Milyen gyakran kell ágyneműt mosni? Itt a válasz
Örök kérdés: hogyan, mikor és milyen gyakorisággal érdemes ágyneműt mosni? Sokszor sokfélét mondanak ezzel kapcsolatban, ezért most szakemberektől tudhatod meg a választ.
Ezeket láttad már?
Egyesek szerint nem tanácsos túl gyakran ágyneműt mosni, ugyanis a gyakori tisztítás kárt tehet az anyagban - például egy tollal kitömött párna nem annyira kedveli a vizet, ugyanis a tollak összecsomósodnak tőle. A jó hír viszont, hogy bár az ágynemű tisztítása elkerülhetetlen, vannak olyan kímélő módszerek, amelyek elősegíthetik, hogy az ágyneműd sokáig jó szolgálatot tegyen neked éjszakánként. A kérdés az, hogy ha a mosás gyakoriságáról van szó, mennyi az annyi?
Sokkal több minden bújik meg benne, mint gondolnád
„A lepedőink otthont adnak az elhalt hámsejteknek, a poratkáknak, az ételmorzsáknak és számos különböző típusú baktériumnak” - olvasható az amerikai GLAMOUR cikkében. Ez nem hangzik túl jól, igaz? A szakemberek ezért hangsúlyozzák annyira, hogy az ágyneműt bizony hetente cserélni kell, különben ilyen kellemetlenséggel találkozhatunk.
Fárasztónak tűnhet, de sok oka van annak, hogy miért fontos hetente egy csere. Blair Murphy-Rose bőrgyógyász szerint az ágy a bőrirritáló szerek gócpontjává válhat. „Mikrobák, például baktériumok, gombák és vírusok, olajok, testváladékok, por és törmelék gyűlhetnek össze az ágyneműn, amely hozzájárulhat a pórusok eltömődéséhez, allergiákhoz, kellemetlen szagokhoz, sőt fertőzésekhez is. Javasolt minden este gondosan eltávolítani a sminket, valamint lezuhanyozni lefekvés előtt" - mondja a szakember.
Nagy bajt is okozhatnak
Az Isla Beauty bőrgyógyász szakértője, Nicole Ruth egyetért, és felhívja a figyelmet arra, hogy a nem higiénikus ágyneműk nagyon károsak lehetnek az egészségre nézve. „Ha nem cseréled le rendszeresen az ágyneműdet, valószínűleg más dolgokkal is együtt alszol majd a partnereden kívül” – kezdi dr. Ruth. „Az ágyneműn landoló szennyeződések kombinációja egyeseknél akár allergiát is kiválthat.”
Az irritáció gyengítheti a bőr védőrétegét és jelentősen ronthat a bőr jelenlegi állapotán. „Azok, akiknek ekcémája vagy károsodott bőrgátja van, fogékonyabbak lehetnek az ágyneműjükben lévő baktériumok és allergének okozta irritációra, vagy nagyobb eséllyel újulnak ki a már meglévő tüneteik” – magyarázza dr. Ruth.
A párnákkal óvatosabban kell bánni
Korábban már írtunk róla, hogy a párna más "bánásmódot' igényel, mint mondjuk egy lepedő vagy takaró. A mosás ugyan növeli a párna élettartamát, azonban fontos megtalálni az arany középutat. A túl sok mosás sem jó, és a túl kevés sem; az ideális mennyiség évi két alkalom, maximum pedig négy alkalom. Felesleges ennél gyakrabban tisztítani, mert úgy sokkal hamarabb elhasználódik. A párnákat általánosságban véve 60 fokon érdemes mosni, de előzetesen mindenképp győződj meg arról, hogy ágyneműd mosható mosógépben. Ezt az információt a címkéjén találod. „Legalább hetente egyszer viszont mindenképpen válts párnahuzatot” – veszi át a szót dr. Murphy-Rose.
A személyes higiéniától is függ
Noha a szakemberek ragaszkodnak ahhoz, hogy lehetőleg heti egyszer cseréljük le az ágyneműt, de a személyes higiéniától függően van, akinél ez elhúzható két hétig is. Viszont ha meztelenül alszol, mindenképpen érdemes betartani a minimum heti egy alkalmas ágyneműcserét, ha pedig a kisállatod veled alszik az ágyban, akkor még gyakrabban. „Három-négy naponta ajánlom” – teszi hozzá dr. Murphy-Rose. Olyan is előfordulhat, hogy - mondjuk időszűke miatt - nem mindig kivitelezhető a szabály betartása; ilyen esetekben dr. Ruth pedig azt javasolja, hogy szellőztesd ki az ágyneműt alvás után.