Mégis hogyan maradhatunk motiváltak egy olyan világban, ahol semmi nem elég?

2024. szeptember 3.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A mai, változékony világunkban egyre inkább normává válik a nagy stressznek kitett környezetben való rugalmas és hatékony eligazodás. Akár vezető vagy menedzser vagy, akár egészségügyi szakember, vállalkozó vagy munkavállaló, a szerepeddel járó követelmények gyakran nyomasztónak tűnhetnek.

Neked mi segít megőrizni a motivációt, amikor úgy érzed, hiába adsz bele mindent, mindig több és több kell?
Neked mi segít megőrizni a motivációt, amikor úgy érzed, hiába adsz bele mindent, mindig több és több kell?
Fotó: Getty Images /We Are

Bár számtalan cikk kínál tanácsokat a stressz kezelésére és a kiégés megelőzésére, sokan ugyanazokat a módszereket ismételgetik: tartsunk szüneteket, gyakoroljuk a tudatosságot, mozogjunk rendszeresen. Ezek mind hasznosak, de nem biztos, hogy elegendőek ahhoz, hogy fenntartsák a motivációt egy olyan világban, amely napról napra többet követel tőlünk.

Éppen ezért ebben a cikkben egyedi stratégiákat mutatok be a motiváció megőrzésére és a kiégés megelőzésére, amelyeket különösen a nagy stresszhatással járó környezetre szabtak.

1. Alkalmazd a fordított ütemezés technikáját!

Az időgazdálkodást gyakran a kiégés megelőzésének kulcsaként emlegetik, de a hagyományos időbeosztási módszerek néha még inkább fokozhatják a stresszt és a sürgetettség érzését. Ehelyett próbáld ki a „fordított ütemezést”. Ez azt jelenti, hogy azzal kezded a tervezést, hogy meghatározod azokat a nem megkérdőjelezhető tevékenységeket, amelyek elvégzésével támogathatod a jól-létedet, vagyis magadat helyezed előtérbe, nem pedig a feladataidat.

Ilyen tevékenységek lehetnek például a testmozgás, a szeretteiddel töltött minőségi idő vagy a hobbijaid gyakorlása. Először ezeket ütemezd be a naptáradba, majd ezekhez igazítsd a munkafeladatokat. Ez a megközelítés megfordítja a tipikus „először a munka aztán a pihenés” mentalitást, és biztosítja, hogy a személyes szükségleteid elsőbbséget élvezzenek. Emellett erőteljes pszichológiai változást is eredményezhet, emlékeztetve téged arra, hogy a munka csak az egyik területe a kiteljesedett életnek.

9 árulkodó jel, hogy kiemelkedően magas az érzelmi intelligenciád

Tényleg vaksághoz vezethet, ha dörzsöljük a szemünket?

2. Próbáld ki a kétfeladat-szabályt!

A nagy stressznek kitett környezet gyakran végtelen tennivalólistával jár. A kiégés megelőzése érdekében fontold meg a „kétfeladat-szabály” bevezetését. Minden nap határozd meg a két legkritikusabb feladatot, amelyet feltétlenül fontosnak tartasz. Először ezekre a feladatokra összpontosíts, mielőtt bármi mással foglalkoznál. Ennek a szabálynak az ereje az egyszerűségében rejlik - a fókusz leszűkítésével csökkenti az úgynevezett “döntési fáradtságot”, amit az okoz, amikor túl sok opció közül kell választanod és ez felesleges frusztrációt, valamint extra mentális energiát igényel.

E két alapvető fontosságú feladat elvégzésével a teljesítmény érzését tapasztalhatod meg, ami egész nap fenntartja a motivációt. Ezenkívül kikényszeríti a prioritások felállítását, biztosítva, hogy azzal foglalkozz, ami valóban fontos.

3. Fejleszd a pszichológiai rugalmasságodat!

A pszichológiai rugalmasság, vagyis az a képesség, hogy nyitott elmével alkalmazkodj a változó körülményekhez, kulcsfontosságú készség a magas stresszhatású környezetben. Ahelyett, hogy mereven ragaszkodnál egy tervhez, fogadj el egy olyan gondolkodásmódot, hogy a dolgok esetleg nem úgy alakulnak, ahogyan várnád - és ez rendben is van.

