen kiderült, hogy sokkal jobban alszanak azok, akik nem mobiloznak alvás előtt, és nincsenek díszfények, például LED csíkok, vagy hangulatfények a szobájukban. Akiknél bármilyen világítás zavarja a pihenést, azok sokkal kevesebb időt töltenek a lassú hullámú alvási szakaszban, amely az alvás legmélyebb fázisa. Kimutatták továbbá azt is, hogy alacsonyabb a melatoninszint a fények miatt, amely további zavarokhoz vezet. A fény rossz hatással van az anyagcsere-reakciókra is, növeli a glükóz intolerancia, valamint az inzulinérzékenység esélyét is.
A sötétben alvás előnyei
Fordítsuk meg a kérdést, lássuk, miért ajánlott a szakemberek szerint a teljes sötétben alvás, valamint a telefon és a TV mellőzése legalább 30 perccel lefekvés előtt!
Korábban és könnyebben elalszol majd. Az elme csodálatosan képes rávezetni a szervezetet arra, hogy a pihenés következik, hidd el, ha beépíted a napi rutinodba ezt a lépést, sokkal könnyebben térsz majd nyugovóra.
Segítesz a szemednek is, amelynek nagyon fárasztó a képernyő követése a sötét környezetben. Ha filmezel, vagy a Facebookot görgeted, a szemednek jóval több időbe telik majd lenyugodnia, ezzel pedig veszélyezteted az alvásod minőségét is.
Hogyan lehet hozzászoktatni magadat a sötétben való alváshoz?
Mint említettük, a redőny nem bizonyul tökéletes választásnak, hiszen este segít, reggel viszont a természetes bioritmus ellensége. Ezért a legjobb, ha olyan sötétítő függönyt választasz, amely este tompítja az utcai fényeket, de a napfény átsüt rajta bizonyos mértékben.
Ezen kívül fontos, hogy a technológia egyáltalán ne legyen jelen a hálószobában. A telefont a legjobb, ha kint hagyod, de legrosszabb esetben is legalább az asztalon, a szoba távolabbi pontján. Soha ne tárold a fejednél éjjelente. Ma már a TV sem ajánlott abba a helységbe, ahol alszol, ez maradjon a nappaliban, a testednek is egyértelmű jelzés, ha kikapcsolod, majd a sötét szobában fekszel le.
Az éjszakai maszk használata is javítja az alvás minőségét, mert minden olyan fényt kiszűr, amely egyébként zavaróan hatna. Ám csak akkor ajánlott, ha találsz egy kényelmes kiegészítőt, hiszen ha túl szűk, szorít, az ugyanúgy zavar majd éjjel, és álmatlanságot okoz.
A nappalokat töltsd extra fényes helyen! Ne húzd be a sötétítőt, ne menj fénytől elzárt területre! Ez segít majd, hogy jobban érzékeld az éjjel és a nappal közötti különbséget, és beinduljanak a test természetes reakciói. Nappal éberebbé tesz, éjjel segít elaludni.
Meditálj elalvás előtt! A nyugtató hangok, mint a testpásztázás, vagy éppen az esőhang inkább a barátaid, mint a nyugtató képek. De a hangtál is remekül lecsendesíti az elmédet, amelynek aktív működése a pihentető alvás ellensége.
Extra kiegészítők a pihentető alváshoz
- Selyem szemmaszk: a legjobb, ha kerülöd a durva anyagokat, és beruházol egy selyem kiegészítőre, ez valósággal simogatja majd a szemeidet.
- Hidratáló szemmaszk: vannak olyan szövetmaszkok, amelyek elősegítik a pihenést, és nyugtatják, esetleg hűtik az arcot. Gyakran levendulát tartalmaznak, amely ellazít majd.
- Permetek: Használd a párnán, a lepedőn és a takarón, hogy a SPA-kat idéző, nyugtató illat járja át a helységet.
Ha odafigyelsz arra, milyen környezetben pihensz, és első lépésként kizárod a fényeket a hálószobádból, nagy szívességet teszel a mentális egészségednek. Kevésbé leszel ingerlékeny, jobban koncentrálsz majd a feladatokra, és az energiaszintednek, lelkesedésednek is jót teszel vele! Lámpát le!