Hallottál már a nem-ragaszkodás törvényéről? Pedig lehet, hogy pont erre van szükséged
Karrier Kedd sorozatunkban továbbra is a Stresszkezelés témakörén belül érkezem érdekes cikkekkel és új nézőpontokkal. Ebben a cikkben most egy olyan szemléletmódot megváltoztató eszközt hoztam, aminek alkalmazásával valóban megváltoztathatod a stresszhez való hozzáállásodat.
Ezeket láttad már?
Ezt a szemléletet a “lecsatlakozás törvényének” (angolul: the Law of Detachment) nevezték el a modern hivatkozásokban, de nevezhetjük még a “nem-ragaszkodás törvényének” is. Bár a fogalom új lehet a számodra, a mögötte rejlő ősi bölcsesség évezredekre nyúlik vissza, és ez a tanítás megtalálható többek között a buddhizmusban, a sztoicizmusban, az ősi szanszkrit írásokban és a taoizmusban egyaránt. Mikor érdemes megfontolnod, hogy alkalmazod a lecsatlakozás törvényét?
- Ha úgy érzed, megrekedtél egy élethelyzetben, és nem haladsz egyről a kettőre.
- Ha túl sok a bizonytalanság és a változás az életben emiatt pedig túlterheltnek érzed magad.
- Ha sokat stresszelsz, idegeskedsz, szorongsz és aggodalmaskodsz a múlt illetve a jövő miatt is.
- Ha szeretnél megbirkózni a félelmeiddel, a kételyeiddel és a bizonytalanságaiddal.
- Ha fel akarod oldani az életedben lévő konfliktusokat.
- Ha szeretnéd végre megélni a könnyedség állapotát és a felszabadultság érzését.
- Ha szorosabb emberi kapcsolatokat építenél ki, amelyek a valódi kapcsolódáson és szereteten alapulnak.
Mi is pontosan a nem-ragaszkodás törvénye? És mi nem?
Annak érdekében, hogy jobban megértsd ezt a szemléletmódot, először nézzük meg, hogy mi az “attachment”, vagyis amikor túlzottan ragaszkodsz a dolgokhoz. A ragaszkodás nem más, mint a céljaid és a vágyaid elérésének félelem-alapú megközelítése. Amikor túlzottan ragaszkodsz ahhoz, hogyan kellene történnie a dolgoknak az életedben, nem adod meg a lehetőséget arra, hogy azok maguktól kibontakozzanak, olyan formában, ami talán jobb is, mint ahogy te eredetileg elképzelted. A ragaszkodás sokféleképpen megjelenhet az életedben: például munkaalkoholizmusban, mikromenedzselésben vagy vezetőként a felhatalmazás hiányában.
Ezzel szemben mi a nem-ragaszkodás?
Az, amikor nem ragaszkodsz görcsösen az elvárásaidhoz és ahhoz, hogy a dolgok egyetlen bizonyos módon valósuljanak meg az életedben. Leválasztod az elvárásaidat a vágyaidról. Fontos kiemelni, hogy a nem-ragaszkodás törvénye nem egyenlő azzal, hogy feladod a céljaidat vagy nem teszel semmit azokért. Azt jelenti, hogy megteszel mindent, ami valóban(!) a te irányításod alatt áll, miközben elengeded a cselekedeteidhez kapcsolt félelmeket, kételyeket, ragaszkodásokat.
Azért cselekszel, mert cselekedni szeretnél és nem kényszeresen. A nem-ragaszkodás azt is jelenti, hogy elengeded a kapcsolódást azokhoz a tényezőkhöz az életedben, amiket bármennyire is akarsz, valójában nem tudsz irányítani vagy kontrollálni. Ahelyett, hogy ezen rágódnál, mi lesz valaminek a végkifejlete, inkább élvezed és megéled a folyamatot. Ha pedig egy belső, égő vágy vagy inspiráció vezérel egy adott irányban, akkor megteszed a megfelelő lépéseket, intézkedéseket, anélkül, hogy azon aggódnál, milyen eredményre vezetnek, és nyitott vagy az élet adta váratlan meglepetésekre is. Hogyan tudod elengedni a felesleges stresszt?
Ne a HOGYAN-on legyen a fókuszod!
A lecsatlakozás törvényének központi gondolata tehát az, hogy ha el akarjuk érni a céljainkat és a vágyainkat oly módon, hogy nem kergetjük bele magunkat lelki és testi betegségekbe, akkor először el kell engednünk az azokhoz kapcsolódó ragaszkodásokat. Ez nem azt jelenti, hogy feladod a szándékaidat. Azt viszont jelenti, hogy elengeded azt a merev elképzelést és utat, AHOGYAN el akarod érni a céljaidat.
A hogyan helyett fókuszálj első lépésként arra, hogy minél jobban megértsd a MIÉRTEKET, amik a vágyaid és célkitűzéseid mögött meghúzódnak.
