Kóstoltad már a kókusz kefirt? Pedig a bélrendszerednek pont erre van szüksége!
A bélrendszer a második agy - szokták mondani. A bélcsatornában, több mint 100 millió neuron található, érdemes tehát egészséges, kiegyensúlyozott étrenddel gondoskodni róla. A TikTok jelenleg egyik legnézettebb videói fókuszában a kókusz kefir áll, és nem véletlenül!
Ezeket láttad már?
A joghurthoz hasonlító kókusz kefir egy erjesztett ital, melynek rendszeres fogyasztása jelentős előnyökkel jár az egész emésztőrendszerre nézve. Nem mellesleg olyan finomságról van szó, amely tökéletes probiotikumokban gazdag, ízletes turmixok és shake-ek kikeveréséhez. Lássuk, mit érdemes tudni róla, és hogyan építhető be mindennapi táplálkozásunkba!
De mi a különbség a kefir és a kókusz kefir között?
A fő különbség a hagyományos kefir, vagyis a tejkefir és a kókuszos változat között az, hogy a kókusz kefir vegetáriánus és vegán alternatíva, így a növényi étrendet követők és a tejérzékenyek számára is remek alternatíva. Ugyanakkor azt is érdemes tudni, hogy nem tartalmazza ugyanazt a jótékony fehérjét és kalciumot, mint a hagyományos tejkefir párja.
Miért annyira jó?
A probiotikumokban (más néven jó baktériumokban) gazdag kókuszkefir javítja a bélrendszer egészségét, és elősegíti az emésztési folyamatokat, amelyek kiegyensúlyozottan és egészségesen tartják a bél mikrobiomot. Jo Woodhurst táplálkozási szakértő, aki az Ancient + Brave táplálékkiegészítő márka táplálkozási vezetője, azt mondja, hogy a kefir következetes fogyasztása, mint rendszeres probiotikum, rendelkezik ezekkel a pozitív hatásokkal.
A kefir emellett kiváló kálium-, kalcium- és D-, A-, valamint B12-vitaminforrás.
Így építsd be a kókusz kefirt a táplálkozásodba!
Woodhurst szerint a szervezetnek időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon a probiotikumokhoz. „Jó tanács, ha kicsiben kezdjük és növeljük az adagot - mellékhatások általában azoknál jelentkeznek, akik nem szoktak hozzá bizonyos baktériumtörzsekhez. Ha már legalább egy hétig, mellékhatások nélkül beviszed ugyanazt a kókusz kefir mennyiséget, akkor fokozatosan elkezdheted növelni az adagot.” Mivel erjesztett élelmiszerről van szó, a kefir okozhat némi puffadást. Légy következetes három hónapon keresztül, és hagyj időt a szervezetednek, hogy hozzászokjon! A kókusz kefir adagja körülbelül 200-300 ml naponta.
És mit tud a klasszikus?
„A kefir probiotikus ital, és nemcsak a bélrendszer számára hasznos baktériumtörzseket, hanem más bioaktív vegyületeket (enzimeket) és vitaminokat, mint például B12-, K2-, folsav- és A-vitamint, valamint olyan ásványi anyagokat, mint a kalciumot, magnéziumot és káliumot is tartalmaz.” - mondja Woodhurst. Emellett pedig nagyon magas a fehérje- és zsírtartalma is. A kefirben található probiotikumok javítják az emésztést és támogatják az immunrendszerünket.
A táplálkozási szakértő szerint a probiotikumok a bélnyálkahártya javítását is támogatják, és más kulcsfontosságú tápanyagokkal párosítva védelmet nyújthatnak a "szivárgó bél" ellen. „A kefirben az a nagyszerű, hogy nem csak probiotikumokat tartalmaz, hanem a vitaminok, ásványi anyagok, egészséges zsírok és a fontos fehérjék teljes komplexumát” - magyarázza Woodhurst. „A kefir sikere a minőségen múlik - mindenképpen ellenőrizd a boltban vásárolt kefir esetében felhasznált egyéb összetevőket, mint például a tartósítószereket, és győződj meg róla, hogy ezek nincsenek káros hatással a bélrendszer egészségére.”