Lehet, hogy neked is vitaminhiányod van?
Ha kiegyensúlyozott étrendet követünk és nincs semmilyen betegségünk, általában nem kell attól tartanunk, hogy komoly hiányunk lehet vitaminokból vagy ásványi anyagokból. Bizonyos jelekre azonban érdemes odafigyelni, és felkeresni az orvost, mert vitaminhiányt okozhatnak vagy jelezhetnek.
Ezeket láttad már?
Ne várd meg, amíg súlyos vitaminhiány alakul ki nálad, rendszeresen ellenőriztesd a vérképedet!
AMIKOR NEM A JELEKRE KELL FIGYELNI
A D-vitamin-hiány nagyon sok emberre jellemző anélkül, hogy bármi jellegzetes tünetet tapasztalnának, éppen ezért az orvosok azt javasolják, hogy a novembertől áprilisig tartó időszakban mindenki napi ezerötszáz-kétezer nemzetközi egységnyi D-vitamint szedjen. Ez a vitamin többféle ételben (például spenót) megtalálható, és napfény hatására is termelődik, ugyanakkor az ételekből nem igazán lehetséges elegendőt bevinni belőle, a mi éghajlatunkon pedig nem lehet (és sehol sem egészséges!) annyit napozni, hogy elegendő mennyiségű D-vitamint termeljen a szervezetünk. Aki keveset tartózkodik a napon, vagy folyamatosan fényvédőt használ, annak tavasszal és nyáron is érdemes szednie a vitamint. Mielőtt bárki saját szakállára elkezdené szedni, fontos, hogy előtte vérvétellel ellenőriztesse a D-vitamin-szintjét. Orvossal konzultálva meg lehet határozni, hogy milyen és mennyi egységnyi vitamint kell szedni a kívánatos szint beállításához, hiszen túladagolni sem szabad. Ha vegetáriánus, még inkább, ha vegán valaki, akkor – amellett, hogy mindenképpen egy dietetikussal vagy egyéb szakértővel összeállított étrendet érdemes követnie –, nem árt évenként ellenőriztetni a B12-, a vas-, a cink-, a szelén- és az összfehérjeszintjét.
FOLYTON FÁRADT VAGY?
A krónikus vashiány tünete lehet fáradtság, sápadtság, magas pulzus, gyengeség, töredezett köröm, és fejfájás is. Általában amúgy sem árt egy-két évente ellenőriztetni a vérképünket, de ha a fenti tüneteket észleljük, akkor mindenképpen. A vashiányos vérszegénység ugyanis vaspótlással jól kezelhető, ahhoz azonban, hogy egy alacsony vasszintet felhozzunk normálisra, néhány hónap is kell. Nem szabad tehát megvárni, hogy súlyos vashiány alakuljon ki. Itt is fontos, hogy az eredményt orvossal beszéljük meg, ugyanis a vashiány hátterében nem csak a nem megfelelő vasbevitel állhat, ezért további vizsgálatokra is szükség lehet.
VÁLTOZATOS TÜNETEK ÉS VITAMINHIÁNY
A keratosis pilaris néven ismert bőrbetegség, amelynek hatására apró, grízszerű dudorok nőnek a bőrön, összefüggésbe hozható a C- és A-vitamin hiányával. Arra azonban ügyelni kell, hogy A-vitamin-tartalmú étrend-kiegészítőt csak orvos felügyeletével szedjünk, ugyanis túl lehet adagolni, ami veszélyes is lehet. A kirepedt szájszél és a szájüregi afta pedig a B-vitaminok és a vas hiányától is kialakulhat. Összességében tehát elsősorban egy kiegyensúlyozott, zöldségekben, gyümölcsökben, jó szénhidrátokban és jó minőségű fehérjékben gazdag étrendet érdemes követni. Egy-két évente érdemes egy teljes vérképet csináltatni, hogy felmérjük a vitaminkészleteinket. Emellett, ha bármilyen gyanús tünetet észlelünk, ami vitaminhiányra utalhat, keressük fel a háziorvost, és ellenőriztessük az adott vitamin szintjét a szervezetünkben.
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es szeptemberi lapszámában jelent meg.