- Miért szeretnél elérni bizonyos célokat?
- Mi a mozgatórugó mögöttük?
- Mi az, amit igazán, teljes szívből el szeretnél érni?
Ne ragaszkodj a terveidhez!
Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne legyenek terveid. Az üzleti életben és a magánéletben is különösen fontos, hogy legyen stratégiád, amit követhetsz. A titok abban áll, hogy ha a körülmények megváltoznak vagy úgy érzed, hogy a terv túlságosan merev és túl sok felesleges stresszt és szorongást okoz, akkor rugalmasan tudsz változtatni, és nem ragaszkodsz továbbra is ugyanazokhoz a megszokott módszerekhez. Azt is jelenti, hogy nyitott maradsz az új megoldásokra, ha azok keresztezik az utadat.
Talán az a célod, hogy sikeres vállalkozó legyél. Meghatározod a tervedet, és el is kezded megvalósítani a felvázolt lépéseket, majd időközben felbukkan egy lehetőség, amit sosem gondoltál, és támogathatja is a vállalkozásodat, de te nem pont így képzelted el a megvalósulást. Mit teszel? Ragaszkodsz a terveidhez, vagy megragadod az adódó, kicsit kockázatos lehetőséget, hogy új lendületet vegyen a vállalkozásod?
Fogadd el a bizonytalanságot!
A biztonság valójában csak egy illúzió. Reggel, amikor felkelsz, nem tudhatod teljes bizonyossággal, hogyan alakul a napod, és ugyanezzel a bizonytalansággal körbevéve térünk éjszaka is nyugovóra. Gondolj csak az elmúlt években kialakult, váratlan globális változásokra. Paradoxon, de éppen a bizonytalanságban lelheted meg a biztonságodat. Éppen abban a tudatban, hogy sosem tudhatod, mi fog történni a következő pillanatban.
A szabadságodat is megélheted abban a választásban, hogy eldöntheted, hogyan állsz ehhez a bizonytalansághoz. A lehetőséget látod benne, és pozitív feltételezéseid vannak, vagy pedig egy ijesztő, sötét fekete lyukként kezeled ezt, ami beszippant, és semmi jót nem kecsegtet? A káoszban, a zavarodottságban, a kérdőjelekben és a problémákban ott a megoldás és a lehetőség csírája, valamint a bölcsesség is, de csak akkor, ha bízunk önmagunkban.
Legyél olyan, mint a víz!
Légy víz, Barátom!
- ez Bruce Lee híres mondása, aki a történelem talán leghíresebb harcművésze, és akit a Times magazin a 20. század egyik legmeghatározóbb személyének tekintett. Te is sokat tanulhatsz Bruce Lee-től - ha a lecsatlakozásra gondolsz, gondolj a vízre! A víz alaktalan, nincs konkrét formája. Ha pohárba öntöd, felveszi a pohár formáját, ha egy teáscsészébe vagy bögrébe, akkor bögrévé és teáscsészévé válik.
A víz egyik fontos tulajdonsága tehát a folyékonysága. Nem akar teáscsésze alakot felvenni, ha vizes pohárba kerül. Ha kiöntöd, nem fog körülnézni, mi vár rá, egyszerűen csak előre tör és szétterjed. A víz nem fél a felfedezéstől. Legyél te is olyan, mint a víz! Kerüld el a túlgondolás csapdáját, és cselekedj mielőbb, ha jön az inspiráció! Merj felfedezni! Legyenek tesztperiódusaid, amikor kipróbálsz valami újat. Egy úgy nézőpontot, egy új módszert, egy új hobbit, egy új projektet!
Gyakorold a lecsatlakozást!
Legközelebb, ha valami váratlan történik, például szakítanak veled, elküldenek a munkahelyedről, döntéshelyzet elé állítanak vagy egyszerűen csak nem a tervezett módon történnek a dolgok, meg tudod tenni, hogy a megszokott reakciód helyett inkább benne maradsz a pillanatban, és megpróbálsz visszatalálni a középpontodhoz a bizonytalanságok közepette? Ha képes vagy erre, elkerülheted a felesleges stresszt és szorongást, nyitott tudsz maradni a megoldásokra, és így be tudod fogadni és észrevenni azt is, ha álruhába bújtatott lehetőségekkel nézel szembe.
Neked könnyen megy az elengedés?
Szerzőnk, Kertész Lilla szervezetpszichológusként és business coach-ként dolgozik, hogy startupokat, kis-és középvállalkozásokat, valamint azok vezetőit támogassa a fejlődésben, az üzleti és egyéni hatékonyság növelésében. Fő területe az én-vezetés, vagyis annak kérdése, hogyan tudjuk irányítani saját életünket, illetve hogyan válhatunk csapatok, egész szervezetek, valamint önmagunk eredményes és tudatos vezetőivé.