A rugalmasság kialakításának egyik módja a „forgatókönyv-tervezés”. Rendszeresen szánj néhány percet arra, hogy elképzeled a napod különböző kimeneteleit - pozitív és negatív értelemben egyaránt. Ez a gyakorlat segíthet a mentális ellenálló-képességed kialakításában, mivel felkészít arra, hogy akkor is tudj változtatni, ha a dolgok nem a terv szerint alakulnak. Idővel alkalmazkodó-képesebb gondolkodásmódot alakíthatsz ki, ami csökkenti a stresszt és megelőzi a kiégést.

4. Gyakorold a stratégiai elvonulást!

Egy nagy stresszel járó munkában könnyű úgy érezned, hogy állandóan „bekapcsolva” kell lenned. Azonban ez az állandó készenléti üzemmód kiégéshez vezethet. Ehelyett gyakorold a „stratégikus kikapcsolódást”. Ez azt jelenti, hogy a legfontosabb pillanatokban szándékosan távolodj el a munkádtól - szellemileg és fizikailag -, hogy feltöltődhess!

A stratégiai kikapcsolódás vagy elvonulás kivitelezhető például egy ötperces séta keretei között, egy rövid meditáció által vagy akár egy rövid és könnyed beszélgetéssel egy, a munkához nem kapcsolódó témáról. A cél az, hogy a nap folyamán kis mentális pihenőket hozz létre, amelyek lehetővé teszik az elméd számára a regenerálódást. Ez nem csak a kiégést előzi meg, hanem fokozza a kreativitást és a probléma-megoldást is, amikor visszatérsz a feladataidhoz.

Egy pszichológus vallomása, mit ad valójában a terápia: ez a 3 dolog örökre megváltozik az életedben, ha belevágsz

Tényleg vaksághoz vezethet, ha dörzsöljük a szemünket?

5. Használd a kognitív átfogalmazást a nézőpontod megváltoztatásához!

A kognitív átfogalmazás egy pszichológiai technika, amelynek a lényege, hogy megváltoztatjuk azt, ahogyan egy helyzetre tekintünk, hogy csökkentsük annak stresszhatását. Egy magas stresszhatással járó környezetben ez azt is jelentheti, hogy a problémákat nem fenyegetésként, hanem izgalmas kihívásokként látjuk, amelyek rejtett lehetőségeket hordozhatnak magukban.

Ha például egy nyomasztó határidővel kell szembenézned, ahelyett, hogy a stresszre összpontosítanál, a helyzetet úgy alakítsd át, mint egy lehetőséget, hogy megmutathasd hatékonyságodat és probléma-megoldó képességedet. A perspektíva megváltoztatásával csökkentheted a stressz érzelmi terhét és magasabb szinten tarthatod a motivációdat.

6. Építs be energia-rituálékat!

Az „energia-rituálék” olyan konkrét, ismétlődő cselekvések, amelyek a nap folyamán fokozzák a fizikai vagy mentális energiádat. Egy energiarituálé lehet olyan egyszerű, mint a reggeli néhány perces nyújtás és mély légzés, vagy egy déli szünet, amikor a kedvenc zenéidet vagy podcastedet hallgathatod. A kulcs a következetesség - ha ezeket a rituálékat a nap rendszeres részévé teszed, megbízható energiaforrást teremttesz, amely segíthet a feltöltődésben és megelőzni a kiégést.

3 módszer a pszichológustól, amit bármilyen élethelyzetben bevethetsz: a szakember napi szinten használja ezeket a zseniális trükköket

Tényleg vaksághoz vezethet, ha dörzsöljük a szemünket?

