Látványos hajhullás ősszel? Szakértő most elárulta, mi állhat a háttérben
Naponta akár ötven-száz hajszálat is elveszíthetünk normális esetben. Amennyiben azt vesszük észre, hogy a fésűben vagy a lefolyóban drasztikusan megemelkedett a hajszálak száma, érdemes utánajárni a kiváltó okoknak. Szakértő árulja el, mi állhat a háttérben és mit tehetünk a fokozott, őszi hajhullás ellen.
Ezeket láttad már?
Bár a haj természetes életciklusához hozzátartozik a hajszálak elvesztése, a feltűnően drasztikus mértékű hajhullást számos egészségügyi sőt, akár lelki tényező is kiválthatja. Az őszi hónapokban általánosságban tapasztalható nagyobb mértékű hajvesztés, azonban ha hosszasan, nagy mértékben fennáll a probléma, nem árt kézbe venni az irányítást.
Őri Katalin természetgyógyász-trichológus arra hívja fel a figyelmet, hogy a nyári extrém meleg időjárás után fokozott hajhullást tapasztalhatunk, valamint többek között a stressz is nagyban közrejátszhat az észrevehetően nagy mennyiségű hajvesztésben. A szakértő elárulja, mire figyeljünk oda és milyen módszereket érdemes bevetni hajhullás ellen.
Miértek nyomában
A hajgyógyász szerint az intenzív meleg időjárás sem a hajat, sem a fejbőrt nem kíméli, hatását pedig az őszi hónapokban a saját bőrünkön tapasztalhatjuk. „Ha felborult a fejbőr lipid egyensúlya, a faggyúmirigy túlzó termelődésbe léphet, amely ugyancsak hajproblémákhoz vezethet" - mondja Katalin.
Ezen felül sokaknál tünetként jelenik meg a stressz nyomán hajhullás. „Elindult az iskolai tanítási év, az újbóli versenyhelyzet a munkahelyen, ezzel együtt a stresszes időszak is megkezdődött" - teszi hozzá. „A mentális stressz felerősödésével a hajállomány is legyengülhet, ami erőteljesebb hajhulláshoz vezethet."
Általánosságban ide sorolható ok a kevesebb zöldség és gyümölcs fogyasztása, illetve a folyadékbevitel mennyisége is jellemzően lecsökken az őszi hónapokban, ami szintén kiváltó ok lehet a drasztikus hajvesztés esetében. A szakértő szerint „általános tünet, hogy az ősz beköszöntével a gyümölcsök, zöldségek bevitele visszaszorul, sőt lecsökken a vízfogyasztásunk is. A vese nagyon fontos szerv a hajunk szempontjából. Ha nem kap megfelelő mennyiségű folyadékot, pár hét után a hajunk is jelzi ezt: szárazabbá, törékenyebbé, esetleg fénytelenné válik."
Egyszerű lépések a gyönyörű hajért
Őri Katalin javasol néhány egyszerű, könnyen betartható trükköt, amikkel kordába tarthatjuk a hajhullást. Ha ezeket a lépéseket követjük, minden valószínűséggel a haj állapota is látványosan javulni fog.
- A sejtműködés építése érdekében ameddig csak lehet, együnk sötét színű gyümölcsöket, mint például a szőlő, szilva, áfonya! Az őszi-téli időszakban minimum heti egy alkalommal fogyasszunk céklát, január-februárban pedig következhet a fekete retek időszaka! Emellett szőlőmagolajjal és olívaolajjal ízesítsük a salátáinkat!
- Fontos a haj belső táplálása. A hajvitaminoknál keressük a jó bio hasznosulású növényi forrásból származó összetevőket! A patikában kapható étrend-kiegészítőknél érdemes megnézni, hogy milyen hatóanyagokat tartalmaznak.
- Javasolt hajgyógyászt felkeresni, aki a hajszál és a fejbőr vizsgálatával kielégítő tanácsot adhat, segítséget nyújthat a kialakult probléma megoldásában. Bizonyos esetben egyéb szakorvosi vizsgálat is szükségessé válhat.