7. Gyakorold a három kontrollszféra módszerét!

A nagy stresszel járó környezetben könnyű úgy érezni, hogy a kontrollodon kívül eső tényezők túlterhelnek. A „három kontrollszféra” módszer segít abban, hogy az energiádat arra összpontosítsd, amit befolyásolni tudsz. A szférák a következők:

  1. Közvetlen ellenőrzés: Olyan cselekvések és döntések, amelyeket közvetlenül irányíthatsz (pl. hogyan reagálsz a kihívásokra).
  2. Közvetett irányítás: Olyan területek, amelyekre némi befolyásod van, de nem tudod teljes mértékben az ellenőrizésed alé vonni (pl. a csapat dinamikája, a projekt eredményei).
  3. Nincs kontroll: Teljesen az ellenőrzéseden és a kontrollodon kívül eső tényezők (pl. szervezeti változások, globális gazdasági visszaesés stb…).

Azzal, hogy aggodalmaidat e szférákba sorolod, olyan területekre összpontosíthatod az erőfeszítéseidet, amelyekre a legnagyobb hatást gyakorolhatod, csökkentve ezzel a tehetetlenség érzését és növelve a motivációt.

Kitűnhetsz a munkahelyeden anélkül, hogy teljesen feláldoznád magad? Mindent az irodai harcokról

Tényleg vaksághoz vezethet, ha dörzsöljük a szemünket?

8. Vegyél részt az aktív helyreállításban!

Ahelyett, hogy csupán pihennél, amikor nem dolgozol, vegyél részt olyan „aktív regenerálódási” tevékenységekben, amelyek feltöltenek energiával és lelkesedéssel. Ezek a tevékenységek pihentető hatásúak, ugyanakkor pozitív módon stimulálják az elmét vagy a testet. Ilyenek például a következők:

  • Kreatív tevékenységek: A rajzolás, az írás, a fotózás vagy a hangszeren való játék szellemileg felüdülést jelenthet és szünetet biztosíthat a rutinszerű munkafeladatoktól.
  • Kíméletes testmozgás: Az olyan tevékenységek, mint a jóga, a tai chi vagy a természetben való séta segíthetnek a stressz levezetésében, miközben a testet aktívan tartják.

9. Hozz létre egy személyes rezileincia eszköztárat!

Hozz létre egy olyan stratégiákból és erőforrásokból álló listát vagy eszköztárat, amelyet bármikor elő tudsz hívni, amikor a stressz szinted megugrik. A reziliencia eszköztárad tartalmazhat többek között:

  1. Mentális technikákat: Mindfulness-gyakorlatok, mélylégzési technikák vagy vizualizációs gyakorlatok sorát.
  2. Fizikai erőforrásokat: Egy zenei lejátszási lista, egy inspiráló idézetgyűjtemény vagy egy kis vigasztaló tárgy, például egy stresszlabda vagy plüssállat.
  3. Támogató hálózatot: Megbízható kollégák, mentorok vagy barátok listáját, akikhez tanácsért vagy bátorításért fordulhatsz.

Egy személyre szabott eszköztár biztosítja, hogy azonnal hozzáférhess olyan erőforrásokhoz, amelyek segítenek a földön maradni és motiváltnak lenni a kihívásokkal teli időszakokban.

A nagy stressznek kitett környezet sokunk számára valóság, de a kiégésnek nem kell annak lennie. Az alábbi egyedi stratégiák alkalmazásával nem csak a motivációt tarthatod fent, hanem a rugalmasságodat is növelheted. Ne feledd, a kulcs nem csupán a stressz kezelése, hanem az, hogy annak ellenére is boldogulni tudj.



Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 29 minutes, 17 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
29:17
29:17
 

Ez is érdekelhet

Lajos herceg szülinapi videója még a portréját is felülmúlja: végre hallhatjuk a hangját is

Lajos herceg szülinapi videója még a portréját is felülmúlja: végre hallhatjuk a hangját is

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezek a leggyakoribb tévhitek az allergiáról (x)

Ezek a leggyakoribb tévhitek az allergiáról (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? Mutatjuk, mi segíthet (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? Mutatjuk, mi segíthet (x)

Ezek a hatóanyagok segítenek, hogy a legszebb állapotában ragyogjon hajkoronád (x)

Ezek a hatóanyagok segítenek, hogy a legszebb állapotában ragyogjon hajkoronád (x)

7 aranyat érő tanács, ha végre jól akarsz aludni (x)

7 aranyat érő tanács, ha végre jól akarsz aludni (x)